Зневоднення - серйозна проблема в пригодах на відкритому повітрі, таких як походи та прогулянки, або серйозні спортивні змагання чи єкспедиції. Це може статися взимку або влітку, під час довготривалого або денного походу. Надмірна спека, енергійні вправи і нестача чистої води можуть призвести до зневоднення. Ця стаття допоможе вам розширити ваше базове уявлення про проблему. Для керівників скаутів або туристичних груп, вожатих літніх таборів та інших людей, що ведуть активну діяльність на відкритому повітрі, це керівництво по запобіганню проблеми з самого початку.

Багато туристів зазнають великих проблем навіть на простих маршрутах. Частіше за все на простих. Є безліч прикладів , навіть дуже сумних, коли нестача води призводить до великих втрат. 

У жовтні 2018 року 26-річний чоловік помер від зневоднення під час прогулянки по одному з найпопулярніших туристичних місць Австралії, Nature's Window. Відповідно до джерел новин, чоловік знепритомнів під час походу в національному парку Калбаррі. Лікар, який перебував на тій же прогулянці, зробив йому штучне дихання, але його не вдалося оживити. Поліція заявила, що у туриста не було відповідного одягу або води для переходу на 8 кілометрів. 

В іншому інциденті 16-річний підліток з Арізони помер після того, як йому стало зле на популярному пішохідному маршруті в Ізраїлі. Як повідомляють, він подорожував з туристичною групою. Підліток був евакуйований вертольотом в найближчий медичний центр, але після прибуття й нього констатували смерть. Офіційні особи заявили, що у групи не було достатньо води, щоб уникнути зневоднення в сильну спеку. 

Перелік великий, ми не будемо наводити всі страшні випадки. Але ви повинні розуміти – нестача води у будь-яку погоду – проблема, а зневоднення – важкий стан.Що таке Зневоднення?

Вода - найважливіший елемент виживання людини. Він становить приблизно дві третини тіла. Велика частина води в організмі знаходиться в кровоносних судинах, клітинах і проміжках між клітинами. Дефіцит води, що становить всього 2% від ваги тіла, може знизити вашу здатність до будь-якої активності. Для правильного функціонування організму необхідна адекватна гідратація. Коли організм витрачає більше води, ніж споживає, відбувається зневоднення.

Причини зневоднення

Зневоднення викликається втратою більшої кількості рідини, ніж ви приймаєте. Багато станів можуть викликати швидку втрату рідини і призвести до зневоднення.

 • НАДМІРНЕ ПОТІННЯ

Зневоднення може виникнути, якщо ви маєте надмірне потовиділення. Хоча вправи в жарку погоду можуть викликати надмірне потовиділення, людині не обов'язково виконувати якісь вправи на жарі, щоб потіти занадто. Підвищене потовиділення також може викликати жар і певні захворювання.

 • ДІАБЕТ ТА ІНШІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Люди з діабетом мають підвищений ризик зневоднення. Причина цього в тому, що у них високий рівень глюкози в крові. Нирки намагаються позбутися від глюкози, виробляючи більше сечі. Потім організм стає зневодненим, тому що людина частіше віддає рідину природі. Керівникам гуртків важливо пам'ятати про це, коли приходить час переглядати історію хвороб учасників.

 -ЗНАЧНІ ТРАВМИ ШКІРИ

Одна з основних функцій шкіри - захист від втрати рідини. Серйозні пошкодження поверхні, такі як порізи або опіки, можуть викликати зневоднення. Втрата води відбувається через пошкоджену шкіру. Під час пригод на відкритому повітрі може виникнути сильний сонячний опік від надмірного перебування на сонці.
Це серйозна проблема для тих хто любить засмагати або проводити час на пляжі, на відкритій воді без захисту шкіри. Водний похід, це не причина не брати необхідну кількість питної води 😉 

 • ПІДВИЩЕНЕ СЕЧОВИПУСКАННЯ

Підвищений діурез може призвести до зневоднення. Певні захворювання, сечогінні препарати і вагітність можуть викликати прискорене сечовипускання. 

При висотному диурезе зусилля організму акліматизуватися до великій висоти збільшує кислотність крові. Для виведення бікарбонатів з крові діурез збільшується. Втрати води можуть бути на 15% більше в порівнянні з тим, як працює организм на  рівні моря. При гіпотермії зниження рівня антидіуретичного гормону (АДГ) є причиною холодового діурезу. Подібні причини легко обійти увагою і призводять до прискореного сечовипускання під час піших прогулянок, походів чи альпінізму.

Бачите? Зимова експедиція теж не причина не замислюватися про питну воду. Особливо коли з питної води у вас тількі сніг. Частіше люди розуміють проблеми від відсутності води влітку. Але проблема зневоднення у високих горах дуже розповсюджена. 

 • ВІДСУТНІСТЬ "БЕЗПЕЧНОЇ" ПИТНОЇ ВОДИ

Доступ до чистої питної води необхідний для виживання. Коли у вас закінчується вода і у вас немає доступу до безпечної питної води, це може призвести до зневоднення. Сара Бидл, лікар відділення невідкладної допомоги з Форт-Уерта, штат Техас, померла під час прогулянки по Гранд-Каньйону після того, як заблукала і у неї закінчилася вода. 

Це нагадування про те, що при плануванні маршруту , непогано б знати яка вода буде доступна, та взяти додаткову флягу та фільтр. 

 • ПРИЙОМ АЛКОГОЛЮ АБО ПРО СВЯТЕ

Алкоголь - сечогінний засіб. Таким чином, вживання занадто великої кількості алкоголю може призвести до зневоднення. Головний біль, яку люди зазвичай відчувають при похміллі, є ознакою зневоднення. Тим, хто недавно вживав алкоголь, слід уникати пригод на природі, особливо в екстремальних погодних умовах. 

Не те щоб неможна було взяти пляшечку червоного с собою. Але якщо у вас на завтра героїчний штурм, велика запланована відстань або інший подвиг за розкладом, збережіть червоне на «потім». 

 • ТЕПЛОВИЙ ВПЛИВ

Тривале перебування під впливом сильної спеки і сонця може викликати зневоднення. Спекотна погода може призвести до підвищення температури тіла. Коли температура тіла підвищується, воно щосили намагається охолонути. Цей процес зазвичай призводить до підвищеного виділення поту, що може привести до втрати рідини. Втрата рідини може привести до дисбалансу електролітів та зневоднення. Активність та аеробні навантаження при високій температурі представляють ще більший ризик зневоднення. Фактично, тепловий вплив найчастіша причина проблем та трагічних випадків.

 • НЕ ТІЛЬКИ СПЕКА ТА ТЕПЛО

Простудні захворювання, обмороження, переохолодження -  постраждалі в цих станах майже завжди потрапляють до лікарні зі зневодненням. Не думайте, що зневоднення буде тільки в жарку погоду.

 • ДІАРЕЯ ТА БЛЮВАННЯ

Діарея і блювання - дві найбільш часті причини зневоднення. Значна кількість рідини може бути втрачено під час найвідоміших симптомів гірської хвороби -  діареї та блюванні. Мандрівники, які заблукали в сільській місцевості, можуть відчувати діарею і блювоту, коли вони намагаються пити із забруднених джерел води, вживати незвичну їжу, або як ми казали – під час гірської хвороби.

СИМПТОМИ ЗНЕВОДНЕННЯ

Керівникам груп та будь-кому важливо розпізнавати ознаки зневоднення і знати, як впоратися з цим захворюванням. Зневоднення може варіюватися від легкого до важкого.

Симптоми середньої важкості:

-підвищена спрага

-сухість в роті

-м'язові спазми

-головний біль

-зниження діурезу

-суха прохолодна шкіра

-темно-жовта сеча

 

Симптоми , близьки до критичного стану:

-почуття запаморочення або непритомності

-сплутаність свідомості

-дратівливість

-прискорене дихання

-швидке серцебиття

-пришвидшене серцебиття

-надзвичайно суха шкіра

-запалі очі

-сонливість

-слабкість

Що відбувається, коли хтось зневоднюється?

Первинна реакція організму на зневоднення - збільшення споживання води. Діурез стане менше, оскільки організм намагається зберегти втрату рідини. У міру збільшення рівня зневоднення організм намагається підтримувати серцевий ритм за рахунок збільшення частоти серцевих скорочень. Кровоносні судини звужуються, щоб підтримувати кров'яний тиск і забезпечувати приплив крові до життєво важливих внутрішніх органів. Організм буде направляти кров від шкіри до внутрішніх органів. Він відправляє кров у мозок, легені, серце, кишечник і нирки, щоб компенсувати втрату рідини. Шкіра буде холодною і липкою, оскільки кров відводиться від поверхні до життєво важливих органів.

Якщо на цьому етапі не усунути зневоднення, мозку буде не вистачати кровотоку, необхідного для функціонування. Людина, швидше за все, запаморочиться або стане слабкою від зниженого тиску. Нирки можуть вийти з ладу через падіння артеріального тиску. Нарешті, настане ниркова недостатність, кома і смерть.

Як лікувати зневоднення

Кращий спосіб лікування зневоднення залежить від багатьох факторів, включаючи вік людини, причину і ступінь тяжкості. Ось кілька загальних рекомендацій.

Від легкого до помірного

При лікуванні легкого або помірного зневоднення, насамперед, потрібно прибрати потерпілого від прямих сонячних променів і тепла. Зніміть зайвий одяг, щоб зменшити потовиділення. Заохочуйте людини повільно заповнювати втрачені рідини і втрачені електроліти, часто вживаючи невеликі кількості прозорих рідин. Якщо зневоднення помірне, може знадобитися розчин для пероральної регідратації, щоб збалансувати електроліти в організмі.

У серйозному стані (тут про дійсно  серйозне) – при таких станах потрібен лікар. Кваліфікований лікар ! ШВИДКО! Постраждалого можно тільки перенести у тінь, прохолодне місце та дати йому воду! 

У важких випадках зневоднення може знадобитися внутрішньовенне введення рідини. Виправлення водного дисбалансу може бути недостатньо. Сильне зневоднення вимагає невідкладної медичної допомоги. Якщо у людини проявляються такі симптоми, вам слід розробити план екстренної евакуації. 

 • Слабкість
 • Втрата свідомості
 • Блювання
 • зміни психічного стану
 • сплутана свідомість
 • млявість
 • кома

 

Профілактика зневоднення

Профілактика - найкращі ліки від зневоднення. Ось кілька порад щодо запобігання зневоднення. Керівники груп повинні подавати приклад і навчати групу дотримуватися дисципліни, що запобігає зневодненню. Переконайтеся, що всі учасники знають, що вони повинні слідувати цим рекомендаціям, щоб уникнути зневоднення.

ПИЙТЕ, ПЕРШ НІЖ ВІДЧУТИ СПРАГУ

Кращий спосіб запобігти зневоднення - рано пити воду і дотримуватися регулярного графіку споживання. Попередньо за пару годин до походу або активного відпочинку. Намагайтеся випивати не менше 450 мл води за годину до того, як зайнятися фізичною активністю або вирушити в дорогу. Це допоможе вам відчувати себе краще протягом усього заходу.

СКІЛЬКИ ПИТИ?

Відповідь на це питання залежить від багатьох факторів, включаючи рівень навантаження, клімат і висоту. Гарне практичне правило - пити один літр прозорої рідини кожні дві години. Якщо похід особливо напружений або в жарку погоду, може знадобитися один літр на годину.

ЗРОБІТЬ ЗАПАС ВОДИ ТА ЇЖИ

Переконайтеся, що у вас більш ніж достатньо їжі і води. Вам потрібно і те, і інше, щоб запобігти зневоднення. Резервуар для гідратації - хороший варіант для додаткової води. Будьте готові до додаткового очищення  води за допомогою фільтра або таблеток діоксиду хлору. Таблетки, наприклад, дешевше фільтрів. Крім того, ці таблетки ефективні проти трьох основних типів паразитів у воді, включаючи лямблій ( простенько, це глісти).

БАЛАНС ХАРЧУВАННЯ ТА ВОДИ

Коли ви займаєтеся пішим туризмом або займаєтеся фізичними вправами, важливо збалансувати споживання рідини з прийомом їжі. Крім запобігання зневоднення та підтримки балансу електролітів, правильний баланс їжі та води допоможе вам відчувати себе краще. Солоні закуски, такі як енергетичні батончики або горіхи, відмінно підходять для денного походу або інтенсивної активності, оскільки вони допомагають заповнити втрату натрію.

РОБІТЬ ЧАСТІ ПЕРЕРВИ НА ВЖИВАННЯ ВОДИ

Переконайтеся, що ви робите під час прогулянки часті, але короткі перерви на воду. Намагайтеся робити десятихвилинну перерву хоча б раз на годину. Якщо у вас виникли проблеми із запам'ятовуванням перерви, встановіть таймер на своєму мобільному телефоні або годинику.

Короткі перерви корисні, і вони не повинні сильно вас гальмувати. Короткі перерви не тільки дадуть можливість відновити водний баланс, але й допоможуть видалити продукти життєдіяльності, які накопичуються під час тренувань, наприклад, молочну кислоту.

НЕ ПИЙТЕ ЗАНАДТО БАГАТО 

Що занадто - то не здраво. Гіпонатріємія може призвести до небезпечного для життя електролітного дисбалансу, який називається гіпонатріємією. Так, якщо дуже «пощастить» від цього теж можна померти при фізичних навантаженнях.

Через ризик надмірної гідратації Не приймайте рідини примусово. Припиніть пити, коли відчуєте себе пригніченим. Ваше тіло не може поглинати більше чашки води кожні п'ятнадцять хвилин. Майте запас розчину для заміни електроліту, щоб заповнити втрачені мінерали.

УНИКАЙТЕ АЛКОГОЛЮ ПЕРЕД ВИХОДОМ

Уникайте вживання алкоголю перед активними видами діяльності, такими як походи, катання на лижах та водний похід. Це може значно сприяти зневодненню. Якщо ви плануєте ранкову прогулянку, напередодні ввечері виберіть воду замість пива.

ЗНАЙТИ, КОЛИ ТА КУДИ 

Якщо ви плануєте похід або активний відпочинок в жаркому кліматі, виберіть відповідний час для поїздки. Не починайте похід між 10:00 і 16:00, якщо активність пов'язана з важкими фізичними вправами. Почніть день рано, якщо можливо, навіть до світанку, та закінчіть прогулянку до обіду. Це дозволяє вам акліматизуватися в більш прохолодну пору дня. І це допоможе вам уникнути піших прогулянок або тренувань під прямими сонячними променями в найспекотніший час доби. Будьте готові змінити свій план на день, якщо це необхідно.

Температура сонця в певних областях, наприклад в пустелях, може досягати на 10-15 ° за Цельсієм вище, ніж заявлені температури.

ПІДБІРАЙТЕ ВІДПОВІДНИЙ ОДЯГ

Правильно вдягнувшись за погодою, ви можете запобігти зневоднення та пов'язаних з ним захворювань, наприклад, сонячного удару. Під час походів в теплу погоду вибирайте світлий одяг, наприклад. Одяг білого, коричневого і кольору хакі, частково  допоможе вам охолодитися. Одяг повинен бути вільним і дихаючим. Одягніть охолоджуючий шарф або бандану. Захистіть голову і шию.

Оскільки сонячний опік може посилити зневоднення, обов'язково використовуйте сонцезахисний крем. Капелюхи створюють тінь, тому візьміть з собою капелюх з широкими полями.

БУДЬ ГОТОВИЙ ДО ВСЬОГО

Будьте готові до використання відповідних засобів, якщо настане зневоднення. Переконайтеся, що у вас під рукою є все необхідне для лікування зневоднення. Солі для пероральної регідратації або таблетки - це «палочка-виручалочка». Вони також дуже легкі і зручні для перенесення.

Якщо хтось із вашої групи зневоднюється, не панікуйте. Зупиніться, подумайте, збережіть холоднокровність і дотримуйтесь порад вище. Для розвитку цих проблем потрібен час, і вони вирішуються тільки протягом тривалого періоду часу. Миттєвого виправлення немає. Отже, продемонструйте силу волі лідера, щоб уникнути поспішних рішень, які можуть створити другу жертву або призвести до паніки.

Якщо ви ще цього не зробили, подумайте про те, щоб пройти курс надання першої допомоги в дикій природі. Це зміцнить і прояснить важливість всього, що ми обговорювали вище.

Сподіваємось, стаття буде корисною 😉