Водні види спорту - відмінний спосіб приємного та корисного дозвілля в теплу пору року. Дедалі більше завойовує популярність сапсерфінг, про нього сьогодні й поговоримо.

SUP board — це дошка для міксу веслування та серфінгу, названа абревіатурою з англійської "stand up paddleboard". Спортсмен плаває стоячи на дошці, схожій на серфінгову, і гребе одним веслом.
Такий вид спорту підійде всім, оскільки сап дошка досить стійка, а також підходить для різних цілей. Саме від способу використання залежить як правильно вибрати сап дошку.

Світ веслування на водяних дошках дуже різноманітний, він підійде людям з кардинально різними захопленнями. На сап дошці можна кататися спокійним озером, ловити морські хвилі, займатися йогою, брати участь у перегонах або подорожувати на довгі дистанції.

Від вашої мети та рівня навичок залежить вибір sup дошки . Займаючись на сап дошці, яка вам не підходить, ви можете отримати негативний досвід і припинити займатися. Наприклад, якщо випадково купите нестійку гоночну SUP дошку для новачка або повільну та не маневрену для гонок.

У цій статті розглянемо:

 • що таке sup дошка;
 • як впливають довжина, ширина, товщина та вага на показники стійкості та швидкості дошки;
 • як вибрати сап дошку залежно від потреб;
 • чим відрізняються надувні від твердих дощок;
 • для яких цілей потрібні універсальні, турингові, хвильові та гоночні sup дошки, як вибрати тип дошки під себе;
 • як доглядати за дошкою.

Правильний вибір борда дозволить максимально насолодитися процесом катання.

Сапсерфінг

Компоненти та критерії вибору SUP дощок

Отже, ви вирішили купити власний борд, але як вибрати дошку для sup серфінгу правильно? Необхідно звернути увагу на розмір, вагу, вантажопідйомність, конструкцію та комплектацію дошки.

Форма дошки

Від форми залежить гідродинаміка, відповідно поведінка дошки на воді. Щоб зрозуміти, як вибрати сап дошку під свої цілі, необхідно знати особливості різних форм дощок.
Виділяють п'ять базових типів дощок:

Тип дошки Ілюстрація дошки Опис дошки Приклад дошки
Серфінг дошка Коротка дошка з гарною керованістю, але низькими стійкістю та швидкістю. Red Paddle Whip 8'10 x 29
Універсал дошка Довжина дошки 9 - 12 футів, хороша стійкість, непогані швидкість та керованість. Найкраще дошка підійде для спокійних прогулянок та новачків. Red Paddle Compact 11’0” x 32” Package
Туринг дошка На відміну від універсальних SUP дощок, даний борд має більш загострений ніс, що сприяє підвищенню швидкості, але на шкоду стійкості та маневреності дошки. Довжина дошки зазвичай 11-14 футів. Aqua Marina Hyper Touring iSUP 3.5m/15cm
Гонка-туринг дошка Максимальна швидкість, хороша стійкість, але погана маневреність дошки. Підійде для сплавів на великі відстані на хорошій швидкості. Gladiator Origin 12’6” LT Touring
Рейсинг дошка Найшвидша дошка, але й найменш маневрена та стійка. Підходить для гонок та спортивного сапсерфінгу. Starboard Inflatable 12'6″ x 25.5″ All Star Airline Deluxe SC

У кожній категорії дошок є різні підвиди та конфігурації. Давайте детальніше розберемося в кожному параметрі для правильного підбору sup дошки .

Ширина дошки

Насамперед необхідно розібратися як правильно вибрати сап дошку залежно від її ширини. Це ключовий параметр, від нього залежить стійкість, маневреність та швидкість дошки.

Відштовхуйтеся від таких характеристик дошки:

 • Статура

Підбір SUP дошки залежно від ваги спортсмена. Чим він більший — тим ширше варто вибирати SUP дошку. Це пояснюється тим, що людині невеликої статури буде складно тримати баланс при веслуванні на широкій дошці, через що знижується ефективність гребків. Орієнтуйтесь на показники у таблиці:

Ширина борду Вага спортсмена
76 см 50-75 кг
78 см 75-85 кг
80-84 см 85-95 кг
84 см + 95 кг +
 • Ціль використання дошки

Вибирайте ширшу дошку, якщо для вас головна стійкість дошки. Вона підійде для спокійного катання, йоги, перевезення багажу. Вузьку дошку варто придбати, якщо швидкість та маневреність дошки відіграють головну роль у вашому катанні.

 • Наявність досвіду

Тримати рівновагу простіше на широкій дошці, знайомство зі світом сап серфінгу варто починати зі стійких SUP бордів. Відповідно більш досвідчені серфери частіше вибирають вузькі борди через їх швидкісні характеристики.

Довжина дошки

Довжина сап дошки також важлива, але вона вже відповідає за маневреність та швидкість дошки. Довгі дошки — більш швидкісні, а короткі дошки — маневреніші.

 • Швидкість дошки

Довжина дошкивпливає на швидкість. Довгі дошки легко підтримують постійний рух. Однак це не завжди означає, що більш довгі SUP дошки завжди швидше.

 • Маневреність дошки

Короткі дошки зазвичай більш маневрені та підходять тим, хто цікавиться хвилями та хоче робити швидкі повороти. У відкритих водах можуть бути менш стабільними.

 • Стійкість дошки

Широкі і довгі дошки більш стійкі і підходять для веслярів-початківців, на них можна взяти більше багажу. Вузькі та короткі SUP дошки можуть вимагати більш високого рівня балансування та бути складними для новачків.

Щоб зрозуміти, як вибрати sup  дошку залежно від її довжини, відштовхуйтеся від:

 • Своїх цілей

Для швидкості та греблі довгими маршрутами варто вибрати довшу SUP дошку. Для хвиль і крутих маневрів, однозначно коротку дошку.

 • Стилю веслування

Для спокійного круїзного руху підійде довша сап дошка, для активного веслування - коротша дошка.

 • Досвіду

Якщо ви райдер-початківець, варто вибирати більш стійкий борд, навіть якщо це означає невелике зменшення швидкості. З досвідом ви можете переходити до більш маневрених SUP.

 • Умов

У відкритих водах з хвилями короткі сапи складніші в управлінні.

Довжина буває:

 • Дитяча (близько 8 футів).
 • Короткий (до 10 футів).
 • Середня (10-12 футів). Найуніверсальніший варіант.
 • Довга (більше 12 футів).

Об'єм та товщина

Буває різна товщина борду. У товстих (15 см) SUP дошках вода не потрапляє на поверхню, що комфортніше у холодній воді, але їх сильніше здуває бічним вітром. Якщо плануєте серфити — вибирайте товщину дошки трохи більше 10-12 см.

Який сап вибрати в залежності від товщини?

Тонкі борди – 10 см. Підходять для серфінгу.
Середні сап дошки – 12 см. Оптимальний варіант.
Товсті дошки — 15 см. Ноги на такій дошці точно будуть сухими, але їх більше здуває бічний вітер.

Товщина дошки безпосередньо впливає на об’єм, а він — на вантажопідйомність. Дошки з великим об'ємом здатні витримувати більшу вагу, що робить їх більш стабільними та підходящими для веслярів-початківців або тих, хто шукає стабільність в умовах хвиль.

Катання на сапах

Насамперед відштовхуйтеся від своєї ваги і не забувайте про особисті речі, які плануєте взяти на борт. Якщо ви разом із багажем занадто важкі для дошки — сап дошка тонутиме під вами. Але й легка вага негативно впливає на керування бордом — недостатньо втоплена дошка важка і важко контролюється.

Не забувайте про рівень досвіду. Якщо ви починаєте або маєте небегато досвіду, виберіть SUP дошку з великим об'ємом і товщиною. Це допоможе вам швидше освоїти баланс і стати впевненим весляром.

Вага дошки

На вагу впливають обсяг та розміри. Відповідно, перед тим, як вибрати сап дошку , спочатку визначте необхідну довжину, ширину та об'єм для своїх потреб, а потім звертайте увагу на вагу.

Легкий борд, звичайно, зручніший для транспортування, особливо якщо ви плануєте переносити його на значні відстані до водойми. Якщо вам важлива портативність — розгляньте надувні sup.

Nose Rocker (Підйом носа)

Nose Rocker – показник того, як сильно піднімається ніс борда. Як правильно вибрати сап дошку, залежно від  Nose Rocker? Цей параметр важливий для серфінгу, оскільки дошка з надто маленьким підйомом носа буде тонути.

Більше виражений підйом допомагає в маневруванні, особливо на поворотах. Завдяки "nose rocker" плавзасіб може легше долати хвилі. Задертий ніс зменшує ймовірність потрапляння хвиль на корпус, що покращує прохідність. Також він пом'якшує удари о хвилі.

Обов'язково приділіть увагу достатньому підйому носа під час вибору сапу для хвиль чи серфінгу. Для спокійної води можна вибирати невеликий nose rocker. Якщо ви плануєте змішувати веслування у спокійній воді з веслуванням на хвилях, варто вибрати середній "nose rocker", який забезпечить баланс між стійкістю та маневреністю.

Для надувних сап цей параметр практично неважливий.

Рельєф днища

Ще один показник, який підкаже як вибрати сап серф для ваших цілей – рельєф днища.

 • Плоске дно

Така форма гарантує хорошу стабільність, тому добре підходить для спокійних прогулянок, занять йогою і релаксу. SUP з плоским дном мають велику площу контакту з водою, тому стійкі. Такий sup board підібрати варто для новачків. Однак вони можуть бути менш маневреними та повільнішими.

 • V-подібне дно

Форма дна створена для розрізання водяної гладі, що значно збільшує швидкість. Також таке дно створює потік води, що допомагає швидше повернути. Через ці особливості страждає стійкість. Добре підходить для турингу та гонок.

 • Складна форма

Багато сучасних виробників розробляють складну форму днища, яка поєднує плоскі та вигнуті ділянки. Це створює компроміс між стабільністю та маневреністю. Такі плавзасоби можуть бути універсальними та підходити для різних стилів веслування.

Додаткові особливості

Звертайте увагу на додаткові особливості. Особливо популярні такі:

 • Рукоятки

Інтегровані ручки допомагають легко переносити сап. З їх допомогою борд завжди легко підняти та донести до водойми.

 • Системи зберігання

Деякі SUP борди мають еластичні ремені або сітчасті кишені у своїй конструкції. З їх допомогою можна зберігати особисті речі під час веслування, наприклад, пляшки з водою, ключі, сонцезахисні окуляри та інші дрібниці. Особливо актуальними вони є під час турингу.

Різновиди SUP дощок

Перед тим, як вибрати сап, необхідно розібратися, який саме підійде для вас. Їх можна використовувати в абсолютно різних умовах: у спокійних та бурхливих водоймах, для гонок на швидкість, сплавів по річці, спокійного відпочинку на водоймі, екстриму або навіть для йоги та фітнесу. Насамперед варто розрізняти надувні та жорсткі SUP.

Жорсткі/тверді (Hard) дошки

Такі SUP виготовлені з твердого матеріалу і не складаються. Виготовлені зазвичай з пінополіуретану, який покритий скловолокном та епоксидною смолою. Також можуть виготовлятися з вуглецевого волокна, вони легші, але дорожчі. Бувають і пластикові сапи, вони доступні, але не якісні.

Жорсткі борди найчастіше вибирають для спортивного катання, оскільки вони більш швидкісні. Мають найкращу продуктивність на воді. Веслування на них ефективніше завдяки змінній товщині, конкейву і піднесеному носу. Схильні до дрейфу. Також тверді сапи стабільніші. Вони опускаються трохи більше під воду, аніж надувні, що також впливає на стабільність. Зазвичай їх обирають професійні сапсерфери.

Переваги:

 • Продуктивність — краща ефективність на воді.
 • Швидкість — необхідно менше зусиль.
 • Стабільність — завдяки жорсткості підвищується стійкість.
 • Різноманітність — вибір зазвичай ширший, ніж у надувних. Можна вибрати потрібну форму.

Недоліки:

 • Складнощі у транспортуванні та зберіганні — громіздкий і вимагає багато місця для зберігання та перевезення.
 • Крихкість — хоч вони і жорсткі, але скловолокно досить легко пошкодити о гостре каміння або інші предмети.

Надувні (Inflatable) дошки

Вони виготовлені з міцного ПВХ, в здутому стані поміщаються в чохол, який зручно брати із собою. Таку SUP дошку легко перевозити в багажнику і не потрібно багато місця для її зберігання вдома. Надувний сап легший в управлінні, стійкий та зносостійкий. Надувні сапи часто використовуються для релаксаційного веслування на спокійних водах, подорожей та пригодницьких походів, а також веслярами-початківцями. Але їх також можна використовувати для турингу чи гонок.

Ми розібралися якої форми вибрати сап борд, а який вибрати матеріал? Всі надувні дошки створюються за технологією drop stitch — тисячі ниток з'єднують разом верхню і нижню поверхні, а для герметичності борд покривається ПВХ.

Бувають такі види покриття:

Одношарові SUP Дошки

Шар ПВХ лише один, боки проклеюються поліестером. Такий борд найлегший і доступний за ціною, але недостатньо міцний і жорсткий. Він деформується під вагою спортсмена, що не найкраще позначається на швидкості та керованості. Може легко порватися о гостре каміння, варто завжди носити із собою ремнабір. Через гнучкість одношарові сапи мають найкращу амортизацію на хвилях.

Одношарові сапи — хороший і економний вибір для серфера-початківця.Такий SUP board підібрати варто для особистого періодичного використання.

Переваги:

 • мала вага;
 • низька вартість.

Недоліки:

 • легко пошкодити;
 • низька продуктивність.

Двошарові SUP Дошки

Перший шар ПВХ армується ще одним. Таким чином, плавзасіб стає зносостійким, міцним і жорстким, але в той же час зростає вага і ціна. Також шари склеюються за допомогою клею вручну, що призводить до дрібних дефектів та відшарування. Вага двошарових моделей може змінюватись в залежності від використовуваних матеріалів, але вони важчі ніж одношарові. Мають хорошу продуктивність і швидкість через жорсткіший корпус.
 
Переваги:

 • міцність;
 • жорсткість;
 • універсальність.

Недоліки:

 • вага;
 • дрібні дефекти склеювання.

Двошарові SUP дошки з машинним ламінуванням

Другий шар приєднується не вручну, а завдяки термічному ламінуванню. Шари з'єднують між собою спеціальним пресом. Така конструкція немає ручних дефектів і навіть легша. Але ця інноваційна технологія поки що відносно нова і дорога. Цей метод забезпечує високу міцність та довговічність, гарний баланс жорсткості та гнучкості. SUP, виготовлені цим способом, вибирають професіонали.

Найкраще вони підходять для:

 • Турингу, завдяки стійкості та продуктивності.
 • Перегонів, завдяки маневреності.
 • Серфінгу, завдяки гнучкості та міцності.

Переваги:

 • міцність;
 • стійкість;
 • жорсткість.

Недоліки:

 • висока вартість;
 • більша вага, ніж у одношарових.

Як вибрати дошку для сапсерфінгу? Варто купити одношарову чи двошарову конструкцію? Вибирайте одношаровий сап при невеликому бюджеті та для прогулянкового катання. Для кращих показників продуктивності підійде двошаровий. Якщо ви професіонал і потребуєте кращих характеристик дошки: приготуйте бюджет для двошарового SUP з ламінуванням.

Переваги та недоліки надувних дощок для подорожей та зберігання.

Переваги:

 • Легкість транспортування та зберігання

У здутому стані сап не займає багато місця. Його можна скласти у спеціальний рюкзак і легко поставити у багажник автомобіля або навіть здати у багаж у подорожі.

Компактність здутого SUP

 • Вартість

Надувні борди дешевші, ніж жорсткі.

 • Міцність

Двошарові SUP легко витримують каміння, гілки та інші перепони.

 • М'якість

Падати на поверхню дошки менш травматично, ніж на жорстку.

Недоліки:

 • Нижче швидкість

Навіть рейсові SUP дошки поступаються у швидкості твердим бордам.

 • Не підходить для серфінгу

Хвилі підкорювати варто лише на жорсткому сапі.

 • Необхідний догляд

Потрібно постійно стежити за тиском у борді та перевіряти цілісність швів.

Якість SUP дошки

Якість впливає на довговічність, продуктивність та безпеку сапу. Як вибрати SUP , який буде точно якісним?

 • Вибирайте SUP борд відомих виробників.
 • Зверніть увагу на якість матеріалів. Наприклад, пластик буде менш якісним, ніж скловолокно.
 • Перевірте надійність швів.
 • Ознайомтеся з наявністю міжнародних сертифікатів та відповідністю стандартам якості.

Завжди при виборі відштовхуйтеся від своїх цілей та бюджету. Так ви зможете знайти оптимальне співвідношення параметрів, які підійдуть саме вам. У разі наявності сумнівів — варто звернутися до експертів магазину спорядження або досвідченіших сапсерферів.

Типи SUP дощок для САП серфінгу

Щоб відповісти на питання, як підібрати сап дошку, яка підійде саме вам, варто зрозуміти стиль катання та особливості її використання.

SUP-дошки, залежно від мети використання, можна розділити на:

All-Around (Універсальні) дошки

Це універсальні та найпопулярніші моделі. Зазвичай All-Around SUP використовують для розслаблених прогулянок спокійними водоймами, йоги і простих сплавів. Вони досить широкі та стійкі. Найчастіше середньої довжини – для помірної швидкохідності. Мають три плавці. Зазвичай мають заокруглений ніс, зад може мати різну форму. Деякі варіанти мають спеціальне дно, що ще більше підвищує стабільність. Найкраще підходять для серферів-початківців. Вибирайте довжину універсального SUP залежно від потреб у швидкості.

Хороший приклад універсального сапу Aqua Marina Fusion 10′10″ . Він має достатню маневреність та стійкість, підходить як початківцям, так і досвідченим райдерам. Підійде для спокійних водойм або невеликих хвиль.

Aqua Marina Fusion 10′10″

 Турингові дошки

Створені для тривалих, навіть багатоденних маршрутів. Такі сапи зазвичай довші, ніж універсальні. Це надає їм великої вантажопідйомності та стабільності. Завдяки розміру мають хорошу стійкість навіть у відкритих водах.

Більший об’єм дозволяє перевозити більше спорядження, їжі та інших потрібних речей для тривалих походів. Також часто мають продумані системи кріплення, щоб безпечно прикріпити все необхідне від рюкзака до каністри з водою.

Мають один знімний плавник або кіль для гарної курсової стійкості під час руху вздовж довгих маршрутів.

Турингові сапи менш маневрені, ніж короткі SUP, але вони компенсують це вищою швидкістю. Також вони забезпечують плавний рух водою, завдяки чому райдер менше втомлюється і довгий сплав стає комфортнішим.
Наприклад, зверніть увагу на Starboard Inflatable 11'6 x 29 Touring Zen SC .

Starboard Inflatable 11’6″ x 29″ Touring Zen SC

Хвильові (Surf) дошки

Хвильові SUP створені для комбінації класичного серфінгу та стендап-паддлінгу. Від звичайних серфінгових бордів відрізняються лише наявністю весла. Це коротка дошка з вузькою кормою та трьома плавниками. Така форма гарантує легке керування та маневрування на хвилях. Плавці дозволяють сапу краще тримати напрямок та забезпечують більш точне керування на поворотах.

Вони підходять для великих хвиль завдяки значному підйому носа та його гострій формі. Через свою конструкцію сап дуже маневрений і навіть дозволяє виконувати на ньому трюки. Наприклад популярні такі:
Перескок через хвилю. За допомогою весла, райдер може маневрувати та перескочити через хвилю, мінімізуючи її вплив на рух.
Хвильовий стрибок. Райдер підстрибує разом із дошкою над поверхнею хвилі.
Розворот на хвилі. У серфінгу з веслом можна "дрифтувати" на хвилі, виконуючи різкі повороти.

Наприклад, для серфінгу підійде надувна дошка SUP Red Paddle Ride 9'8 х 31 .

Процес надування Red Paddle Ride

Гоночні (Race) дошки

Такі SUP створені для гонок, отже, для швидкості. Зазвичай вони жорсткі, з малою вагою, обтічною формою, довгі і вузькі. Вони зовсім не маневрені, не підходять для прогулянок та серфінгу, але дозволяють розвивати максимальну швидкість. Їх обирають гонщики, які добре володіють балансом та управлінням. Використовуються на змаганнях для досягнення максимальних результатів на дистанціях різної довжини

Завдяки максимально витягнутій та гострій формі вони легко розрізають водну гладь і ковзають. Ніс зазвичай максимально гострий, а хвіст може змінюватись. Більш широкий допомагає у стабільності та на поворотах, а вузький ще більше збільшує швидкість. Дно може бути різної форми, залежно від техніки гонщика.

Для гонок важлива вага, тому їх часто виготовляють з легкого, але дорогого вуглецевого волокна.

Як вибрати SUP дошку для гонок розібралися, а як підготується до змагань уперше?

 • Фізична підготовка

Для успіху необхідні хороша витривалість та сила. Важливо часто тренуватися, включаючи кардіо тренування, силові та вправи на сапі.

 • Техніка веслування

Для максимальної потужності та мінімальних витрат енергії, необхідно відточити оптимальне позиціонування тіла та правильні рухи веслом.

 • Змагальна тактика

Освойте тактику перегонів. Важливо вміти вибрати оптимальну траєкторію, змінювати інтенсивність веслування на різних ділянках та правильно використовувати хвилі та вітер.

 • Практика на воді

Практика і лише практика допоможе досягти успіхів у змаганнях.

Рекомендуємо придивитися до Aqua Marina Race 14′0″.

Aqua Marina Race 14′0″

Спеціалізовані типи SUP дощок

Існують і більш специфічні моделі сапів зі своїми особливостями.

 • SUP-Wind

SUP, які можна використовувати для веслування та вітряного серфінгу. Конструкцією таких моделей передбачено встановлення вітрила. Вітрило дозволяє використовувати вітер для руху, а весло для управління та стійкості. Пригоди на воді можуть бути ще різноманітнішими, якщо використовувати вітер для руху вздовж водної поверхні. Райдер може регулювати напрямок і швидкість, комбінуючи роботу весла та вітрила. Ширина та довжина середні. Наприклад Aqua Marina Blade 10′6″.
.
SUP для даунвінду (вниз за вітром) створені для веслування далеко від берега на хвилях. Вони дуже довгі та середньої ширини. Це дозволяє райдеру підтримувати швидкість на хвилях і забезпечує стабільність при веслуванні на великих відстанях. Важкокеровані через довжину і не підходять для веслування проти вітру.

Віндсерфінг

 • Для йоги

SUP зі збільшеною площею призначені для практики йоги на воді. Вони схожі на універсальні, але зазвичай ширші, мають спеціальний килимок, який не ковзає, та ручки для зручності занять йогою. Наприклад Starboard Inflatable 10'8″ x 33″ iGO Tikhine Wave Deluxe SC.

Йога на воді

 • Big SUP

Великі плавзасоби, на яких можна веслувати разом із групою людей. На таких сапах одночасно може перебувати до 12 осіб. Це чудова розвага для компанії.

Big SUP

 • Для риболовлі

Дошки з додатковими аксесуарами для зручності рибальства. Багато рибалок люблять поєднувати пристрасть до риболовлі та катання на сапах. Такі плавзасоби мають спеціальні відсіки для улову, кріплення для вудки та інші фішки. Наприклад Gladiator Special 12’6” Fish.

 

SUP для риболовлі

 • Для бурхливої води

Спеціальні плавзасоби, розроблені для веслування в умовах сильного вітру та хвиль. Зазвичай з обрубаним носом і кормою, короткою довжиною, але досить широкі і товсті. Така форма дає гарне поєднання стійкості та маневреності. Їх створюють із міцного матеріалу, іноді навіть тришарового, для стійкості в умовах бурхливої води.

Сапсерфінг у бурхливих водах

 • Гідрофойли

SUP з гідрофойлами для підйому над водою та плавання на високій швидкості. Поки що вони тільки набирають популярності, але виглядають справді фантастично. З їхньою допомогою можна літати над водою. Гідрофойл — це металевий елемент з крилами та стабілізатором, який створює підйомну силу під час руху вперед. Під дією швидкості плавзасіб починає підніматися над водою, а водяні крила створюють підйомну силу.

Сап із гідрофойлом

 • З педальним приводом

SUP із механізмом педалей для пересування без використання веслування. Система педалей та керма схожа на велосипед. Такі плавзасоби рідко можна зустріти, але бувають фанати керування сапом за допомогою сили ніг.

Сап із педалями

Спеціальні види сапів підійдуть, якщо ви хочете займатися конкретним заняттям, що потребує особливої конструкції та аксесуарів.

Комплектація SUP дощок

На те, як вибрати дошку для сапсерфінгу під свої потреби, впливає її комплектація. Важлива наявність еластичних ременів, за допомогою яких можна кріпити спорядження. Також зверніть увагу на наявність кріплень, які можуть вам стати в нагоді: для лиша, сидіння, камери, вудок і т.д.

Залежно від елементів, що поставляються разом із дошкою, може значно змінюватись її ціна та функціональність. Але більшість елементів завжди можна докупити окремо.

Додаткові елементи, які можуть купуватися окремо

Крім самого SUP вам знадобляться:

Плавники

Від типу та кількості плавників залежить поведінка плавзасобу на воді, його курсова стійкість. Різні типи плавників впливають на маневреність, стабільність та швидкість. Для прямого курсу та стабільності необхідний великий та широкий плавник, а для маневреності підійде маленький.

Бувають такі типи:

 1. Одиночный плавник 
  • Один великий плавник розташований у спеціальному заглибленні.
  • Гарна курсова стійкість.
  • Прямолінійний курс.
  • Стабільність під час тривалого веслування.
  • Ідеально підходить для турингу та гонок.
 2. Три плавники
  • Три маленькі або середні плавники.
  • Хороша маневреність, але гірша стабільність.
  • Підходить для маневреного веслування.
 3. 2+1
 • Центральний великий плавник і два маленькі бічні.
 • Комбінує стабільність центрального плавника та маневреність бічних.
 • Підходять для різних стилів, використовують для серфінгу.

Зазвичай плавники можна знімати та змінювати їх конфігурацію, залежно від ваших цілей.

Сумка рюкзак

Створений для зручного перенесення дошки, що дуже важливо для надувних SUP бордів. Сумка захищає SUP від пошкоджень, подряпин та проколів. За допомогою рюкзака сап легко транспортувати. Буває як для носіння на плечах, так і на коліщатках.

Хороший рюкзак захистить плавзасіб від вологи та сонця, чим продовжить його термін служби. Виробники використовують надійні матеріали із захистом від води. Сумки часто мають відділення або кишені для зберігання весла, плавця, лиша та інших аксесуарів. Це допомагає зберігати всі компоненти разом та організовано.

Сумка робить борд портативнішим. Ви можете легко взяти його із собою на відпочинок. У подорожах сумку-рюкзак можна здати в багаж і не переживати, що сап пошкодиться у дорозі.

Насос

Для використання надувних SUP дошок потрібен спеціальний насос . Звичайний, яким ви накачуєте матрац або інше пляжне приладдя, не підійде. SUP насос має тиск 15-20 psi. Більшість моделей мають вбудований манометр, який дозволяэ точно контролювати, коли тиск у дошці досяг необхідного рівня. Це важливо для забезпечення оптимальної стабільності та продуктивності на воді.

Зазвичай насоси для сапсерфінгу мають двосторонній клапан, який допоможе легко і повністю здути борд для зберігання. Насос варто вибирати з більшим об'ємом, щоб швидше накачати дошку.

Весло

Весло складається з рукоятки та плоскої лопаті на кінці у формі краплі. Обов'язково має розбиратися і мати невелику вагу.

Рукоятка найчастіше складається з двох або трьох секцій, що складаються для зручності зберігання та транспортування. Іноді вона може бути заповнена спеціальним матеріалом для кращої плавучості.

Лопать, як правило, трохи нахилена під кутом і зміщена вперед. Така форма сприяє продуктивному веслуванню.

Одним із ключових аспектів правильного вибору весла є його довжина. Щоб зрозуміти, чи підходить вам довжина, поставте весло лопатю вниз і витягніть руку вверх перпендикулярно до землі. В ідеалі, рука повинна лягати точно на ручку.

Весло для SUP

Лиш

Це кріплення на ногу, щоб борд не поплив далеко під час падіння з нього. Особливо важливий лиш за наявності течії. У разі падіння, плавзасіб віднесе далеко і ви не встигнете до нього доплисти. Один кінець кріпиться до нього, а другий до ноги райдера. Зазвичай страхувальний трос чіпляється за щиколотку.

Бувають:

 • Зі спіральною конструкцією, яка мінімізує ймовірність заплутування. Використовуються для спокійної води. Спіраль не чіплятиметься за каміння та гілки у воді.
 • Прямі ремені без скручування. Використовуються для моря та хвиль. Через форму вони довші і у разі падіння SUP не вдарить райдера.

Вибирайте аксесуари, які відповідають вашим уподобанням, стилю катання та зроблять плавання приємнішим. Найкраще, якщо ці речі будуть у базовій комплектації.

При покупці аксесуарів подумайте, які активності вас цікавлять (туризм, хвильовий серфінг, гонки) і які додаткові елементи будуть найбільш корисними. Підберіть аксесуари, які відповідають вашому бюджету. Деякі аксесуари можуть бути додатковими, але не обов'язковими.

Радимо також придбати комплект для швидкого ремонту. У разі неприємності він допоможе швидко виправити дрібні пошкодження.

Чинники вибору

Резюмуємо все сказане вище. Підбір sup дошки залежить від вашого стилю катання. Форма також відрізнятиметься. Закруглений ніс робить борд простішим в управлінні, але менш швидкісним. Гострий сап, навпаки, ефективно набирає швидкість.

Розмір дошки

Від розміру залежить поведінка плавзасобу. Пам'ятайте, ширина = стабільність, а довжина = швидкість. Ширину також важливо вибирати в залежності від своєї ваги.

 • 76 см - 50-75 кг
 • 78 см - 75-85 кг
 • 80-84 см - 85-95 кг
 • 84 см + - 95 кг +

Великі SUP більш стійкі та підійдуть для розслаблених прогулянок та йоги. Такі моделі менш маневрені і призначені для досвідчених веслярів.

Тип водойми

На вибір впливають умови на водоймі.

 • Для морських хвиль необхідний більший nose rocker та краща маневреність.
 • Для спокійних вод озера підійде універсальна SUP дошка.
 • Для гірських річок краще вибирати турингові чи гоночні SUP та обов'язкова наявність лиша.

Рівень навичок

 • Для початківців

Вибирайте ширші та стійкіші SUP борди. Для новачка найкраща довжина 11-12 футів, а товщина 12-15 см. Форма із закругленим носом полегшить освоєння керування.

 • Для досвідчених веслярів

Вибирайте параметри залежно від вашого стилю (прогулянки, туринг, серфінг, перегони). Вміючи добре тримати баланс і керувати бордом, ви можете жертвувати стійкістю для маневреності, або маневреністю для швидкості. Залежно від ваших цілей, вибирайте пріоритетну характеристику.
 
Від правильно підібраної дошки SUP залежить зручність катання, комфорт і навіть безпека.

Як і будь-яке спорядження для туризму, борд варто обирати в залежності від цілей використання. Тільки точно підібравши його під себе ви будете насолоджуватися катанням сповна.

Якщо все ще сумніваєтеся у виборі, звертайтеся за допомогою до наших консультантів і заходьте в гості до магазину подивитись сапи наживо. Успішного вибору!