Ми завжди говоримо про підйом і ніколи про спуск.

Ми помиляємось. Зі свого боку, я люблю спуски.

Дух, задоволений завершенням перегонів, розслаблені м'язи…

Користуйтесь перевагами спусків, іноді вони чудові. 
М. Себастьян

Людей завжди манили висоти та сходження на неприступні вершини, проте гори непередбачувані та небезпечні. Першим “страхувальним пристроєм” було лише власне тіло та віра, що втримаєш партнера по зв’язці. А лідеру й того менше — залишалась лише віра. 

З XVIII століття, коли альпінізм почав розвиватись як спорт, з’явились перші примітивні методи страхування та контрольованого спуску. До прикладу, страхувались за допомогою обмотування мотузки довкола попереку та льодоруба, або завдяки скельному виступу та петлі з мотузки та карабіна. А для контрольованого спуску мотузку обмотували довкола тіла для збільшення тертя. Звучить не надто надійно, еге ж?

Добре, що зараз на ринку представлено безліч сучасних видів спускових пристроїв.Їх вибір — це надважливе завдання, адже від нього напряму залежить ваша безпека та життя. Не існує універсальних варіантів, тому важливо чітко розібратись який найбільше підійде для вас, виходячи з цілей та завдань. 

У цій статті ми розглянемо призначення та види спускових пристроїв, а також як користуватися альпіністською страховкою. Пропонуємо детальний огляд різних типів спускових пристроїв, їх особливостей та областей застосування, а також рекомендації щодо вибору спускового пристрою в залежності від типу маршруту, особливостей ландшафту та уподобань альпініста.

Зміст:

1. Роль спускових та страхувальних пристроїв

2. Типи пристроїв

3. Який страхувальний та спусковий пристрій вибрати

4. Догляд та обслуговування екіпірування

5. Поради з безпеки

6. Висновки

Роль спускових та страхувальних пристроїв

Першим розробив спосіб спуску по мотузці альпініст з Німеччини — Ганс Дюльфер. Його прізвище тепер часто можна почути у виразах “спускатись дюльфером” чи “дюльфернути”. Такий спуск виявився значно швидшим, ніж лазінням, проте вимагав постійного контролю. Зараз спуск по мотузці здійснюють контрольовано завдяки спеціальним спусковим та страхувальним пристроям

Їх принцип роботи доволі простий — вони створюють додаткове тертя, коли мотузка проходить крізь його елементи, та сповільнюють її. Обов’язково використовують додаткову страховку завдяки схоплюючому вузлу Прусика, що схоплює, або спеціальним страхувальним пристроям. 

Використання цих спускових пристроїв в альпінізмі дозволяє спускатись по мотузці швидко, а головне безпечно. Зрив небезпечний травмуванням або загибеллю альпініста. 

Типи пристроїв

Вибір спускового пристрою може бути ускладнений їх великим різноманіттям.
Вони бувають:

 • Механічні

Блокування відбувається завдяки тертю та натиску людини, коли мотузка проходить крізь елементи пристрою. Бувають різноманітної форми.

 • Напівавтоматичні

Особливість — самоблокувальна функція (у разі зриву він залишиться закріпленим на мотузці). Спуск відбувається лише під час затискання спеціальної ручки, якщо її відпустити — спуск припиниться. Це одні з найбезпечніших спускових пристроїв в альпінізмі. У деяких моделей є додаткові функції, серед найпопулярніших — “антипанік”. У разі надто сильного стискання ручки (що буває під час паніки) — пристрій блокується.

Розглянемо детальніше які бувають види спускових пристроїв.

Карабін HMS та вузол UIAA

Варто розпочати розповідь про види спускових пристроїв з найпростішого. HalbMastwurfSicherung — це спосіб спуску, винайдений у 1960-тих роках, для якого потрібен лише специфічний карабін та гальмівний вузол. 

Цей вузол носив безліч назв у різних країнах “штик Мунтера”, “напівстремено”, “італійський” та інші. Проте зараз він відомий під назвою “UIAA”, адже його затвердила та зробила стандартом для спуску саме Міжнародна федерація альпінізму з аналогічною назвою (Uni-pn Internationale des Associations Alpinisme, скорочено UIAA). 

Навчання альпінізму чи скелелазінню варто розпочати саме з цього вузла, адже в’яжеться він просто, а карабін є в арсеналі у кожного. Будь-який спусковий пристрій може вийти з ладу або загубитись, тому варто спочатку засвоїти цей метод.

Для цього методу спуску з висоти на мотузці варто використовувати лише грушоподібні карабіни, які так і називаються — HMS. Їх ще можна розпізнати за відміткою на корпусі у вигляді букви “Н” у кружечку. З іншими карабінами результат може бути непередбачуваним. Також обов’язково вибирайте карабіни з захистом від прокручування, а найкраще спеціальні моделі для цієї техніки. Зверніть увагу на такі моделі Rock Empire Carabiner HMS Magnum 3T або Climbing Technology Snappy SG Alu HMS. Також непогано мати в арсеналі HMS карабін зі спеціальною скобою, в яку зачіпається петля обв’язки. Таким чином карабін залишається в безпечному положені для спуску, адже він не прокручується. У нього не виникає поперекове навантаження, що може бути небезпечним. Наприклад, як у карабіна Climbing Technology Concept HMS HC SGL Spring Bar.

Rock Empire Carabiner HMS Magnum 3TClimbing Technology Snappy SG Alu HMSClimbing Technology Concept HMS HC SGL Spring Bar

Тепер перейдемо до в’язання вузла.
 

Етап Ілюстрація
Протягують мотузку крізь карабін
На кінці, що буде навантаженим, робиться петля
Петля одягається на карабін через відкриту муфту
Карабін замуфтовується, а вузол UIAA готовий до використання

Також можна зробити посилений вузол, додавши ще одну петлю. 

Спускатись завдяки такій системі потрібно повільно, щоб уникнути надто сильного тертя та пошкодження альпіністської мотузки. Краще притримуватись ногами за стіну чи скелю, з якої відбувається спуск. Слідкуйте за тим, щоб не навантажений кінець розташовувався на протилежній стороні до муфти, щоб уникнути розмуфтовування. 

Також цю систему можна використовувати для підіймання вантажів чи рятувальних робіт.

Розглянемо які плюси та мінуси такого спорядження для спуску. 

Переваги Недоліки
Потрібна лише мотузка та спеціальний карабін Швидко зношується мотузка
Для використання підходять мотузки будь-якого діаметра Потрібен спеціальний тип карабіна
Працює на брудних та заледенілих мотузках Карабін може швидко зноситись. Іноді навіть за один спуск брудною мотузкою
Його складно загубити, адже карабін закріплений на страхувальній системі Може плавити мотузку під час швидкого спуску
Якщо є необхідність перейти зі спуску до підйому — система перевертається та працює як верхня страховка Крутить мотузку. Якщо використовувати подвійну — скручує їх між собою.
Швидко в’яжеться, легко блокується та розблоковується  
Можна керувати тертям при використанні подвійного вузла або додаткового карабіна  

Вісімки

Вісімка — один з базових спускових пристроїв, який розробили приблизно одночасно зі спуском HMS. Він максимально простий та схожий за формою на цифру 8, проте одне кільце більше за інше. 
Рівень тертя залежить від: 

 • способу, яким мотузка заправляється у пристрій,
 • кута обхвату пристрою опорним кінцем робочої мотузки,
 • зусилля, з яким натягується мотузка.

Завдяки цьому пристрою можна контролювати швидкість спуску зміною зусилля та кута. 

Заправляти мотузку можна такими способами:

 • Через шийку вісімки — для повільного спуску.
 • Через вісімку та карабін — для швидкісного спуску.

Розібратись як користуватися спусковим пристроєм не складно, проте, вісімка потребує високого рівня навичок та контролю, тому рекомендована для використання лише професіоналами. Її не рекомендовано використовувати як страхувальний пристрій, адже вона може зламати карабін та призвести до нещасного випадку. UIAA рекомендує її для використання лише для спуску.

Зараз вісімку рідко використовують в альпінізмі, як застарілий пристрій, проте вона все ще популярна у спелеології та каньйонінгу. Також такий метод дюльферу використовується професіоналами на змаганнях та не рекомендований для початківців.

Інструктор демонструє спуск за допомогою вісімки з 40 метрів

Зверніть увагу на такі вісімки: 

Climbing Technology Otto Small

Rock Empire Eight black

Рогата вісімка

Це удосконалений вид класичної вісімки. Вона має спеціальні виступи — “роги”. З їх допомогою можна уповільнити спуск, притискаючи до них мотузку. Наприклад, Climbing Technology Otto Rescue Steel.

Climbing Technology Otto Rescue Steel

Існують також інші, більш специфічні модифікації вісімки.

Особливості цього пристрою для спуску по мотузці розглянемо у таблиці.

Переваги Недоліки
Легко заправляти мотузку Небезпечний у разі використання як страхувального пристрою
Підходить для подвійних мотузок, а також мотузок різного діаметру Перекручує мотузку
Масивні вісімки витримують перегрів Потребує контролю та професіоналізму
Підходять для заледенілих мотузок у висотному альпінізмі  

Шайба Штихта та склянка

Шайба Штихта — ще один пристрій-прабатько сучасних ССП (страхувально-спускових пристроїв). Взявши за основу ланку звичайного корабельного ланцюга, працівники відомої компанії Salewa Фріц Штихт та Герман Губер придумали простий пристрій з одним або двома прорізами. 

Розібратись як користуватися спусковим пристроєм нескладно: мотузка протягується через отвори та закріплюється карабіном (бажано грушеподібним). Для посилення гальмування можна застібнути два карабіни. 

Використання шайби Штихта

Використання шайби Штихта

Проте шайба не дає жорстко зафіксувати мотузку та її легко загубити без підстрахування. З часом до конструкції додали пружину, щоб після навантаження пристрій не “прилипав” до мотузки. 

Але справжнім проривом стала модернізація конструкції за допомогою троса. За цей тросик пристрій зручно прикріпити до страхувальної системи. Згодом прорізи стали глибшими, за що пристрій почали називати “склянкою”, “кошиком” чи “відром”. Закордоном їх часто називають “Tube” або “ATC”. Також його можна зустріти під назвою “реверсо” через популярну модель Petzl Reverso.

Petzl Reverso

Склянку можна використовувати для роботи з однією чи двома мотузками. Це найкращий спусковий пристрій ручного типу, який активно використовують скелелази та альпіністи. 

Виробники постійно модернізують реверсо для більшого контролю над тертям: змінюють форму, глибину отворів, додають ребра чи V-подібний отвір. 

Зверніть увагу на такі пристрої: Rock Empire Guard, Climbing Technology Be-Up.

Rock Empire GuardClimbing Technology Be-Up

Склянка з автоблоком
Це вдосконалена модель склянки, яка дозволяє страхуватись при підйомі. В конструкцію додають два отвори, завдяки чому пристрій видає мотузку лише в одну сторону. 

Реверсо підвішується завдяки карабіну до точки страховки, а мотузка, що протягнута зверху, притискає ненавантажений кінець. Нижній отвір потрібен для розблокування пристрою. Завдяки йому можна страхувати альпініста, що лізе за лідером, а також його можна використовувати для спуску вантажів, інших альпіністів або як частину поліспаст систем.

Принцип роботи склянки з автоблоком

Розглянемо плюси та мінуси таких пристроїв.

Переваги Недоліки
Компактні та легкі Іноді занадто повільний спуск
Підходять для новачків Розблокування потребує навичок
Можна працювати з однією чи двома мотузками одного або різних діаметрів Якщо ву альпініста та напарника, що страхує, велика різниця у вазі — потрібно докладати зусилля
Не крутять мотузку Неможливо змінювати коефіцієнт тертя
Легко видавати та вибирати мотузку Необхідна постійна фіксація вільної мотузки
Можливий дюльфер на здвоєній мотузці  

Напівавтоматичні страхувальні пристрої

Розвиток спорядження для альпінізму не стоїть на місці, наступним етапом розробок стали напівавтоматичні пристрої для спуску та страхування. Їх особливість у тому, що в разі зриву вони затискають мотузку та не пропускають її через механізм далі. Вони значно економлять енергію, адже не потрібно втримувати партнера зусиллям. Їх часто називають автоматичними страхувальними пристроями, але їм потрібен постійний контроль рукою ненавантаженого краю мотузки. 

Проте робота з ними потребує навичок, вони не гарантують безпеку при неправильній страховці. Особливості використання деяких напівавтоматів складні та інтуїтивно незрозумілі, що точно не робить їх найкращими спусковими пристроями для новачків.Їх можна поділити на дві категорії.

Пасивні напівавтоматичні спускові та страхувальні пристрої

У них немає рухомих елементів, а мотузка фіксується між пристроєм та карабіном. На їх характеристики впливає карабін, що використовується у парі. Такі напівавтомати легкі та бюджетніші ніж активні моделі. 

Частіше за все їх використовують на скеледромах, бо більшість пристроїв не дає можливості страхувати лідера знизу. Також до пасивних можна віднести вдосконалені до напівавтоматичних склянки з автоблоком, які допомагають знизити ривок. Це популярний вибір спускового пристрою для альпінізму та скелелазіння. А також вони дозволяють спуск дюльфером на здвоєній мотузці.

Популярний пристрій цього типу: Climbing Technology ClickUp Kit

Climbing Technology ClickUp Kit

Це інноваційний страхувальний пристрій, призначений спеціально для динамічного скелелазіння. Він виділяється своєю простотою використання та спеціально розробленим ергономічним дизайном.

Принцип роботи CLICK UP дуже простий та надійний:

 • Зручне протягування мотузки

 Особлива форма пристрою дозволяє легко протягнути мотузку діаметром від 8,9 до 10,5 мм під час нижньої або верхньої страховки.

 • Надійне захоплення при падінні

 Під час зриву верхньої людини, вам потрібно лише утримувати вільний кінець мотузки та карабін, яким пристрій кріпиться до нижньої системи. Він автоматично фіксує учасника, що падає.

 • Безпека при неправильному використанні

Навіть при неправильному заправлянні мотузки в пристрій, спеціальна форма з перегинами дозволяє безпечно спустити верхнього учасника на землю. Це запобігає потенційним помилкам і робить CLICK UP досить безпечним для користування навіть для новачків та дітей в скелелазних секціях.

 • Комплектація з карабіном

Пристрій постачається зі спеціальним карабіном HMS CONCEPT SGL, що має анодоване покриття для підвищеної зносостійкості. Використання CLICK UP з цим карабіном гарантує надійність та безпеку, оскільки він забезпечує належне ковзання в страхувальному прорізі карабіна.

Активні напівавтоматичні пристрої

В їх конструкції є рухомі елементи та механізми, завдяки яким спрацьовує блокування. Щоб навчитись ними користуватись потрібен час, проте це надійні та зручні пристрої для спортивного скелелазіння, альпінізму чи промислового альпінізму. 

Їх обирають за те, що вони потребують мало зусиль для страхування, не залежать від карабіна чи положення руки. З їх допомогою також можна підійматись вверх використовуючи додатково затискачі для мотузки.

Розглянемо найпопулярніші приклади.

 • GriGri

GriGri

 

GriGri — це один з перших напівавтоматичних ССП, створений ще у 1992-му році компанією Petzl.  Працює лише з одинарною мотузкою.

Пристрій досі користується популярністю. Він блокує зрив за допомогою рухомого кулачка та повністю фіксує мотузку. Спуск відбувається завдяки натиску на спеціальну ручку, перекиданню мотузки та притисканню її до спеціальної щічки. 

Механізм кулачка забезпечує відмінний контроль під час спуску. Цей страхувальний пристрій з допоміжним блокуванням сумісний з широким діапазоном одинарних динамічних мотузок, діаметром від 8.5 до 11 мм, і підходить для використання на скелях і скеледромах.

Важливо завжди тримати рукою вільний кінець мотузки при роботі з пристроєм за стандартною технікою. Функція допоміжного блокування спрацьовує під час зриву, при цьому пристрій повертається, мотузка натягується, а кулачок затискає та блокує мотузку. Контроль мотузки рукою відіграє важливу роль у допомозі кулачку.

Зручна ручка сприяє легкому розблокуванню пристрою та зручному спуску партнера. Простий контроль видачі мотузки забезпечує м'який та комфортний спуск.

Цей страхувальний пристрій розроблений для досвідчених користувачів та використовується як для нижньої, так і для верхньої страховки. Він також відзначається своєю легкістю (175 г), компактністю та зносостійкістю.

У разі появи паніки альпініст може затиснути ручку надто сильно, спуск відбуватиметься занадто швидко, а рука рефлекторно натискатиме ще дужче на ручку. Для цього Petzl створили удосконалену версію GriGri+ з “антипаніком”. Ця система блокує спуск при надто сильному натиску.

Принцип роботи GriGri+

 • Climbing Technology Sparrow 

Climbing Technology Sparrow

Climbing Technology Sparrow 200R — це спусковий самогальмувальний пристрій, призначений для інтенсивного використання на мотузці. Він широко застосовується у промисловому альпінізмі та рятувальних операціях. Завдяки цьому пристрою можна спускатись, зупиняти на робочому рівні та підійматись по мотузці.
Sparrow 200R можна використовувати для спуску вантажу або постраждалих під час рятувальних робіт.

Важіль дозволяє контрольовано знижувати швидкість спуску та зупиняти його в потрібному місці без необхідності від'єднання пристрою. Спеціальна пружинна засувка дозволяє вставляти мотузку без відстібання спускового пристрою зі страхувальної системи.
Присутня система безпеки EBS (Extraordinary Braking System), яка активується у разі випадкового повного відкривання важеля, зменшуючи швидкість спуску замість збільшення.
Наявні спеціальні шпори, яку можна використовувати для створення додаткового тертя на мотузці під час спуску без використання ще одного карабіна.

Цей спусковий пристрій спеціально розроблений для важких завдань, де безпека та контроль гальмування мають вирішальне значення.

 • Petzl I'D

Petzl I'D

Petzl I'D — також один з базових пристроїв, що самоблокуються та гарантують максимальну безпеку. Він призначений для безпечної роботи на закріпленій мотузці. За допомогою запобіжної клямки на поворотній пластині мінімізується ризик втрати пристрою.

Завдяки мультифункціональній ручці користувач може розпочати спуск та керувати швидкістю, вільно переміщатись горизонтальними поручнями, зафіксувати своє положення в будь-який момент

Механізм антипанік автоматично спрацьовує, якщо користувач надто сильно натискає на ручку, блокуючи поворотний ексцентрик і зупиняючи спуск. Спеціальний стопор, що захищає від помилки, знижує ризик неправильного закріплення мотузки. Форма цього стопора була спеціально розроблена для поліпшення ковзання мотузки під час підйому.
Поворотний ексцентрик дозволяє легко вибирати бажану слабину.

Десантери

Серед спелеологів та промислових альпіністів популярністю користуються напівавтоматичні пристрої десантери. Пристрій виглядає як подовгаста сталева пластина, яка зігнута в середині та має внутрішньо закріплені два валики. Мотузка, яка вставлена в пристрій, набирає форму букви "S". Це і створює тертя у пристрої. Контролювати швидкість спуску і зупинятися можна простим натягуванням однією рукою вільного кінця мотузки, що виходить з пристрою.  Головна перевага — пристрій не обертається та зовсім не чутливий до брудної мотузки, а тому часто використовується в спелеології та промальпі.

Два найпопулярніші десантери:

Petzl Simple

Складається з двох незалежних алюмінієвих пластин. Верхній валик має отвір та кліпсу для зручного приєднання карабіна та швидкого заправлення мотузки. Валики можна замінити в процесі зносу, що значно підвищує термін використання всього пристрою. Ідеальний для спуску у вузьких місцях.

Petzl Stop

Найпопулярніша модель у спелеологів. Відрізняється від Petzl Simple наявністю несиметричного валика з ручкою. Якщо випустити ручку під час спуску, валик нахиляється і притискає мотузку до верхнього валика, що в результаті пригальмовує спуск.

Розглянемо плюси та мінуси напівавтоматичних пристроїв для спуску альпініста.

Переваги Недоліки
Автоматичне блокування Велика вага
Мінімум зусиль для блокування зриву Висока вартість
Плавна видача мотузки Навчання як користуватись кожним приладом займає час
Контрольований та плавний спуск Більшість пристроїв призначені для однієї мотузки
Деякі моделі підходять для роботи з брудною мотузкою Є обмеження щодо діаметра мотузки

Комбіновані спускові та страхувальні пристрої

Особливість комбінованих систем спуску мотузкою — можливість використовувати їх  ручним способом або у режимі пасивного напівавтомата. Такі пристрої часто працюють за принципом склянки, але з тумблером або автоблоком. Наприклад, Edelrid Giga Jul  та Wild Country Revo. Вони забезпечують плавне протягування мотузки та блокування при різкому ривку.

Wild Country Revo

Переваги Недоліки
Можливість використання у механічному та напівавтоматичному режимі Обмежений вибір моделей
Блокування зриву Більшість пристроїв працюють з однією мотузкою
Підходять для новачків  

Який страхувальний та спусковий пристрій вибрати

Не існує однозначної відповіді на питання який спусковий пристрій кращий, адже вибір залежить від роду занять та навичок альпініста чи скелелаза. Асортимент дуже великий, на ринку можна зустріти спускові пристрої та види призначені для різної діяльності. Тому для початку визначіть свої навички та сферу призначення майбутньої покупки. Розберімо детальніше різні сценарії.

Для новачків у скелелазінні та альпінізмі

Якщо ви тільки відкриваєте для себе світ альпінізму — розпочніть з вузла UIAA з карабіном HMS та навчіться користуватись звичайною склянкою. У склянки (реверсо) немає рухомих частин, а принцип роботи легко зрозуміти. Її можна використовувати як самостійно, так і для страхування партнера по лазінню. Вона підходить для верхньої та нижньої страховки, спуску лідера та дюльферу по подвійній мотузці. Доповніть комплект якісним карабіном з захистом від прокручування та вдосконалюйте свої навички.

Для скелелазів

Для спортивного скелелазіння у залі чи на скелях найкраще підійдуть напівавтоматичні пристрої, наприклад GriGri. В скелелазінні часто бувають зриви, особливо в процесі навчання на новому маршруті. Також часто спортсмени зависають на мотузці просто для відпочинку. Спуск з допомогою напівавтоматів у такому випадку значно зручніший. Пристрої з автоматичним блокуванням значно полегшать страхування та блокування зривів. 

Але на напівавтоматичні ССП варто дивитись, якщо ви займаєтесь скелелазінням достатньо часто, адже вони дорогі. Для економії можете вибрати пасивні напівавтомати. Для вилазок на скеледром раз у місяць вистачить і звичайної склянки.

На професійних скеледромах можуть використовуватись страхувальні пристрої втягуючого типу, що дозволяють підійматись та спускатись без напарника, що страхує.

Для мультипітчу

Мультипітчеве скелелазіння — це форма альпінізму, в якій лазіння поєднується з виконанням декількох "пітчів" або ділянок маршруту. Закордоном мультипітчами називають всі маршрути, що мають більш ніж одну мотузку протяжності. Між пітчами лідер організовує страхувальну станцію верхньої страховки, з якої здійснює страхування наступного учасника зв'язки. Тобто у таких маршрутах скелелаз має страхувати другого чи навіть третього напарника, а тому потрібний пристрій з “режимом гіда”. Наприклад, Petzl Reverso чи Black Diamond ATC Guide. Також професіонали можуть розглянути комбіновані ССП.

Для альпіністів

Особливості альпінізму, які потрібно враховувати при виборі спускового пристрою:

 • альпіністи рідко зриваються;
 • сніг, лід та намерзання мотузок;
 • мотузки часто мокрі та брудні;
 • альпіністи використовують тонкі мотузки, зазвичай подвійні або здвоєні;
 • водовідштовхувальне просочення робить мотузку менш еластичною;
 • альпіністи користуються спорядженням у рукавицях;
 • часто використовується спуск дюльфером по здвоєній мотузці.

Зважаючи на ці особливості, виробники часто виготовляють окрему альпіністську версію пристроїв. Популярні альпіністські склянки з автоблоком — вони полегшені та розраховані на мокру мотузку. З напівавтоматів використовуються тільки пасивні моделі, бажано спеціально розроблені під альпінізм, наприклад Climbing Technology Alpine Up Kit. 

У висотному альпінізмі часто використовуються звичайні вісімки для підстрахування чи спуску.

Для спелеологів

В спелеології важливо, щоб пристрій міг працювати в обмеженому просторі та з брудною мотузкою. Частіше за все спелеологи використовують різноманітні напівавтоматичні десантери, які чудово справляються з цими умовами. Також популярний ручний пристрій — решітка. Вона не крутить мотузкою, можна змінювати швидкість спуску завдяки перекладинам, її не потрібно відстібати від страхувальної обв`язки. 

Для промислових альпіністів

У промисловому альпінізмі використовуються як ручні вісімки, склянки, решітки, рогаті вісімки, так і напівавтоматичні пристрої. Важливо вибирати пристрої, що не чутливі до брудної мотузки, наприклад, десантери.

Догляд та обслуговування екіпірування

Спуск за допомогою гальмівних пристроїв може бути небезпечним, якщо не дотримуватись правил безпеки та не доглядати за приладами належним чином. Ознайомтесь з основними порадами щодо обслуговування систем спуску альпіністів.

 • Перевірка перед використанням

Обов’язково перед кожним використанням оглядати пристрій на наявність пошкоджень. Це основне правило безпечного спуску по мотузці.

 • Чистка

Після використання обережно видаляйте забруднення  з пристрою. Використовуйте професійні засоби, уникайте агресивних хімічних речовин. 

 • Просушування

Обов’язково просушуйте пристрій перед зберіганням, щоб уникнути появи іржі.

 • Змащування

Деякі пристрої потребують періодичного змащування. Ознайомтесь з інструкцією та порадами виробника

 • Зберігання

Зберігайте пристрої в сухому та вентильованому місці, якомога далі від сонячних променів.

 • Перевірка та заміна деталей

Якщо у пристрої є деталі, що підлягають заміні, регулярно оглядайте їх. Перевіряйте робочі частини, такі як ролики, затискачі, кулачки на наявність зносу або пошкоджень. Якщо виробник передбачає заміну деталей або сервісний ремонт — відремонтуйте пристрій.

 • Інструкції виробника

Ретельно дотримуйтесь інструкцій та рекомендацій виробника щодо догляду за конкретними пристроями.

 • Уникайте занадто високих або низьких температур

Екстремальний температурний режим може пошкодити пристрої.

УВАГА: Не використовуйте пошкоджені пристрої. Якщо ви помітили будь-які серйозні пошкодження на пристрої, не використовуйте його, доки він не буде відремонтований або замінений. Використання несправного пристрою може коштувати вам травм або навіть життя!

Поради з безпеки

Важливо дотримуватись правил безпеки, щоб спуск пройшов дійсно контрольовано та не став фатальним.

 • Детально ознайомтесь з інструкцією від виробника для вашого нового приладу. Перегляньте навчальні відео про те, як користуватися альпіністською страховкою. Попросіть допомоги у колег, які стикались з таким приладом раніше.
 • Навчіться впевнено користуватись ССП в безпечних умовах.
 • Обов’язково контролюйте рукою ненавантажений страхувальний кінець мотузки. 
 • Звертайте увагу на призначення та види спускових пристроїв. Правильно підбирайте ССП для свого роду діяльності.
 • Контролюйте з мотузками якого діаметру може працювати пристрій та не використовуйте інші. Чим складніше пристрій — тим суворіші ці вимоги.
 • Звертайте увагу на рекомендований тип карабіна для використання у тандемі зі страхувальним пристроєм. Карабін обов’язково має мати якісну муфту. 
 • Перед використанням обов’язково перевіряйте правильність заправлення мотузки у пристрій. Виробники часто додають інструкцію гравюру прямо на корпус. Мотузку у більшість ССП потрібно заправляти лише у певному напрямку!
 • Використовуйте рукавички. Вони збережуть вашу шкіру під час надто швидкого спуску. А також допоможуть зупинити мотузку, що вийшла з під контролю, та не отримати травму чи опік.
 • Під час спуску дюльфером використовуйте вузол, що схоплює, для підстрахування та стопорні вузли по краях мотузки.
 • Обов’язково використовуйте лише сертифіковане спорядження. 

Найпоширеніші європейські стандарти EN 15151-2 та EN 15151-1. Вони поділяються на типи, залежно від типу пристрою.

Стандарт EN 15151-2 діє для ручних пристроїв.

 • Тип 1: для спуску без регулювання сили тертя.
 • Тип 2: для страховки та спуску без можливості регулювати тертя.
 • Тип 3: для спуску з функцією регулювання тертя.
 • Тип 4: для страховки та спуску з регульованим тертям.

Стандарт EN 15151-1 діє для напівавтоматичних спускових та страхувальних пристроїв.

 • Тип 5: для спуску з автоблокуванням без “антипаніка”.
 • Тип 6: для страховки та спуску з автоблокуванням без “антипаніка”.
 • Тип 7: для спуску з автоблокуванням та “антипаніком”.
 • Тип 8: для страховки та спуску з автоблокуванням та “антипаніком”.

Обов’язково перевіряйте наявність відповідної сертифікації для вашої діяльності. Для промислового альпінізму можна ще орієнтуватись на рекомендації IRATA. Не забувайте використовувати каску.

Висновки

Вибір та вміння користуватися правильним спусковим та страхувальним спорядженням є життєво важливими для безпеки під час активностей в горах, на скелях у печерах чи під час висотних робіт. Це спорядження є першою лінією оборони та рятівним фактором у небезпечних ситуаціях. Тому важливо ретельно підійти до вибору ССП залежно від своїх навичок та типу діяльності. Вибирайте лише сертифіковане спорядження перевірених виробників з світовим ім’ям в альпінізмі.
Також вкрай важливо навчитись ним правильно та впевнено користуватись у безпечних умовах, щоб не розгубитись на висоті. Не забувайте перевіряти спускові та страхувальні пристрої перед кожним використанням, перевіряти правильність заправлення мотузки, а також звертайте увагу на пристрої партнерів по зв’язці. 

 

За допомогою у виборі сертифікованих та надійних спускових і страхувальних пристроїв звертайтесь до експертів магазину Alp.com.ua або заходьте у фізичні магазини “Колекція пригод” та “Сходження” у Дніпрі, Києві та Запоріжжі.

Безпечних висотних пригод!