Походи – це чудовий спосіб відпочити від міської метушні, поєднатися з природою та зарядитися енергією. Крім того, це чудова можливість познайомитись з новими людьми або ближче пізнати вже знайомих. Похідні ігри урізноманітнюють дозвілля, допомагають налагодити спілкування між учасниками походу, особливо, якщо група не знайома між собою, та просто розважитись.

 ігри у поході

У цій статті зібрали найпопулярніші ігри на природі для компанії.

Зміст:

1. Словесні ігри для походу

2. Ігри для знайомства в поході

3. Настільні ігри у поході

4. Активні ігри з інвентарем і без

5. Ігри для дітей у поході

6. Чим зайнятися в соло поході

Словесні ігри для походу

Найпростіший варіант ігор в поході — словесні. Під час сходження на крутий схил краще йти мовчки та правильно дихати, але під час проходження простіших ділянок маршруту можна спілкуватись та грати в ігри. Словесні ігри в поході зручні тим, що не потребують виконання рухів, наявності обладнання, тому в них можна грати за будь-яких обставин: у транспорті, на маршруті, під час розбивання табору чи приготування їжі, ввечері біля вогнища.

словесні ігри у поході біля вогнища

Розгляньмо правила кількох словесних похідних ігор:

 • Гра для походу «Слова» або «Міста»

Найвідоміша та найпростіша гра для походу, яка знайома всім. Один учасник називає слово, а інший має назвати інше, що починається на ту букву, на яку закінчується перше слово. Гра у «Міста» аналогічна, тільки потрібно використовувати лише назви міст. Наприклад: Львів — Венеція — Ямпіль.

 • Гра для походу «Асоціації»

Ще одна проста гра з ланцюжками слів. Перший учасник гри називає слово, наступний — свою асоціацію з цим словом, третій гравець називає асоціацію зі словом другого гравця і так далі. Перевірте як далеко від першого слова може зайти асоціативний ряд.

 • Гра для походу «Я беру в похід»

Тематична гра, яка розважить учасників походу. 

 1. Одного з гравців вибирають ведучим, він мовчки вигадує загальне правило для речей, які можна брати у похід. Наприклад, всі слова мають бути на букву А/бути синього кольору/виготовленими з металу/тощо. 
 2. Ведучий перший озвучує фразу зі словом, що відповідає його правилу. Наприклад, він загадав правило, що всі слова мають бути на букву Р” і каже: “Я беру в похід рюкзак.”
 3. Інші учасники мають вгадати секретне правило і намагаються його підібрати, питаючи: “Я беру в похід... Ти береш мене в похід?”
 4. Якщо слово відповідає правилу — ведучий погоджується, якщо ні — відмовляє.
 5. Хто перший вгадає правило — стає новим ведучим.
 • Гра для походу «П»

Перший гравець загадує слово другому, а він повинен пояснити його іншим, використовуючи лише слова на букву «П» (крім однокореневих). Наприклад, «бібліотека» — «посидіти, почитати». Якщо слово не вгадують, гравець коментує також словами на «п» (погано, приблизно, подумайте). Хто вгадав — показує наступне слово, яке йому загадує гравець, що пояснював минуле слово.

 • Гра для походу «Є контакт»

Ця гра менш відома, але від того не менш цікава.

 1. Ведучий загадує слово (іменник, однина, загальне) та називає його першу букву, наприклад, «К».
 2. Інші гравці мають вгадати слово. Вони по черзі ставлять питання, відповідь на яке — потенційна відгадка. Наприклад, гравець думає, що відповідь «кіт» і питає: «Це не пухнаста тварина?»
 3. Якщо відповідь «кіт», ведучий зізнається. А якщо ні, то він має дуже швидко зрозуміти яке слово мав на увазі гравець та відповісти «Ні, це не кіт».
 4. Але паралельно з ведучим про відповідь на питання думають й інші гравці. Якщо хтось здогадується, каже: «є контакт».
 5. Всі починають рахувати до 10, за цей час у ведучого ще є шанс вгадати слово. 
 6. Якщо він не вгадує на рахунок 10 всі вигукують слово. Якщо хоч двоє назвали «кіт», то ведучий має назвати другу букву свого слова, наприклад, «о».
 7. Тоді наступні питання вже ставитимуть про слова, які починаються на «ко».

Щоб було цікавіше, потрібно вигадувати найскладніші дефініції до слова. Наприклад: «Це той, чий ніс можна використовувати замість відбитка пальця?» (коти мають унікальний відбиток носа, як відбитки пальців у людей).  

 • Гра для походу«Вгадай пісню»
 1. Ведучий відходить трохи далі, щоб не чути гравців.
 2. Гравці вибирають найвідоміший рядок з популярної пісні й розподіляють між собою слова. Наприклад: «Я піду в далекі гори» — гравець 1 «я», 2 — «піду» і так далі.
 3. Ведучий повертається і ставить різні питання гравцям, а вони мають відповісти з використанням свого слова (не обовʼязково правдиво). Бажано використати його максимально органічно, щоб ведучий не зрозумів, яке зі слів з пісні. Наприклад, ведучий: «Яка столиця Гондурасу?», гравець 2 «Не знаю, піду перевірю в інтернеті». Відповідати потрібно швидко.
 4. Ведучий має здогадатись які слова з пісні та вгадати саму пісню. Можна грати також з віршами.

Також є багато ігор та розваг у поході для яких потрібно виконувати дії або мати ручку і папір. Їх не пограєш під час маршруту, але це чудовий спосіб розважитись на привалі, під час вечірнього відпочинку або у день, коли ви вирішили залишитись в таборі.

 • Гра для походу «Крокодил»

Добре відома та популярна командна гра на природі. Один гравець загадує іншому слово, яке він має показати за допомогою пантоміми (жестів), а інші мають вгадати.

похідна гра з пантомімою

 • Гра для походу «Фанти»

Перед грою всі гравці віддають якусь свою річ та пишуть на папірці смішне завдання. Папірці складають у капелюх, казанок чи інший зручний посуд та перемішують. Всі по черзі витягують завдання та мають його виконати, щоб повернути свою річ.

 • Гра для походу «Зламаний телефон»

Ще одна цікава гра в поході для поціновувачів пантоміми.

 1. Перший гравець пошепки загадує слово другому.
 2. Другий показує це слово за допомогою пантоміми четвертому. В цей час інші гравці закривають очі.
 3. Четвертий гравець пошепки каже слово яке він зрозумів з пантоміми.
 4. І так далі, поки коло не дійде до першого гравця, який озвучить початкове слово.
 • Гра для походу «Характери»

Ігри в поході для дорослих можуть не лише розважити, а й прокачати акторську майстерність.

 1. Ведучий відходить, щоб не чути гравців.
 2. Гравці вибирають слово за такими параметрами: у нього має бути така ж кількість літер, як і кількість учасників без ведучого; не має містити літер «и» та «ь».
 3. Букви розподіляються між гравцями та вигадується характер на цю букву. Наприклад, слово «Буква» — «буркітливий», «улесливий», «кмітливий», «веселий», «агресивний».
 4. Ведучий повертається, а всі гравці починають грати свої ролі.
 5. Коли ведучий вгадує характер, гравець має сказати яка по черзі його буква у слові. Наприклад, якщо вгадали «веселого», він каже: «Четверта».

Ігри для знайомства в поході

Дуже часто групи у поході складаються з незнайомих або малознайомих учасників, похідні ігри допоможуть познайомитись та запамʼятати один одного.

Прості ігри для першого вечора

Якщо у вас погана памʼять на імена — за допомогою цих ігор для походу ви зможете всіх запамʼятати.

 • Гра для походу «Снігова куля»

У цій грі слова накопичуються як снігова куля. Є кілька варіантів:

 1. Перший гравець називає своє імʼя, другий — своє імʼя та імʼя першого гравця, третій — своє, імʼя другого, першого. І так по колу.
 2. Можна ускладнити гру і називати імʼя+характеристику/професію/улюблену річ. 
 3. Ще складніший варіант: імʼя + характеристика, що починається на першу букву імені. (Веселий Влад, грайлива Галя тощо).
 • Гра для походу «Абетка»

Називають літери по черзі, якщо імʼя гравця починається на названу букву — він встає та каже своє імʼя + фразу, що складається зі слів, які починаються на першу букву його імені. (Я Марина — мандрувати мені мило).

Ігри, щоб краще пізнати один одного

Щоб краще познайомитись підійдуть такі ігри у поході для компанії:

 • Гра для походу «Факти про себе»

Всі гравці називають про себе, наприклад, 3 факти. Можна вигадати іншу кількість або зіграти у «Сірники». Ведучий нічого не озвучуючи пропонує вибрати певну кількість сірників кожному. Коли всі взяли сірники, ведучий каже, що їх кількість дорівнює кількості фактів про себе, які потрібно назвати.

 • Гра для походу «Правда і брехня»

До гри про факти можна додати інтерактив: назвати 2 правдиві факти й один вигаданий. Інші гравці мають вгадати де правда, а де брехня.

 • Гра для походу «Я ніколи не…»

Учасники по черзі називають факт про себе: те, що вони ніколи не робили. Ті учасники, які робили це — зізнаються (в оригінальній грі випивають). Це алкогольна гра, а так, як алкоголь вживати у походах не бажано, можна вигадати іншу дію замість цього або рахувати бали та придумати завдання для того, хто зібрав найбільшу кількість. 

ігри на природі для компанії

 • Гра для походу «Дилема»

Учасники по черзі ставлять питання-дилеми між двома варіантами зі складним вибором, інші відповідають та аргументують. Можна підготуватись завчасно і зберегти список таких питань. Наприклад:

 • Ви хотіли б мати неймовірну фізичну силу, але бути незграбним і некрасивим, або володіти неземною красою, але бути слабким і нездоровим?
 • Ви хотіли б мати дар зцілювати будь-які хвороби, але ніколи не мати можливості допомогти собі, або мати можливість допомогти собі у всьому, але ніколи не мати можливості допомогти іншим?
 • Ви хотіли б жити в ідеальному світі без будь-яких проблем, але ніколи не відчувати справжніх емоцій, або жити в неідеальному світі з безліччю проблем, але відчувати весь спектр людських емоцій?
 • Гра для походу «Правда чи дія»

Учасники по черзі питають один одного запитання, де є вибір між правдою або дією. Наприклад: «Розкажи про перше кохання або присядь 10 разів», а гравець вибирає чи розкаже правду, чи виконає дію. Краще підготувати готові запитання завчасно або встановити на телефон застосунок-генератор таких завдань. 

Настільні ігри у поході

Ви можете також взяти настільні ігри для походу, проте памʼятайте, що вам доведеться нести гру у рюкзаку весь час. Вибирайте легкі та компактні ігри, найкраще підійдуть карткові. Звертайте увагу на міцність матеріалу та захищеність від вологи. Якщо це дорога та улюблена гра, бажано мати спеціальні захисні холдери на картки. Також рекомендуємо вибирати прості ігри зі зрозумілими правилами.

настільні ігри на природі

Пропонуємо кілька перевірених варіантів ігор:

 • UNO

Карткова гра, де гравці прагнуть позбутися своїх карт, скидаючи їх на стос відповідно до кольору, числа або символу верхньої карти. Проста, динамічна та азартна гра, чудово підходить для будь-якої компанії. Є також подібна гра «Свинтус» з розширеними правилами.

 • Вибухові кошенята

Карткова гра з елементом блефу, де гравці тягнуть карти, сподіваючись не натрапити на «вибухових кошенят». Весела та напружена гра, де важливо вміти ризикувати та читати мову тіла своїх суперників.

 • Еліас

Словесна гра, де команди по черзі намагаються пояснити слова, використовуючи лише описи та жести, без використання слів-підказок. 

 • Мемчики і котики

Настільна гра, де гравці поєднують смішні картинки з підписами, намагаючись створити найвеселіші та найкреативніші меми. 

 • Встигни за 6 секунд

Настільна гра, де гравці по черзі намагаються пояснити слова, використовуючи лише описи та жести, без використання слів-підказок, але на цей раз у них є лише 6 секунд на виконання завдання. 

 • Діксіт

Гравці описують карти за допомогою асоціацій, а інші гравці намагаються вгадати, яку карту вони мали на увазі.
Ігри в коробці з великою кількістю елементів можна перекласти у зіп-пакет та також взяти з собою. Найпопулярніші:

 • Монополія

Настільна гра, де гравці купують, продають та розвивають нерухомість, щоб стати найбагатшим. 

 • Джуманджі

Настільна гра, де гравці подорожують по джунглях, виконуючи завдання та уникаючи небезпек. 

 • Манчкін

Настільна гра в жанрі фентезі, де гравці проходять через підземелля, борючись з монстрами, збираючи скарби та отримуючи рівні. 

Активні ігри з інвентарем і без

Якщо є місце у рюкзаку або ви подорожуєте автомобілем на кемпінг: захопіть з собою інвентар для активних ігор на вулиці. Не зайвим буде мʼяч (можна надувний), фрісбі, набір для бадмінтону. Популярна активна гра, інвентар до якої не займає багато місця — твістер. Важливо грати у хороших трекінгових кросівках. До речі, ми писали про вибір взуття для туризму.

активні ігри в поході

Навіть дорослим варто згадати дитинство та пограти улюблені активні ігри на природі.

Ігри з мʼячем:

 • Гаряча картопля
 1. Гравці стають в коло.
 2. Один гравець кидає м'яч іншому.
 3. Той, хто отримує м'яч, може тримати його лише 3 секунди (час можна змінювати).
 4. За цей час гравець повинен кинути м'яч іншому гравцеві.
 5. Якщо м'яч падає на землю або гравець тримає його довше 3 секунд, він вибуває з гри.
 6. Гра триває до тих пір, поки не залишиться один гравець.
 • Мисливець і качки
 1. Один гравець обирається «мисливцем», інші гравці — «качки».
 2. Мисливець кидає м'яч у качок, а вони тікають ухиляються і ховаються за предметами.
 3. Якщо влучає у качку, вона стає мисливцем.
 4. Гра триває до тих пір, поки не залишиться одна качка.

похідні ігри з мʼячем

 • Лови не лови
 1. Гравці стають в шеренгу, ведучий стає попереду них і бере мʼяч.
 2. Ведучий називає слова і кидає мʼяч випадковим гравцям. Якщо слово їстівне — мʼяч потрібно зловити, якщо неїстівне — відбити.
 3. При помилці гравець робить крок вперед. При повторній — вибуває.

Ігри без інвентарю:

 • Перегони на трьох ногах

Учасників походу ділять по двоє та звʼязують кожній парі дві ноги між собою. Потім влаштовують перегони.

 • Сторони світу

Визначають сторони світу за допомогою компаса і ставлять базові точки (можна використовувати будь-яке спорядження), тоді ведучий називає у випадковому порядку сторону, а гравці мають побігти у правильному напрямку до бази. Вибуває той, хто добіг останнім.

 • Водоноси

Якщо поруч з місцем табору є водойма, а у вас є два однакових за обʼємом казанки — можна пограти у гру «Водоноси». Учасники діляться на дві команди, стають у шеренги й беруть дві однакові за обʼємом чашки. По сигналу перші гравці біжать до водойми, набирають чашку води й біжать назад до казанка, щоб вилити воду і передати чашку другому гравцю. Виграє та команда, що наповнить казанок першою.

Ігри для дітей у поході

Ігри на природі для дітей особливо важливі, адже юні туристи можуть швидко знудитись. Більшість похідних ігор з переліку вище можна грати також з дітьми, але запропонуємо ще кілька варіантів ігор для дітей у поході:

ігри для дітей у поході

 • Фігури

Це чудова гра, що допоможе розважити дітей під час маршруту. Один з туристів йде попереду і коли він обертається — всі мають завмерти. Якщо хтось вчасно не зреагував та продовжив рухатись — він стає наступним ведучим.

 • Бінго

Потрібно підготувати картки зі списком речей, які ви побачите у поході (наприклад, різні види рослин і тварин). Напишіть їх у табличці 3х3 або 4х4. Хто перший побачить — викреслює з таблиці це слово. Виграє той, хто перший збере всі закреслені слова в рядок чи по діагоналі.

 • Шукачі скарбів

Дорослий, що йде попереду, може ховати маленькі скарби, а діти їх шукатимуть. На місці табору можна розробити цілу карту скарбів. Доросліших дітей можна навчити користуватись топографічною картою, координатами та компасом.

діти у поході

Ігри можна придумати з використанням будь-яких природних матеріалів, використовуйте фантазію і творчість. Можна будувати халабуду, плести віночки, робити браслети зі скотчу і квітів, малювати на піску, складати аплікації. 

Найменших туристів можна забавити будь-чим: можна перебирати камінці, копати пісок, ліпити з глини, переливати воду з чашки в чашку. Головне під час ігор памʼятайте про сонцезахист, засоби від комах, використання тенту та постійний нагляд дорослих.

Чим зайнятися в соло поході

Якщо ви полюбляєте подорожувати наодинці — своє дозвілля також можна покращити, якщо завчасно спланувати розваги.

Подорожі наодинці це чудовий спосіб сповільнитись і зазирнути всередину своїх думок та бажань. Спробуйте відповідне дозвілля:

 • йогу,
 • медитації,
 • ведення щоденника,
 • час для хобі (ви можете взяти з собою компактний музичний інструмент, скетчбук і олівці тощо, фотоапарат).

Також ви можете взяти з собою книжку, на прочитання якої завжди бракувало часу. Рекомендуємо завантажити на телефон чи планшет кілька фільмів або ігор, але не забудьте про повербанк. Ідеально взяти з собою сонячні панелі, що дадуть змогу поповнювати заряд гаджетів від сонця.

компанія на природі

Ігри на природі — це чудовий спосіб створити незабутні враження. Ігри на природі роблять похід цікавим та веселим, допомагають зблизитися з друзями та родиною, створюють спільні спогади, які залишаться надовго.
Щоб ігри в поході пройшли вдало:

 • Вибирайте місце, де достатньо простору для ігор, яке безпечне та ігри там не шкодять природі.
 • Враховуйте погодні умови при виборі ігор, щоб вони були безпечними та комфортними для всіх учасників.
 • Переконайтеся, що всі учасники знають правила безпеки та дотримуються їх під час ігор. Майте напоготові похідну аптечку.
 • Не залишайте сміття після ігор, не завдавайте шкоди рослинам та тваринам.

Памʼятайте, що головне — це отримувати задоволення від походу та підтримувати хороший настрій.