Зміст:

1. Визначення потреб та типу туризму

2. Критерії вибору взуття для різних умов

3. Матеріали та технології у туристичному взутті

4. Підбір розміру та посадки

5. Примірка та тестування

6. Догляд та обслуговування взуття

Взуття — це той ключ, який відкриває ворота до найкращих маршрутів. Важко насолоджуватись навіть найгарнішими краєвидами зі стертими в кров ногами.  Вибір похідного взуття — найголовніший елемент підготовки до вдалого походу. 
Від того, яке взуття вибрати для туризму, залежить не тільки ваш комфорт, але й безпека. Туристичне взуття забезпечує хорошу амортизацію та оптимальну підтримку, чим захищає ваші ноги від травм, а суглоби від зайвих навантажень. Правильні гірські черевики також захищають стопи від зовнішніх впливів, таких як нерівний ґрунт, каміння, волога та температурні зміни. Відмінна гідроізоляція та вентиляція гарантують сухість і комфорт. Хороша підошва дозволить вам не ковзати на скелях, вологому грунті чи іншому слизькому покритті. 

В цій статті розглянемо детально як вибрати взуття для туризму залежно від ваших потреб, щоби точно залишитись задоволеним. 

Туристичне взуття

Визначення потреб та типу туризму

Вибрати взуття для туризму необхідно в залежності від умов, в яких ви плануєте перебувати. Не існує універсального варіанту, у якому буде комфортно за різних умов. Важливо чітко розуміти свої плани перед тим, як підібрати взуття для туризму.

Умови Особливості Вимоги до взуття
Трекінг та гірські походи довгі маршрути
складний рельєф
зміна погодних умов
активні навантаження
висока зносостійкість
хороша підтримка стопи
амортизація для захисту суглобів від травм
захист від вологи
дихаючий матеріал
якісна підошва
Кемпінг пересування в околицях місця табору зручність
легкість
швидко знімати та одягати
дихаючий матеріал
Альпінізм небезпечний рельєф
пересування скелями, льодовиками та високими горами
використання кішок
наявність рантів для кішок
високі показники теплоізоляції, повітропроникності, водонепроникності
зносостійкість
хороша фіксація гомілкостопу та амортизація ударів
якісна підошва, що не ковзає
Водні види відпочинку частий контакт з водою під час плавання чи веслування

водонепроникність
швидке висихання
не ковзає мокрими поверхнями
захист від різних об’єктів у воді

Біг

інтенсивна активність

різні поверхні

високі показники повітропроникності
хороша амортизація для зниження навантаження на суглоби
гнучка підошва
Велоспорт пересування на велосипеді

жорстка підошва веловзуття

хороша вентиляція

Критерії вибору взуття для різних умов

Від того, наскільки чітко ви оберете модель під свої потреби, залежить ваш комфорт. Давайте розглянемо детальніше які критерії вибору взуття залежно від умов активного відпочинку.

Трекінг та гірські походи

Не існує універсальної поради як вибрати взуття для пішого туризму, тут також потрібно відштовхуватись від деталей. Навіть вага рюкзака впливає на вибір. Чим важчий рюкзак — тим відповідно більше навантаження на гомілкостоп, а тому необхідне жорсткіше і вище взуття. Для одноденного трекінгу з невеликим рюкзаком підійдуть і низькі черевики, а для складніших переходів обирайте достатньо високі моделі. Визначте сезон для якого потрібні черевики, від цього також залежить його висота, повітропроникність та наявність теплоізоляції. 

Варто також виділити різні види активності:

 • Легкий трекінг

Це перехідний етап від легких прогулянок або хайкінгу — до серйозних гірських пригод. Це не складні походи пересіченою місцевістю з підйомами та спусками, а також іншими перешкодами. Для цього ідеально підійдуть легкі трекінгові черевики. Вони низькі, легкі, добре вентилюються, але значно краще фіксують ногу, ніж кросівки. Таке взуття захистить від травм, подряпин, добре виводить вологу. Не підійде для складного рельєфу, холодних умов та використання кішок чи снігоступів.

 • Трекінг

Класичні трекінгові черевики — найбільш універсальний варіант. Це достатньо жорсткі моделі, що міцно фіксують гомілкостоп. Їх підошва міцна, але достатньо гнучка у порівнянні з моделями для альпінізму. Часто вони мають прорезинений край, що додатково захищає від попадання води та бруду, при цьому повітропроникність майже не страждає. 

Більшість трекінгових черевиків мають мембрану, що дозволяє їм не пропускати вологу ззовні та виводити водяну пару (піт) зсередини. Не забувайте, що найкраще мембрана працює в поєднанні з трекінговими шкарпетками. Читайте як вибрати трекінгові шкарпетки правильно. 

Турист зашнуровує черевики

Такі моделі не дуже підходять для екстремальних умов, але з якісними теплими шкарпетками їх використання допустимо і в незначні мінусові температури. Підходять для використання м’яких кішок для яких не потрібні ранти, снігоступів та лиж. 

 • Важкий трекінг

Перехідний етап до альпінізму. Відрізняються від класичних міцною підошвою, що не гнеться, особливо зносостійкими матеріалами, наявністю рантів для використання кішок. 

 • Альпінізм

Це технологічне взуття, призначене для складних професійних сходжень. Це взуття достатньо важке, має міцну та складну конструкцію підошви, часто навіть з спеціальним сталевим посиленням. В альпіністських черевиках багато прорезинених деталей, складні системи шнурівки, захист від попадання снігу та багато інших особливостей. Вони високі, іноді мають багатошарові конструкції (два черевика, що взуваються один на інший). Не придатне для простих походів та знадобиться лише професійним альпіністам. 
Взуття для альпінізму з одягненими кішками

Тож які критерії вибору та як не розгубитись в туристичному магазині?

 • Висота

Чим складніше чекає сходження — тим вищі черевики варто купувати. 

 • Матеріал

Виготовляють черевики для трекінгу як з натуральних, так і з синтетичних матеріалів. Шкіра, нубук та замша мають хороші показники та зносостійкість, але потребують спеціального догляду. Обов’язково використовувати спеціальні засоби догляду за взуттям.  

 • Підошва та протектор

Хороша підошва обов’язково складається з декількох шарів. Звертайте увагу на наявність амортизатора та супінатора, чи є захисні носки та устілки. Протектор потрібен, щоби до підошви не налипав бруд та каміння. Сучасні технології допомагають виводити каналами камінці та багно в процесі ходьби. 

Читайте детальніше: Вибираємо трекінгові черевики. Як не помилитися та правильно підібрати черевики?

Пляжний відпочинок та водні види туризму

Під час багатоденних сплавів на каяках, рафтах, байдарках чи інших плавзасобах вам знадобиться спеціальне взуття. Якщо ви рідко практикуєте такі розваги — цілком можете використовувати міські кросівки в сіточку чи сандалі. Але варто бути готовим, що при постійному контакті з водою міське взуття може легко розклеїтися. А звичайне пляжне недостатньо фіксує ногу для активностей. 

Спеціальні моделі виготовлені зі швидкосохнучих та дихаючих матеріалів, які дозволяють волозі швидко випаровуватись. Підошва повинна бути гнучкою та забезпечувати хороше щеплення з мокрою поверхнею. Підошва, що не ковзає, може врятувати від травм. Існують легкі кросівки, сандалі та навіть черевики пристосовані для водних видів туризму. Для найкращого захисту від води та збереження тепла використовуйте з неопреновими шкарпетками. 

Кемпінг та легкі походи

Кемпінг передбачає більш легкі умови відпочинку, відсутність важкого рюкзаку та короткочасні прогулянки місцевістю або хайкінг. Як вибрати взуття для хайкінгу? Найкраще для таких потреб підходять трекінгові кросівки та сандалі. 

Трекінгові кросівки

 

Як вибрати трекінгові кросівки: особливості та правила вибору кросівок для трекінгу. Кросівки для легких походів подібні до черевиків, вони також мають технології амортизації,
водонепроникні матеріали, перфоровані вставки та спеціальну підошву для кращого щеплення. Але кросівки легші та краще вентилюються, ніж черевики, тому добре підходять для літніх нескладних походів. Також часто їх обирають як змінне взуття на маршруті через легку вагу. 

В спекотний сезон для хайкінгу можна використовувати і сандалі. Також це чудовий варіант для кемпінгу, адже їх швидко знімати та одягати. Вибирайте сандалі з якісних, дихаючих, швидкосохнучих матеріалів. Обов’язково звертайте увагу на якісну підошву з протекторами, яка не ковзає. Амортизуючі властивості зменшать навантаження на суглоби, не нехтуйте ними навіть у сандалях.

Скелелазіння

Варто також виділити спеціальні скельні туфлі. Це взуття непридатне для ходьби рівною поверхнею, але незамінне на скелях. Вони мають специфічну форму, що дозволяє ставити ногу на найменші виступи скелі. Їх підошва забезпечує максимальне щеплення з рельєфом. 

Скельники

Бувають різної форми колодки та з різним вигином. Для ефективного скелелазіння обирайте скельники, що відповідають рельєфу та вашому стилю лазіння. Враховуйте, чи будете лазити в залі або на натуральних скелях. Для залового лазіння може знадобитися більше комфорту, а для натуральних скель – більше стійкості. Правильно підібраний розмір забезпечує чутливість, тиск на зачепи та точність позиціонування ніг. 

Агресивність скельників визначається формою підошви та кутом нахилу. Для технічних скелелазних маршрутів підійдуть більш агресивні скельники. Моделі мають різні технічні особливості, такі як системи застібок, додаткові зони підтримки тощо. 

Матеріали та технології у туристичному взутті

Корисні властивості матеріалів

Як вибрати взуття для походів залежно від матеріалу? Важливо звертати увагу на кілька важливих властивостей:

 • Водонепроникність

Взуття з водонепроникним верхом та герметичними швами допоможе захистити ваші ноги від вологи та забезпечує збереження комфорту навіть під час дощу або в мокрому середовищі. Для додаткового захисту від води використовуйте гетри та бахіли.

Водонепроникність взуття

 • Повітропроникність

Повітропроникність допомагає уникнути нагрівання та підвищення вологості всередині взуття. Мокрі ноги набагато легше натерти. Особливо це важливий показник в спекотних умовах та під час активної діяльності.

 • Амортизація

Взуття з якісною амортизацією допомагає зменшити навантаження на суглоби та м'язи на нерівному рельєфі.

 • Антибактеріальні властивості

Під час довгих походів, особливо в умовах обмеженого доступу до гігієнічних умов, взуття з антибактеріальними властивостями допомагає зменшити ризик виникнення запаху та інфекцій, зберігаючи комфорт та здоров'я ніг.

 • Антиковзка поверхня

Від того, чи матеріал підошви ковзає, залежить безпека туриста, особливо на крутих спусках.

Інновації та технології

Для досягнення цих властивостей виробники використовують різні технології, серед яких:

 • Мембрана

Мембрана — це, напевно, найпопулярніша інновація в сфері туристичного спорядження. Це тонкий шар, що наноситься між двома шарами тканини. Її особливість в розмірах пор — вони більші, ніж молекула водяної пари, але менші, ніж крапля води. Таким чином волога з зовнішнього середовища не потрапляє всередину черевика, але піт випаровується. 

Найчастіше відомі виробники використовують найпопулярнішу технологію для мембран GORE-TEX. Вона давно зарекомендувала себе на ринку. Існують також інші мембрани, які бренди розробляють самостійно або в співпраці з іншими компаніями. Наприклад, OutDry, FutureLight, Climashield, M Select DRY та інші.

Щоби зрозуміти чи хороша мембрана, звертайте увагу на її показники. Хорошою мембрану можна вважати починаючи з таких параметрів:

 • повітропроникність 10 000 г/м2/24 год;
 • водонепроникність 10 000 мм.
 • Устілка

Від неї залежить фіксація та комфорт стопи, забезпечує додаткову амортизацію. Контактує зі стопою, тому має мати антибактеріальні властивості. На ринку можна зустріти різні технології виготовлення устілок. Серед найвідоміших:

 • OrthoLite — надійна фіксація та амортизація, завдячуючи тришаровій конструкції. 
 • Memory Foam — устілки з пінного матеріалу, що анатомічно повторюють форму стопи.
 • Kinetic Fit Base — анатомічна форма цих устілок забезпечує особливий комфорт.
 • Проміжна підошва

Від неї залежить амортизація та безпека. Виробники постійно створюють інновації, щоби досягти ідеальних показників, наприклад відомі такі технології:

 • BOUNCE — популярний універсальний варіант.
 • Cloudfoam — завдяки цій технології, кроки стають легші, ніби підпружинюють.
 • AIR CUSHION — п’ята знаходиться ніби в чаші, завдяки чому вона перебуває чітко по центру. Дуже хороші показники стабільності та захисту від ударів.
 • Advanced Chassiss  — технологія, у якій перемістили жорстку пластину нижче під проміжну підошву. Це дає додатковий захист та жорсткість.
 • Жорстка підошва

Від неї залежить щеплення з поверхнею та налипання бруду. Найвідоміша технологія — Vibram. Вона добре впізнавана завдяки жовтому ромбу на підошві. Vibram добре переносить навантаження, зносостійка та чудово виводить зайві камінці по каналам протектора. Також в асортименті різних виробників можна зустріти інші технології, такі як Contagrip, Omni-Grip, M-Select Grip, Continental, Michelin, +ADD GRIP Ice. Вони відрізняються матеріалами, малюнком протектора та технологіями. 

Важливість підошви туристичного взуття

Підбір розміру та посадки

Дуже важливо правильно підібрати розмір взуття. Тісне чи завелике взуття це проблема і для міста, а в туризмі особливо. Обов’язково ознайомтесь з розмірною сіткою виробника, але найкраще взуття міряти. Обирайте розмір з запасом в пів сантиметра. 

Існує легкий спосіб перевірити чи правильний розмір:

 • Розшнуруйте взуття повністю.
 • Надягніть черевик.
 • Посуньте пальці впритул до передньої стінки. 
 • Між п’яткою та задньою стінкою має легко входити ваш палець.

Коли взуття буде зашнуровано, п’ятка стане на місце, а у пальців буде достатньо місця. 

Також переконайтесь в комфортності колодки. Чи добре фіксує вона п’яту (вона не має відриватись у зашнурованому черевику), чи не тисне. Якщо плануєте носити теплі шкарпетки або ортопедичні устілки — залишіть додатковий сантиметр. 

Примірка та тестування

Обов’язково приміряйте все взуття, що вам сподобалось. Можете переглянути моделі з нашого рейтингу: Найкраще трекінгове взуття: рейтинг кращого взуття для походу

Підбір взуття це процес дуже індивідуальний. Не соромтесь походити по магазину. Якщо ви відчуєте незручності одразу — в горах неприємні відчуття примножаться, одразу міряйте іншу пару. Походіть по магазину в моделі, яка сподобалась, хоча б хвилин 15-20. Ідеально взяти з собою трекінгові шкарпетки та навантажений рюкзак. 

Після придбання не відправляйтесь одразу в похід, це гарантовано погана ідея. Розносіть нове взуття вечірніми прогулянками своїм містом, лише тоді воно стане придатним для подорожі.

Догляд та обслуговування взуття

Щоби покупка носилась довго і не втрачала своїх властивостей, необхідно правильно доглядати за взуттям. 

 • Не сушіть черевики біля джерела тепла (вогонь, сушка, пічка). Це найпоширеніший спосіб “вбити” мембрану.
 • Після використання обережно промийте взуття спеціальними засобами. Висушіть в кімнатній температурі подалі від сонячних променів.
 • Використовуйте спеціальні просочення для підтримки водонепроникних властивостей. 
 • Зберігайте в сухому та прохолодному місці.
 • Для зберігання використовуйте коробку чи чохли, не зберігайте у поліетиленових пакетах.
 • Перевіряйте стан підошви та чистіть її регулярно.
 • В разі потреби змінюйте устілки на нові, щоби підтримувати їх антибактеріальні властивості.

Читайте детальніше: Правильний догляд за трекінговим взуттям. Як прати трекінгове взуття.

Важливо розуміти, що погане взуття може призвести до дискомфорту, натертостей, травм та навіть психологічного дискомфорту, що заважатиме вашим пригодам. Тому закликаємо вас ретельно підходити до вибору взуття, приділяючи увагу критеріям, які ми розглянули.

Пам'ятайте, що правильно підібране взуття — це інвестиція у ваш комфорт, безпеку та настрій у мандрівці. Нехай ваші пригоди приносять радість та нові враження, а правильні черевики завжди будуть вірним супутником на цьому шляху.