Головний розхідник всіх скелелазів — магнезія. Такий собі чарівний білий порошок, що допомагає підніматись на найвищі скелі або скелелазні стенди. І так, він абсолютно легальний.

Навіщо потрібна магнезія у спорті? Спортсмени використовують її, щоб висушити руки та покращити зчеплення зі скелею або зачепами. Лазити без магнезії небезпечно та незручно: долоні швидко спітніють і зісковзуватимуть. На деяких скеледромах навіть заборонено лазити без використання магнезії, адже зачепи можуть псуватись від взаємодії з потом. 

Скелелази хоч і користуються магнезією щодня, часто дуже мало знають про неї. Склад магнезії для спорту — карбонат магнія. Її часто плутають з крейдою або тальком, але вони мають зворотній ефект та зменшують тертя. Також не варто плутати її з сульфатом магнію, що теж називають «магнезією», але це лікарський препарат.

Магнезію використовують також пауерліфтери, гімнасти, акробати та танцівники на пілоні. Цей порошок знадобиться всюди, де потрібен надійний міцний хват без зісковзування. 

 

як вибрати магнезію

У цій статті розглянемо види цього засобу, щоб ви могли зрозуміти яка магнезія краща; підсумуємо переваги та недоліки різних видів, обдумаємо що краще рідка магнезія чи порошок, а також опишемо як вибрати мішок для магнезії.

Зміст:

1. Типи магнезії

2. Мішечки для магнезії

3. Популярні бренди магнезії

4. Процес застосування магнезії

5. Зберігання та догляд за магнезією

6. Питання безпеки під час використання магнезії

7. Висновок

Типи магнезії

Коли спортсмен вперше задумується яку магнезію вибрати, перед ним стоїть вибір між різними типами цього засобу. Розгляньмо детальніше як вибрати магнезію, залежно від її типу.

Блокова магнезія

Найпопулярніший вибір магнезії. Вона продається у цільних блоках. Зазвичай її вага 50-60 грамів, але бувають й блоки на 120 грамів. Таку магнезію можна використовувати у вигляді брикету, для цього потрібно натирати ним руки, або подрібнити в порошок потрібної фракції. 

магнезія в брикеті: як вибрати

Ключові характеристики

Переваги  Недоліки 
Виділяє менше пилу, ніж порошкова магнезія Потрібно самостійно кришити
Можна подрібнити до зручного стану Порошок, який утворюється при подрібнені брикету, пилить. Крупні частинки можуть не покривати шкіру
Більш економічний розхід Потрапляє менше порошку на пальці
Можна наносити вибірково на певні частини рук  
Не розсиплеться та не здується вітром  

Порошкова магнезія

Магнезію також продають у вигляді вже готового порошку у пакетах. Це спортивна магнезія, склад якої максимально чистий без домішок. Перед тим, як вибрати такий вид, врахуйте, що для використання потрібно придбати додатково спеціальний мішечок. Для проходження довгих маршрутів не обійтись без порошкової магнезії, але врахуйте те, що вона утворює цілі хмарки дрібного пилу, яким не варто часто дихати. 

порошкова магнезія: як вибрати

Ключові характеристики

Переваги  Недоліки 
Одразу можна використовувати Сильно пилить. При надмірному потраплянні у легені шкодить здоровʼю
Легко поновлювати на будь-якому етапі маршруту Заборонена до використання у деяких залах через надмірну пильність
В її складі лише сам карбонат магнію без спиртів та віддушок Бруднить речі
  Потрібно використовувати в тандемі з мішечком для магнезії
  Якщо мішечок не закрити, магнезія може розсипатись або її здує вітер
  Нерівномірно розподіляється по руках
  Заборонена на деяких європейських трасах через білі сліди на рельєфі

Рідка магнезія

Рідка магнезія — вибір спортсменів, що прагнуть уникнути зайвого пилу. Це спеціальний спиртовий розчин з карбонатом магнію, який потрібно нанести на долоні перед стартом маршруту. Сохне такий засіб близько 30 секунд, після чого створює рівномірний шар на шкірі. Завдяки тому, що рідка магнезія у складі має спирт, вона краще сушить руки. Її використання значно зручніше, але покриття вистачає ненадовго. Обробку потрібно регулярно поновлювати після 10-30 перехватів.  

Рідка магнезія найкраща для боулдерінгу, лазання на швидкість, пол-денсу та силових тренувань. На довгих маршрутах її можна використовувати у поєднанні з порошковою магнезією. 

Перед тим, як вибрати такий вид, важливо врахувати, що вона сильно сушить руки, вони можуть тріскатись. Після занять обовʼязково використовуйте зволожвальний крем. 

рідка магнезія: як вибрати

Ключові характеристики

Переваги  Недоліки 
Зручна у використанні Потрібно чекати поки висохне, через що її не вдасться поновити під час проходження маршруту
Не пилить та безпечна для дихальних шляхів Через властивості рідкої магнезії може тріскатись шкіра на руках
Дезинфікує руки Може викликати алергію, через наявність віддушок у складі 
Сильніше заповнює пори, ніж порошкова магнезія Має неприємний запах
Можна наносити вибірково на певні ділянки чи пальці Дорога
Економний розхід  

Магнезія в кульках

Порошкова магнезія, яку помістили в сітчастий чохол-кульку. Це дієвий спосіб зменшити пильність порошку. Кульки бувають:
Одноразові: містять певну кількість магнезії всередині та зашиті, після закінчення порошку всередині потрібно купувати нову кульку.
Багаторазові: магнезію всередині можна поповнювати, чохол затягується.

Обробляти долоні можна різними способами: стискати чи розминати кульку, натирати нею шкіру чи похлопувати по ній. Кульки виготовляють такого розміру, щоб їх було зручно стискати у руках. Кількість порошку магнезії всередині коливається від 25 до 60 грамів. 

магнезія у кульці: як вибрати

Ключові характеристики

Переваги  Недоліки 
Менше пилу Треба частіше магнезити руки
Зручно тримати в руках Дорожче, ніж порошок
Економний розхід Якщо кулька одноразова, не вийде регулювати обʼєм суміші та під кінець користуватись буде незручно
Без ризику розсипання  

Магнезія гель

Окрім порошкової та рідкої магнезії, вибрати можна й гелеву. Це сучасний вид безколірної магнезії з покращеною формулою, він не пилить, не пересушує руки та моментально сохне. Проте нею все ще не вийде обробити руки під час маршруту. А ще, на відміну від рідкої магнезії, властивості гелю не можна поєднувати з порошковою. Це чудовий варіант для боулдерингу, пол-денсу, швидкісного лазання та пауерліфтингу. 

магнезія у формі гелю: як вибрати

Ключові характеристики

Переваги  Недоліки 
Менше пилу Не вдасться використовувати під час проходження маршруту
Найекономніший варіант Не сумісна з іншими видами магнезії
Не сушить руки та не викликає алергії Може викликати алергію, через наявність віддушок у складі 
Зручно транспортувати, не розсипається  
Сохне швидше за рідку магнезію  

Мішечки для магнезії

Якщо ви вирішили вибрати порошкову магнезію, необхідно придбати також мішечок для неї. Це не так складно, як вибрати мотузку для альпінізму або вибрати страхувальну систему, але вибір ємності для магнезії також потребує певних знань.

Окрім дизайну, магнезниці відрізняються розміром, кроєм, матеріалом та додатковими елементами. Якщо ви новачок, можете не приділяти багато уваги вибору матеріалу, орієнтуйтесь на такі характеристики: мішечок має бути легкий, бажано захищений від вологи, а внутрішня частина — мʼяка та з ворсом, щоб утримувати порошок на стінках.

скелелазка з магнезницею

Магнезниці можна поділити на два види. Розглянемо як вибрати оптимальний вид для вас:

 • Невеликого розміру

Універсальний вид магнезниці, який можна використовувати для будь-яких занять: альпінізм, скелелазіння, боулдерінг чи довгі мультипітчі. Зверніть увагу на те, чи зручно рука проходить всередину мішка та наскільки надійно він закривається. Також варто звернути увагу на тип кріплення, адже маленькі магнезниці чіпляють на пояс або за допомогою карабіну на страхувальну систему. У мішечка може бути одна або дві петлі для підвішування.

 • Великі або боулдерингові

Такі магнезниці не кріплять на пояс, а залишають внизу маршруту. У них можна одночасно занурити обидві руки. Підходять для групового використання. У такий мішок зручно занурити руки перед боулдерингом чи швидкісним лазанням. Часто мають кишеньки зі щіточками для очищення зачепів.

Функціональні особливості магнезниць, на які варто звернути увагу:

 • Спосіб закривання

Це важливий параметр, щоб зберігати магнезію у безпеці. Мішки можуть затягуватись, мати замок-блискавку, скручуватись або закриватись на магніт.

 • Бортики

Коли магнезниця має жорсткі борти, у неъ зручніше занурювати руки бо мішок не загинається.

 • Флісова підкладка

Якщо внутрішня поверхня мʼяка — магнезія простіше розподіляється по руках та затримується на стінках мішка.

 • Кишені

В кишеню мішка для магнезії можна покласти спеціальну щіточку та очищати зачепи, що занадто забруднені.

Популярні бренди магнезії

Щоб знати, як вибрати хорошу магнезію, потрібно запамʼятати й перевірених виробників магнезії:

Італійський виробник спорядження з багаторічним досвідом. Серед широкого асортименту пропонують також магнезію для альпінізму, скелелазіння та інших видів спорту. Продукція від Climbing Technology відома своєю надійністю та високою якістю.
Популярні товари:

Товар Характеристика Фото
Climbing Technology Mag Classic 120 Якісна магнезія у формі брикета на 120 г. Великий обʼєм для любителів активного лазіння. магнезія у брикеті
Climbing Technology Mag Classic Ball 65 g Магнезія у зручній кульці з нещільного матеріалу, універсальна. магнезія кулькою
Climbing Technology Mag Fluid 250 мл Може викликати алергію, через наявність віддушок у складі  рідка магнезія

Ця чеська компанія відома любовʼю до альпінізму та скелелазіння, тому їхні товари задовольняють всі вимоги спортсменів. Вони виробляють різноманітні аксесуари, включаючи якісну магнезію.

Товар Характеристика Фото
Rock Empire Mag Liquid 200ml Рідка магнезія, вибрати яку рекомендують любителям компактних засобів через невеликий розмір. рідка магнезія Rock Empire Mag Liquid
Rock Empire Magnezium Container 100 Порошок, що фасований в зручну банку. Це зручніше, ніж порошкова магнезія у пакеті. магнезія у контейнері
Rock Empire Magnezium Ball Refillable 40 г Не потрібно хвилюватись на скільки вистачить покупки. Кулька має зручну систему закривання, тому її можна наповнювати магнезією знову.  магнезія у кульці

Український бренд з іспанським виробництвом, що пропонує широкий вибір магнезії у різних формах. Їх магнезія моє високі показники вбирання вологи та допомагає підтримувати надійний захват під час скелелазіння.

Товар Характеристика Фото
Магнезія рідка FireBird 125ml Рідка магнезія у зручній пляшці. Магнезія рідка FireBird 125ml
Магнезія-порошок FireBird 200g Ідеальне співвідношення кількості порошкової магнезії та ціни. Магнезія-порошок FireBird 200g

Французький бренд, що виробляє якісне спорядження для альпінізму та скелелазіння. Вони пропонують широкий асортимент товарів, включаючи магнезію, яка відповідає високим стандартам безпеки та якості.
 

Товар Характеристика Фото
Petzl Power Ball 40 г Універсальна магнезія спортивна, у складі лише 100% карбонат магнію. Знаходиться у поліестеровому мішечку-кульці. магнезія Petzl Power Ball
Petzl Power Crunch 25 Маленький пакетик магнезії для великих пригод.  магнезія у пакетику

Процес застосування магнезії

Користуватись магнезією просто, для цього:

 • Очистіть руки: перш ніж наносити магнезію, впевніться, що ваші руки чисті. Залишки піску чи крему можуть перешкоджати ефекту від магнезії. 
 • Нанесіть магнезію на долоні: залежно від того, який вид магнезії ви вибрали — занурте руки у магнезницю, стисніть в руках кульку, нанесіть рідину або гель.
 • Розподіліть магнезію: рівномірно розподіліть магнезію по області долоні та пальців. Якщо ви використовуєте рідку магнезію — почекайте, поки вона висохне.
 • Тримайте руки сухими: після нанесення магнезії, уникайте контакту рук з будь-якими поверхнями, щоб утримати їх сухими та забезпечити максимальне зчеплення.
 • Помийте руки та нанесіть зволожувальний крем: щоб уникнути пересихання та тріскання шкіри, обовʼязково зволожуйте її після занять. 

Зберігання та догляд за магнезією

Ділимось простими порадами, як зберегти вашу магнезію цілою та неушкодженою:

 • Зберігайте магнезію в сухому місці, щоб уникнути утворення грудок або плісняви.
 • Уникайте прямих сонячних променів.
 • Користуйтеся контейнерами з герметичною кришкою.
 • Зберігайте магнезію у приміщенні зі стабільною температурою.

Питання безпеки під час використання магнезії

Вибирайте якісні товари. Особливо це стосується рідкої магнезії, адже вона має специфічні домішки, що можуть викликати подразнення. Уникайте рідкої магнезії, рейтинг та відгуки на яку негативні. Звісно, небезпека від неправильного вибору магнезії не така суттєва, як від вибору іншого спорядження для альпінізму і скелелазіння. Тому у нас є статті й про інші важливі питання, як вибрати певне спорядження. Читайте про види спускових і страхувальних пристроїв та типи карабінів.

Також дотримуйтесь таких правил:

 • Уникайте контакту магнезії з очима, оскільки це може викликати подразнення та дискомфорт.
 • Не використовуйте часто порошкову магнезію. А коли використовуєте, то обробляйте руки обережно, не розпилюючи її у хмару. Часте вдихання її частинок шкодить легеням.
 • Використання магнезії може викликати пересушення шкіри, що призводить до появи тріщин та подразнень. Обовʼязково використовуйте жирний зволожувальний крем після занять.
 • Якщо магнезія викликає подразнення та алергічні реакції — негайно змийте її та не використовуйте більше цей вид засобу. 

Висновок

Вибір правильної магнезії є важливим аспектом для безпеки та комфорту під час скелелазіння та альпінізму. Підбираючи магнезію, варто враховувати ваші індивідуальні потреби, стиль скелелазіння та рівень досвіду. Для боулдерінгу та лазіння на швидкість краще підійде рідка магнезія, для подолання довгих трас — поєднання рідкої та порошкової. Якщо сумніваєтесь як вибрати магнезію— ви завжди можете звернутись за порадою до наших консультантів. Ми часто проводимо вихідні на скеледромі командою та знаємо особливості кожної магнезії на практиці.

Надійного зчеплення та безпечного лазіння!