Тільки вирушивши в гори можна зрозуміти їх магію, що притягує тисячі мандрівників. Похід на найвищу вершину України доступний навіть для новачків. На Говерлу ведуть марковані та добре протоптані стежки, а зелений маршрут під силу навіть дітям. Проте для безпечного сходження важливо правильно підготуватись. 

Для початку потрібно вибрати відповідний маршрут на Говерлу та підібрати правильне спорядження. Регулярно рятувальники знаходять туристів, що загубились чи постраждали, які вбрані мов на прогулянку в парк, а не для сходження в гори. Щоб уникнути таких помилок, у цьому матеріалі розглянемо все, що потрібно знати, перед сходженням на Говерлу.

гора Говерла

Опис Говерли

Географія та місцезнаходження: Чорногірський гірський масив, між Івано-Франківською областю (Надвірнянський район) та Закарпатською областю (Рахівський район). Говерла має конусоподібну форму та вкрита альпійськими луками та чагарниками. Біля підніжжя протікає річка Прут.
Висотні характеристики: 2 061 метр — найвища гора Українських Карпат.
Клімат та погодні особливості: помірний клімат з вираженими сезонами. Взимкутемпература падає нижче нуля. Характерні значні опади, на великих висотах можна спостерігати сильні вітри та тумани.

Походження назви «Говерла» суперечливе. Одні дослідники повʼязують його з румунським словом «howârla», що означає «важкопрохідне підняття», інші — з угорським словом «hóvár», тобто «сніговий замок».

За легендою першовідкривачем Говерли став угорський граф Янош Нодь. Офіційний туристичний маршрут підйому на Говерлу відкрили у 1880 році. З того часу це найпопулярніша вершина для сходжень в Україні, щорічно на неї піднімаються тисячі туристів. Під час наймасовіших сходжень на Говерлу піднімалось 20 тисяч людей одночасно.

Зміст:

1. Підготовка до сходження на Говерлу

2. Що взяти з собою для підйому на Говерлу

3. Коли краще підніматися на Говерлу

4. Маршрути підйому на Говерлу

5. Безпека сходження на Говерлу

6. Особливості підйому на гору Говерла

Підготовка до сходження на Говерлу

Похід на Говерлу влітку вважається достатньо простим — в хорошу погоду на гору піднімаються навіть маленькі діти та літні люди. Проте гори не терплять недбалості, для безпечного сходження необхідно враховувати стан здоровʼя, вік та погодні умови.

Фізична підготовка

Не рекомендується здійснювати підйом на гору Говерла туристам з захворюваннями серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату, вагітним жінкам, маленьким дітям та літнім людям. Але варто в першу чергу відштовхуватись від свого самопочуття та рівня підготовки. Якщо для вагітної жінки чи літньої людини такі навантаження не в новинку — похід легкою стежкою на Говерлу буде лише корисним. Чи варто брати з собою дітей на маршрут, залежить від їх характеру та бажання. Для найменших рекомендуємо використовувати дитячий рюкзак-переноску, щоб дитину можна було безпечно та комфортно нести на собі в гори, коли вона втомиться. Особи з хронічними захворюваннями можуть попередньо випробувати свої сили на маршрутах до простіших вершин, щоб зрозуміти реакцію організму на такі навантаження. При наявності проблем зі здоровʼям, категорично не рекомендуємо вирушати у гори без супроводу професійного гіда.

Для підготовки до сходження на Говерлу слідуйте кільком простим порадам:

 • Поступово вводьте кардіо навантаження мінімум за тиждень до поїздки. Наприклад, почніть бігати щодня.
 • Робіть щоденну оздоровчу зарядку.
 • Розтягуйте мʼязи та робіть вправи для суглобів.
 • Найкраще перед підйомом на найвищу вершину, здійснити невелике сходження на простішу та нижчу гору.

Специфікації маршрутів

Під час планування подорожі необхідно враховувати який маршрут вибрати, адже існують стежки на Говерлу різної складності та тривалості.

маршрути на Говерлу

Маршрут

Складність

Опис

Зелена стежка

легка

Маршрут підійде для новачків, дітей та літніх людей.

Жовта стежка через озеро Несамовите

середня

Маршрут довший, але не складний технічно.

з села Лазещина через Козьмещик

середня

Довгий маршрут, але організм встигає адаптуватись краще до сходження.

Синя стежка

вище середньої 

Маршруту притаманні більш різкі підйоми, але з ним впорається більшість туристів-любителів.

Сходження на Говерлу та Петрос з села Кваси

висока

Маршрут підійде для підготовлених туристів, які не вперше в горах.

Детальніше маршрути на Говерлу розглянемо нижче.

Що взяти з собою для підйому на Говерлу

На безпеку та успіх сходження на Говерлу впливає не лише фізичний стан, а й правильно підібране спорядження. Багато новачків нехтують вибором туристичного екіпірування, що призводить до серйозних травм чи навіть загибелі в горах.

Одяг

Одяг для сходження на Говерлу повинен бути функціональним та технологічним. Перше, про що варто памʼятати, плануючи похід — система багатошаровості. За цим принципом одягаються всі туристи-любителі та професіонали.

 • Перший шар: відведення вологи

Під час активної діяльності турист пітніє, через що одяг намокає. Піднімаючись вище в гори, температура зовнішнього середовища може знизитись навіть на 10 градусів, відповідно, турист з мокрою спиною замерзне. Для уникнення такої ситуації як перший шар варто використовувати термобілизну. Вона відводить вологу від тіла у верхні шари одягу, де та випаровується. Використання термобілизни особливо актуальне для походів у гори в прохолодний та перехідний сезони. Для використання влітку існують спеціальні термофутболки. Також не забувайте й про спеціальні трекінгові шкарпетки. Вони також призначені для відведення вологи від ніг, мають посилені зони та антибактеріальне покриття. Читайте детальніше: як вибрати трекінгові шкарпетки.

термобілизна

 • Другий шар: утеплення

Наступний шар одягу відповідає за збереження тепла. В прохолодний сезон як утеплювач варто використовувати флісові кофти. Фліс — сучасний матеріал, штучний замінник шерсті. Він теплий, легкий, простий у догляді, зносостійкий та гріє навіть бувши мокрим. Фліски бувають різної щільності та крою. Щільність вибирайте залежно від погодних умов, а крій — від своїх уподобань та комфорту. Замок може бути повним або лише на горловині. Другий варіант краще вибирати у випадку, якщо фліс буде виключно внутрішнім шаром і не потребуватиме частого знімання-надягання. Для зимових мандрівок використовують також пухові куртки.

дівчина у флісці

 • Третій шар: захист від погодних умов

Останній шар покликаний зробити подорожі за несприятливих погодних умов комфортними. Він має захищати від дощу, снігу, вітру чи сонця, при цьому дозволяти тілу дихати. Для цього використовують такі куртки:

 • Вітрівки: покликані лише захистити від вітру (а він обовʼязково буде на вершині) та підходять для теплих літніх мандрівок.
 • Мембранні куртки: захищають від опадів та вітру. На відміну від дощовика, у мембранній куртці комфортно перебувати довгий час. Завдяки унікальній технології — мембрані, матеріал не пропускає вологу зовні, але дозволяє випаровуватись пару зсередини. Тобто така куртка не парить. При виборі орієнтуйтесь на показники водонепроникності та повітропроникності.
 • Софтшели: це поєднання утеплюючого і захисного шару в одній куртці.

туристи в мембранних куртках

Також до третього шару варто віднести трекінгові штани та шорти. На відміну від міського одягу, туристичні штани дають повну свободу рухів. Вони достатньо міцні, щоб витримати всі перешкоди на маршруті. Вони так само можуть бути мембранними та захищати від опадів. Існують штани-трансформери, у яких можна відстібнути штанини та перетворити їх на шорти. Чому туристичні штани так важливі описали у статті: Вибір туристичних штанів: зручність та комфорт у будь-яких умовах.

туристичні штани

Не забувайте і про аксесуари та головні убори: в теплу погоду використовуйте баф як захист від сонця, в холодну — захистіть ним обличчя та шию від вітру, а також не забудьте шапку та рукавиці.

Корисні поради при виборі одягу для сходження на Говерлу:

 • Памʼятайте, що погода в долині та на вершині дуже відрізняється, а також може стрімко змінюватись протягом маршруту. Вибирайте комбінацію одягу, яку легко адаптувати під різні умови. Спекотно — залишились у футболці, вітряно та накрапає дощ — одягнули мембранку, різко похолодало — піддягнули фліску.
 • Зберігайте одяг так, щоб його зручно було дістати на маршруті. Адже пошуки куртки чи фліски на дні наплічника можуть зайняти багато дорогоцінного часу.
 • Навіть у спеку краще віддати перевагу закритому одягу, щоб захистити тіло від колючих чагарників, сонячних променів та комах.
 • Обовʼязково захищайте голову від сонця.
 • На випадок сильного дощу візьміть дощовик-пончо, під яким можна сховати не лише себе, а й рюкзак.
 • За відсутності трекінгових штанів підійдуть зручні легінси, проте в жодному разі не джинси.
 • Вирушайте у перший похід за хорошої погоди, тоді мембранну куртку можна замінити дощовиком чи накидкою від дощу у рюкзаку (ризик дощу завжди залишається).

туристка в дощовику

Взуття

Для безпечного та комфортного підйому на гору важливо мати правильне взуття. Це один з найважливіших елементів пішого туризму, адже безпосередньо від нього залежить успіх сходження. Трекінгове взуття відповідає за надійне зчеплення з поверхнею, амортизацію, захист від вологи та травм.

трекінгове взуття

Професійне туристичне взуття буває таких видів:

Здійснювати сходження на Говерлу у сандалях не варто, адже на маршруті чекають камʼяні осипища, гострі чагарники та гілля. Їх можна взяти у якості змінного взуття для табору, якщо вирушаєте у кількаденний похід. Трекінгові кросівки чудово підійдуть для відпочинку на Говерлі влітку. Для інших сезонів варто вибрати хороші черевики для трекінгу.

Покупка взуття для першого походу в гори може бути недоцільною, у цьому випадку вибирайте хороші спортивні кросівки з міцною та рифленою підошвою, обовʼязково неслизькі та максимально зручні. Проте, якщо ви плануєте періодично вирушати в активні мандрівки — інвестиція у туристичне взуття окупиться вашою зручністю та безпекою. Читайте більше про вибір взуття для туризму.

Не забувайте правильно доглядати за туристичним взуттям:

 • Не сушіть його біля вогню або обігрівальних приладів: це зіпсує мембрану.
 • Обережно очищайте після кожного походу за допомогою мʼякого мила та губки.
 • Використовуйте спеціальні засоби для догляду за взуттям.
 • Оновлюйте водовідштовхувальне просочення.
 • Зберігайте у темному та сухому місці з хорошою вентиляцією.

Спорядження

Крім одягу, для сходження на Говерлу необхідне й інше спорядження. Головне розібратись що саме вам необхідно, залежно від тривалості походу та складності маршруту.

Це головний символ пішохідного туризму. Якщо ви вирушаєте в одноденний похід в гори — візьміть рюкзак обʼємом 20-35 літрів. А якщо плануєте залишитись на ночівлю, наприклад біля озера Несамовитого, вибирайте наплічник на 35-65 літрів. Обʼєм також залежить від сезону, адже теплі речі займають більше місця. Навіть для короткої мандрівки важливо вибирати саме туристичний наплічник. На відміну від міського, у туристичній моделі є анатомічна спинка з хорошою вентиляцією, зручні плечові ремені з мʼякими подушками та набедрений пояс. Саме завдяки поясу частина навантаження переноситься з плечей на стегна, що робить пересування з вантажем легшим. За відсутності туристичного наплічника його можна орендувати. Корисний матеріал:Як вибрати туристичний рюкзак для походів у гори та подорожей: на що звернути увагу.

туристи з туристичними наплічниками

Це не обовʼязковий елемент спорядження для сходження на Говерлу, проте рекомендуємо навчитись користуватись трекінговими палицями з першого походу. Вони призначені для розвантаження колінних суглобів та полегшення спусків і підйомів у горах. При правильному використанні палиць навантаження на коліна знижується на 30-40%. Також з їх допомогою зручно пересуватись складним рельєфом, адже вони створюють додаткову опору. Їх також можна взяти в оренду.

туристи з рюкзаком і трекінговими палицями

 • Спорядження для пиття

Візьміть з собою 1-1,5 літра чистої води на людину, навіть якщо плануєте короткий маршрут в гори. Крім запасу воду, рекомендуємо взяти з собою зручну багаторазову пляшку або флягу. Для безпечного пиття з невідомих джерел краще використовувати їх в комплекті з фільтром. В холодний сезон не зайвими будуть термос або термочашка з гарячим напоєм. Для комфортного пиття на ходу можна використовувати питну систему. Це не обовʼязкова річ для сходжень на Говерлу, але ви неодмінно оціните її зручність.

пляшки для води

Джерела води є в таких місцях: полонини Гропа, Туркульська, біля озера Несамовите, на траверсі Говерли з боку Піп Іван, по дорозі з Петроса біля екопункту «Перемичка».

 • Засоби навігації

Стежки на Говерлу добре марковані та ними йдуть багато туристів, проте варто мати з собою карту та компас, а краще — GPS-пристрій.

туристичний компас

Важливо берегтись від сонячних променів та регулярно поновлювати крем з SPF–захистом.

 • Їжа

Для одноденного маршруту візьміть перекус: бутерброди, горішки, солодощі, снеки. Для кількаденної подорожі захопіть з собою сублімовану їжу або продумайте меню та запас продуктів.

приготування їжі в поході

Якщо ви вирушаєте у похід з ночівлею, вам знадобиться також спорядження для табору.

Спальники відрізняються, в першу чергу, за температурним режимом. Виробники зазначають три показники: температуру комфорту, ліміту та екстриму. Орієнтуйтесь саме на температури комфорту (для жінок) та ліміту (для чоловіків). За екстремальної температури ви не отримаєте обмороження, але таку мандрівку не можна назвати комфортною.

мандрівники у спальниках

Для перших мандрівок стануть у пригоді пінні каремати — вони доступні за ціною. Але якщо походи запали вам в душу — придивіться до надувних  та самонадувних килимків, вони відчутно тепліші та зручніші.

туристи сплять на килимках

Намет вибирають залежно від кількості користувачів та сезону. Для перших походів найкраще взяти з собою друга, у якого є власний намет, або орендувати його в прокаті.

туристичний намет

 • Кухонне приладдя

Для приготування їжі у поході знадобиться туристичне газове обладнання, наприклад, газовий або мультипаливний пальник. Вибирайте потужність залежно від кількості користувачів. Також необхідний посуд: казанки, миски, столове приладдя, ножі та чашки.

приготування чаю на туристичному пальнику

Корисна інформація: Кращі мультипаливні пальники

Коли краще підніматися на Говерлу

Найкращий сезон для підйому на гору Говерла — від кінця травня до середини жовтня. Погода весною може бути надто мінливою: поки внизу світить весняне сонечко, вершину може різко замести снігом. Восени починає різко холодати, можуть початись сніги — краще утриматись від сходжень.

Говерла зимою — мов інша гора. Вона має альпініську категорію сходження 1Б. Доступна для підйому лише професіоналам, які вміють правильно користуватися кішками, снігоступами та іншим сніжно-льодовим спорядженням.

 Говерла зимой

Також враховуйте прогноз погоди. Користуйтесь джерелами, що вказують точну погоду безпосередньо на вершині, а не біля бази «Заросляк». Вибирайте сухі та ясні дні. Туман, сильний вітер та дощ підвищують небезпеку травмуватись чи заблукати. В прохолодні дні зайвими не будуть туристичні грілки.

Найкраще вибирати для підйому на гору будні дні, щоб уникнути натовпів туристів. Особливо людно на Говерлі у літні свята — День Незалежності та День Конституції.

Маршрути підйому на Говерлу

На Говерлу можна піднятись різними маршрутами: простими й складними; за пів дня чи за декілька днів. Розглянемо детальніше.

маршруты на Говерлу

Основні маршрути

Головні маршрути починаються з бази «Заросляк», яка знаходиться на висоті 1 300 метрів на південному схилі. Доїхати можна кількома способами:

 • Потягом до Ворохти та на таксі до бази. Відстань від Ворохти становить близько 20 км, проте рейсові автобуси там не курсують. 
 • Потягом до Івано-Франківська, звідти ходять рейсові автобуси до повороту на базу. Дорога автобусом займає 2 години, від повороту — потрібно пройти ще близько години пішки.
 • Власним автомобілем. Рекомендуємо виїжджати якомога раніше, щоб встигнути зайняти паркомісце на базі. Також зверніть увагу, що протягом останніх кілометрів дорога практично відсутня. 

туристическая база Заросляк

На базі можна перекусити, орендувати туристичне спорядження чи залишитись на ніч. Від неї стартують чотири маршрути:

Зелений маршрут

Складність

легкий 

Протяжність

4.5 км

Тривалість

2.5-3.5 год

зелений маршрут

Чудовий маршрут для початківців: він короткий та відносно пологий. Стежка добре промаркована та нею рухається багато людей, шансів загубитись небагато, тож підйом можна здійснити без гіда. 

 1. Починається маршрут у хвойному лісі на березі річки Прут. Стежка тіниста, мальовнича та полога. Триває кілька кілометрів.
 2. Наступний етап: вузька стежка повз зарості колючого ялівцю.
 3. Остання ділянка маршруту проходить крутим камʼянистим схилом до самої вершини Говерли. Це найскладніший етап, але разючі краєвиди нівелюють втому.

Синій маршрут

Складність

вище середньої 

Протяжність

3,7 км

Тривалість

2-3 год

Синій маршрут

Це коротший, але складніший маршрут на Говерлу. Через круті підйоми потрібна хороша фізична форма та витривалість до кардіонавантажень. В хорошу погоду рекомендуємо поєднати зелену та синю стежки в одному маршруті, щоб побачити різні краєвиди. На спуску синій маршрут нескладний, але в дощ може бути слизько. 

 1. Початок маршруту збігається з зеленою стежкою та йде через ліс.
 2. Через 500 метрів зверніть на розвилку. Там дорога починає круто підніматися вгору. 
 3. За 2 км від старту дорога проходить недалеко від Прутського водоспаду. Рекомендуємо звернути з дороги та відвідати його.
 4. Останні 250 метрів маршруту дуже стрімкі.

Жовтий та червоний маршрути

Складність

середня

Протяжність

14 км

Тривалість

1-2 дні

озеро Несамовите

Один з найкращих маршрутів кількаденної мандрівки для початківців. Стежка довга, але достатньо проста. 

 1. Жовта стежка веде через хвойний ліс та альпійські луки до озера Несамовите. Маршрут займає 7 км та триває близько 3-х годин.
 2. Далі шлях продовжується червоним маршрутом.
 3. Ви підніметесь на вершини Туркул, Брескул, Пожижевська та на Говерлу.
 4. Спуститись з Говерли можна зеленим чи синім маршрутом назад до бази.

Також можна вирушити одразу від «Заросляка» червоною стежкою. 

 1. Вона піднімається на Говерлу аналогічно зеленій.
 2. Маршрут продовжується через Брескул, Пожижевську, Данциж до озера Несамовите.
 3. Від озера спускайтесь у село Дземброня.

«Через Козьмещик»

Складність

середня

Протяжність

17 км

Тривалість

2 дні

маршрут через Кольмещик

Ще один довгий, але простий маршрут. Рекомендуємо його вибрати, якщо вперше вирішили піти в гори на кілька днів. Спочатку необхідно доїхати до залізничної станції Лазещина електричкою або автобусом, звідти — на таксі або пішки до туристичного притулку «Козьмещик».

Далі варіантів маршруту до Говерли може бути кілька:

 • жовта стежка через полонину Гропа,
 • синя до підніжжя Петрос, звідти — червона до Говерли. 

Спуститись можна також кількома способами:

 • тією ж дорогою у зворотному напрямку до турпритулку «Козьмещик»,
 • синім або зеленим маршрутом до «Заросляк»,
 • червоним маршрутом до озера Несамовите.

Складні маршрути

До Говерли ведуть не лише «попсові» маршрути для новачків. Пропонуємо кілька варіантів для мандрівників з досвідом.

З Квасів через Петрос

Складність

висока

Протяжність

27 км

Тривалість

2-5 днів

 вказівник на горі Петрос

Гарний маршрут одразу на дві вершини — Говерлу та Петрос. Похід потребує хорошої фізичної підготовки, але вражає неймовірними краєвидами. Тривалість маршруту залежить від вашого темпу: можна пройти й за 2 дні з короткими привалами, а можна розтягнути задоволення на 5 днів.

 1. Старт маршруту в селі Кваси біля джерела. Доїхати туди можна електричкою або автобусом.
 2. Маршрут до Петрос досить пологий та простий. 
 3. Після спуску варто влаштувати ночівлю.
 4. Підйом на Говерлу з цієї сторони досить складний. 
 5. Після Говерли можна спуститись до «Заросляк» або вирушити червоним маршрутом до озера Несамовите, а звідти спуститись в Дземброню.

З гори Кукул

Складність

висока

Протяжність

9 км

Тривалість

1-2 дні

Зверніть увагу, що це любительский маршрут на Говерлу без маркування. Обовʼязково потрібно мати GPS-пристрій з відповідними картами. Підходить лише для досвідчених мандрівників. На маршруті зустрічаються хащі та значні набори висоти.

цвітіння крокусів на Кукул

Проходить через такі вершини:

 1. Кукул
 2. Велика Козьмеська
 3. Мала Говерла
 4. >Говерла

З села Говерла

Складність

висока

Протяжність

14 км

Тривалість

2-3 дні

гора Говерла

Також складний маршрут з відсутнім маркуванням. Підходить для професійних мандрівників.

 1. Старт у селі Говерла.
 2. Далі проходите Брескульську полонину та сідловину гори Брескул.
 3. Піднімаєтесь на Говерлу.

Безпека сходження на Говерлу

Незалежно від складності сходження у горах завжди потрібно памʼятати про безпеку. Більшість трагедій трапляються через недооцінення загрози, неуважність, переоцінення власних сил та недбалість.

Правила безпеки

Слідуйте правилам безпеки в горах для безпечного сходження на Говерлу.

 1. Не маючи достатньо досвіду не ходіть в гори поодинці. 
 2. Не розривайте групу: очікуйте, якщо хтось відстає.
 3. Керівник групи (найдосвідченіший турист) має йти замикаючим.
 4. Обовʼязково візьміть з собою аптечку з засобами першої допомоги, загальними та особистими ліками.
 5. Вибирайте маршрут залежно від досвіду всіх членів групи. Не переоцінюйте свої сили. 
 6. Не сходьте з туристичних стежок. У хащах є шанси заблукати, натрапити на диких звірів чи капкани.
 7. Уважно дивіться під ноги: у Карпатах трапляються змії, особливо після дощу.
 8. Обовʼязково регулярно перевіряйте прогноз погоди. Навіть якщо погодні умови почали псуватись прямо перед виходом на маршрут — перенесіть похід.  Неприпустимо вирушати в грозу, туман, при дуже сильному вітрі, за низьких температур.
 9. Утримуйтесь від походів, якщо останні три дні сильно сніжило. 
 10. Ніколи не скорочуйте шлях.
 11. Уникайте пересування в тумані чи темряві: існує ризик зірватись з карнизу (різкого обриву).
 12. Не підходьте близько до краю карнизу.
 13. Не піднімайтесь вузькими ущелинами: є ризик сходження лавини або обвалу каміння.
 14. У разі погіршення погодних умов — одразу спускайтесь вниз!
 15. Якщо наближається гроза — обовʼязково спускайтесь в долину! Якщо це неможливо — тримайтесь якомога даліі від вершин, металевих предметів, поодиноких дерев, гострих гребенів, гущавин біля водойм. Вимкніть мобільні телефони. 
 16. Уважно плануйте ночівлі. 
 17. Не ставте намети на високогірʼї, близько до водойм, біля крутих схилів та під скелями, над обривами або під поодинокими деревами.
 18. Не залишайте непогашені багаття. 
 19. Не розпалюйте вогнищ у лісі. Розводьте їх виключно на відкритих ділянках та обкладайте камінням.
 20. Не переходьте стрімкі потоки без страхування.

Рятувальні операції

Перед виходом на маршрут необхідно зареєструватись у відповідному гірському пошуково-рятувальному загоні. Реєстрацію можна здійснити на місці одного з ГПРЗ, по телефону, за допомогою онлайн-форми та, навіть, за допомогою додатку «Порятунок у горах».

За допомогою додатку можна:

 • зателефонувати напряму до оперативного чергового гірської пошуково-рятувальної служби;
 • надіслати екстрене повідомлення з точними координатами вашого місця перебування;
 • віддалено зареєструвати свій маршрут в гірській пошуково-рятувальній службі.

рятувальники в горах

У разі потреби звертайтесь за цими телефонами:

 • спеціалізована пошуково-рятувальна частина: 067 342 04 91;
 • в Івано-Франківську: 067 342 04 92;
 • у Вигоді: 067 342 04 99;
 • в Осмолоді: 067 342 04 98;
 • у Ворохті: 067 342 04 95;
 • в Яремчі: 067 342 04 94;
 • у Верховині: 067 342 04 96;
 • у Косові: 067 342 04 97;
 • у Явірнику, пост на горі Піп Іван: 094 922 84 12.

Перед виходом на маршрут ознайомтесь з правилами надання домедичної допомоги! З детальними правилами можна ознайомитись у книзі «Безпека туристів в Українських Карпатах. Поради рятувальників» 

Особливості підйому на гору Говерла

Говерла знаходиться в межах Карпатського біосферного заповідника. Намети рекомендовано встановлювати лише вздовж офіційно затверджених туристичних маршрутів. 

Представники заповідника рекомендують для встановлення наметів перемичку під Говерлою, в урочищі Товстий Грунь, полонина Брецкул. На маршруті є колиби (тимчасове житло пастухів) у яких можна безкоштовно переночувати, якщо вони вільні. Але не радимо розраховувати лише на них, обовʼязково візьміть з собою намет.

Також зупинитись на ніч можна на базі «Заросляк» та в турпритулку «Козьмещик».

На КПП перед базою доведеться заплатити збір за вхід до заповідника та зареєструвати учасників походу й автомобіль. 

вершина гори Говерла

Підйом на найвищу гору України — сакральний момент для кожного українця. Радимо обовʼязково побувати там всім, кому дозволяє здоровʼя. Саме зі сходження на Говерлу може розпочатись історія великої любові до Українських Карпат та мандрівок всіма двотисячниками й не тільки. Головне ніколи не недооцінюйте силу гір, дбайте про свою безпеку і не залишайте після себе сміття.

А за якісним спорядженням для досягнень звертайтесь до інтернет-магазину Alp.com.ua!