Якщо ви полюбляєте активний відпочинок — вам не обійтись без знань як розпалити багаття. Вміння розпалити вогонь знадобиться для багатьох цілей: приготування їжі, зігрівання, відлякування диких тварин та комах чи просто створення приємної атмосфери для вечірніх посиденьок.

як розпалити вогонь

У цій статті розглянемо різні методи як розпалити вогнище та правила безпеки, щоб не нашкодити природі та собі.

Зміст:

1. Підготовка до розведення багаття

2. Техніки розведення багаття

3. Як розпалити багаття

Підготовка до розведення багаття

Перед тим, як розпалити багаття, потрібно підготуватись.
1. Переконайтесь, що розпалювання вогнища на цій території дозволено
Розпалювати відкритий вогонь можна не всюди. Заборонено розпалювати багаття на природоохоронних територіях: у національних парках, заказниках, заповідниках тощо. Заборони можуть посилюватись у пожежонебезпечний літній період. Особливо уважним треба бути за кордоном, у багатьох країнах багаття можна розпалювати лише в спеціально обладнаних місцях на кемпінгах чи в мангалах. У випадку, якщо розпалити вогонь не можна — візьміть із собою газовий або мультипаливний пальник.

2. Виберіть місця для розпалювання вогню
Перед тим, як розпалити багаття, важливо правильно підібрати місце. У багатьох кемпінгах є спеціально відведені для цього місця. Також, якщо на цьому місці вже зупинялись туристи, зверніть увагу на старе кострище. Якщо воно не розташоване в небезпечному місці, рекомендуємо розпалювати вогонь саме там, щоб не випалювати новий шмат землі. Бережіть природу та памʼятайте, що вигорілий ґрунт відновлюється довго.

Якщо все ж потрібно вибрати нове кострище, слідуйте таким рекомендаціям:

 • Розпалюйте вогнище на відстані мінімум 5 метрів від дерев, кущів та наметів. Якщо погода вітряна — збільшуйте відстань. У хвойному лісі — відстань має бути мінімум 10–15 метрів.
 • Не розпалюйте вогнище поблизу поля, серед хвойного молодого лісу, на торфовищах!
 • Ділянка має бути максимально чиста, заборонено палити багаття на шарі моху, хвої, сухої трави чи листя.
 • Вибирайте захищене від вітру місце.
 • Найкраще вибирати рівну ділянку, щоб спростити процес приготування їжі.
 • Якщо ви плануєте посиденьки біля вогнища, подумайте чи є довкола вибраного місця вдосталь простору для розміщення килимків, колод чи кемпінгових меблів.

3. Підготуйте місце для розпалювання багаття
Отже, ви вибрали місце для кострища, але перед тим, як розпалити вогнище, потрібно його підготувати.

 • Якщо ви розпалюєте багаття на місці, де вже його палили — очистіть його від попелу. Якщо він охолов, його можна розвіяти по території.
 • Якщо ви готуєте нове місце — приберіть довкола нього листя, траву, гілки в радіусі 1 метра.
 • Наступним кроком викопайте невелику яму або просто зніміть дерен (верхній шар ґрунту). Яма краще захистить вогонь від вітру, тому рекомендуємо брати із собою невелику туристичну лопату. Зайву землю можете насипати довкола ями для додаткового захисту.
 • Також варто обкласти кострище камінцями, щоб уникнути неконтрольованого поширення вогню та створити захист від вітру.

4. Зберіть дрова та хмиз
Для розпалювання та підтримання багаття, вам знадобляться дрова різної товщини та хмиз (тоненькі сухі гілки, що опали). Рекомендуємо починати збирати хмиз ще по дорозі до місця табору, адже там може його не бути. Дрова потрібні різного розміру, рекомендуємо запастись:

 • жменею тоненького хмизу,
 • оберемком тонких гілок, для зручності їх товщину порівнюють з олівцем. Щодо кількості — потрібно стільки гілочок, які вміщаються у ваших долонях, якщо зробити коло з пальців обох рук.
 • оберемком товстіших гілок — розміром із палець та довжиною орієнтовно по лікоть. Зберіть стільки, скільки зможете обійняти руками.
 • найтовщими дровами, товщиною та довжиною подібними до вашої руки. Якщо плануєте палити вогнище довго, їх потрібно багато. Для початку назбирайте гору дров висотою по ваше коліно.

процес розпалювання вогнища

Варто памʼятати, що не будь-яке дерево підійде як дрова. Уникайте:

 • Живих дерев

У жодному разі не рубайте живі дерева! Як мінімум, вони погано горять, як максимум — варто берегти природу. Для дров підходять лише сухі гілки, що опали, або висохлі дерева.

 • Трухляві дерева

Якщо ви знайшли гнилий чи трухлявий пеньок або гілку — краще не підбирайте її. Вони вологі та погано горять.

 • Мокрі та відсирілі гілки

Якщо деревина довго лежала на сирій землі — вона відсиріла та непридатна для розпалювання. Проте мокрі дрова то не обовʼязково вирок, про те, як розпалювати вогонь у дощ поговоримо нижче.

Також варто враховувати й породу деревини.

Порода дерева Переваги Недоліки
Береза Легко розпалити, довго горить, багато тепла Трішки іскрить, багато сажі
Дуб Сильне полум’я, багато жару, тривале горіння Складно рубати, довго розпалювати
Сосна Легко знайти, швидко розгорається, інтенсивне тепло Сильно коптить, іскрить, небезпека займання смоли
Вільха Багато тепла, горить довго, не коптить (якщо росте далеко від водойм) Складніше знайти, довше розпалювати
Ясен Рівномірне полум’я, багато жару, горить довго, приємний аромат, довго тліє Складніше знайти, довше розпалювати
Граб Сильне полум’я, багато жару, горить довго Складніше знайти, довше розпалювати
Липа М’яке полум’я, приємний аромат, не іскрить Мало жару, швидко згорає
Осина Швидко розгорається, не коптить Мало жару, швидко згорає
Яблуня та груша Приємний аромат, не коптить, чисте горіння Мало жару, швидко згорає
Ялина та ялиця Чудово горять Небезпечні, дуже іскрять та стріляють розпеченою смолою!
Верба   Багато їдкого диму!
Тополя, осика, горобина, модрина Підходять, якщо немає нічого іншого Дуже слабкий жар та мало тепла!

5. Знайдіть або підготуйте трут
Щоб дрова розгорілись, потрібен трут — це легкозаймистий матеріал, який швидко спалахне, просушить та підпалить найтонші гілки (розпалку). Ви можете як взяти його з дому, так і знайти під ногами.

Природні розпалювачі:

 • Дрібні гілочки ялини «павутинка».

Такі тоненькі гілки з низу дерева захищені від опадів та просочені смолою. Проте використовуйте саме гілки, голки — димлять та іскрять.

 • Береста та гілки берези

Береста — це верхній шар кори берези, який легко знімається, коли дерево сухе. Його варто подрібнити перед використанням. Також можете зібрати найдрібніші гілочки.

 • Деревʼяна стружка

Якщо у вас є хороший похідний ніж, ви можете нарізати стружку із сухого дерева. Також можливо придбати готову та взяти із собою.

 • Сухі природні дари, які знайдете під ногами

Використовуйте сухе листя, траву, дрібно порізані шишки, мох, очерет тощо. Обовʼязково має бути сухим!

Привезені з дому розпалювачі:

 • Сухий спирт
 • Свічка
 • Саморобні розпалювачі з ватних дисків та парафіну. Змочіть ватні диски або шматочки губки в розтопленому воску або парафіні (можна використовувати залишки старих свічок).
 • Спеціальні рідини для розпалювання. Проте не варто використовувати як розпалювач бензин: він виділяє шкідливі речовини при горінні й дуже непередбачуваний. Високі ризики отримання опіків або спричинення пожежі.

Не використовуйте для розпалювання багаття сміття. Вироби з пластику, гуми та інших штучних речовин димлять, виділяють неприємний запах та шкідливі речовини.

6. Приготуйте засіб для розпалу
Останній підготовчий крок перед тим, як розпалити вогонь — підготувати засіб для розпалу. Щоби підпалити трут, необхідний вогонь. Звісно, ви можете видобувати його тертям палиць чи іншими методами, ми навіть описували їх у статті про набір речей для виживання. Проте швидше та простіше взяти із собою спеціальний засіб, наприклад:

 • Сірники

Найзвичніший спосіб, як розпалювати вогонь — це використовувати сірники. Проте вони не горітимуть, якщо промокнуть. Важливо зберігати їх у герметичному контейнері та завжди при собі. Рекомендується, щоб кожен учасник походу мав свої сірники. Загерметизувати їх можна різними методами: заховати в порожню гільзу та залити край парафіном, заховати в металеву коробку та перемотати ізострічкою, замочити сірники у воску тощо.

Проте найкраще придбати спеціальні туристичні сірники. Так, вони значно дорожчі за звичайні, проте їм не страшне намокання. Спеціальні сірники довші, ніж побутові, що спрощує їх використання та запобігає опікам. Їх полумʼя більш стійке, завдяки чому вони горять на вітрі. Рекомендуємо Lifesystems Stormproof Matches.

 • Кресало

Кресало було популярним методом розпалу вогню до появи сірників, а зараз його вибирають любителі активних пригод. Цей пристрій складається з:

 • Кресала — металевого стрижня.
 • Кременя — твердого каменя.

Металевий стрижень при терті об кремінь дає іскри, які можуть підпалити трут.
Кресало займає мінімум місця, його можна навіть повісити на рюкзак як брелок; може використовуватись у різних умовах: під час дощу, вітру, за будь-якої висоти над рівнем моря, вологості повітря. Потрібно потренуватись, щоб навчитись розпалювати вогонь за допомогою кресала, проте це дуже надійна покупка. Зверніть увагу на такі кресала: Wildo Fire Flash Pro Large, Lifesystems Firestarter, Coghlans Flint Striker.

як розпалити вогонь за допомогою кресала

 • Запальничка

Найпростіший варіант — звична газова запальничка, яку можна придбати в будь-якому магазині. Проте вона може не працювати за несприятливих умов: на сильному вітрі, морозі, на високогірʼї. Як альтернативу можна використовувати пʼєзоелектричну або плазмову запальничку. Вони витримують екстремальні умови, проте коштують відчутно дорожче.

Техніки розведення багаття

Коли все підготовлено, можна приступати до найцікавішого. Способів, як розпалити багаття багато. Вони відрізняються методом вкладання дров. Зізнаймось, більшість туристів використовують один спосіб як розпалити вогнище та не складають конструкцій із колод. Проте кожен зі способів має свої переваги для різних цілей, тож радимо навчитись кількох варіантів.Для початку потрібно створити стартове вогнище. Для цього дрібні гілочки складають у вигляді конуса (стоячи та впираючись одна в одну верхівками) та додають трут всередину.

Курінь

Це саме той метод, яким користується більшість туристів, його ще називають Шатром або Вігвамом. Достатньо простий та не потребує особливих навичок. По суті він аналогічний до стартового вогнища, тільки з трохи більших дров. Гілки складаються у формі конуса, всередині він наповнюється розпалкою та дрібним гіллям. Хоч це й найпопулярніший спосіб, як розпалити багаття, його не варто залишати на ніч для обігріву: потребує постійного підкидання дров та нагляду. Проте він ідеальний для швидкого зігрівання після похідного дня, підігрівання води на чай, а також для освітлення та як сигнальне вогнище.

Як розпалити вогонь «Курінь» Альт: Як розпалити вогонь «Курінь»Як розпалити вогонь «Курінь» Альт: Як розпалити вогонь «Курінь»

Як розпалити вогонь «Курінь»:

 • Розкладіть на землі сухі тонкі гілочки.
 • Зверху покладіть товщі гілки, формуючи стінки «куреня».
 • Вільний простір усередині заповніть найсухішими дровами.
 • Між гілок у центрі покладіть розпалку.
Переваги Недоліки
Швидко розгорається та дає багато тепла Потребує багато дров
Підходить для приготування їжі та обігріву Не підходить для горіння протягом ночі
Можна використовувати як сигнальне багаття Високе полумʼя потрібно постійно контролювати
Просто складати Не підходить для розпалювання за сильного вітру
Не потребує використання спеціальних інструментів  

Колодязь

Таке вогнище також горить яскраво та дає багато тепла, проте потребує менше дров та більш контрольоване, ніж «Курінь». На ньому зручно готувати їжу. Будується така конструкція просто.

Як розпалити вогонь «Колодязь» Альт: Як розпалити вогонь «Колодязь»Як розпалити вогонь «Колодязь» Альт: Як розпалити вогонь «Колодязь»

Як розпалити вогонь «Колодязь»:

 • Покладіть дві товсті гілки паралельно одна до одної на кострище.
 • Покладіть дві інші товсті гілки перпендикулярно першим двом гілкам, утворюючи квадрат.
 • Продовжуйте укладати дрова шарами, поки не досягнете потрібної вам висоти. Знизу розмістіть сухіші дрова, вище — сиріші.
 • Вийде конструкція схожа на колодязь.
 • Заповніть простір між дровами дрібнішими гілками та трісками.
Переваги Недоліки
Дає багато тепла та жару Може бути нестійким, якщо не правильно скласти
Горить яскраво Не підходить для горіння протягом ночі
Підходить для приготування їжі та обігріву Може погаснути, якщо перевантажити дровами
Потребує менше дров, ніж «Курінь» Розхід дров усе одно досить великий

Зоряний спосіб

Хороший метод як розпалити вогонь, якщо у вас не дуже багато дров. Проте важливо за ним стежити, щоби полумʼя не згасло.

Як розпалити багаття в зоряний спосіб Альт: Як розпалити багаття в зоряний спосібЯк розпалити багаття в зоряний спосіб Альт: Як розпалити багаття в зоряний спосіб

Як розпалити багаття в зоряний спосіб:

 • Підготуйте дрова приблизно однакової довжини та товщини.
 • Викладіть дрова на землі або на підстилці з гілок у формі зірки, з’єднавши їх кінцями в центрі.
 • Між дровами в центрі покладіть розпалку.
 • У міру прогорання дров підкладайте їх до центру, зберігаючи форму зірки.
Переваги Недоліки
Економне використання дров Потребує постійного підкладання, нагляду
Швидко розгорається Не підходить для обігріву протягом ночі
Підходить для приготування їжі Дає менше тепла, ніж інші типи багать
  Не підходить для сигналізації

Три колоди або Нодья

Якщо ви шукаєте метод, як розпалити вогнище, що горітиме довго без вашого нагляду — це точно спосіб «Три колоди». Цей метод дає слабке неяскраве багаття, тому краще розпалити спочатку вогонь одним із методів, для приготування їжі, а ввечері на кострищі скласти «Три колоди».

Як розпалити вогонь «Три колоди» Альт: Як розпалити вогонь «Три колоди»

Як розпалити вогонь «Три колоди»:

 • Візьміть три колоди товщиною 20–40 см й довжиною 2–3 метри.
 • Зробіть на них насічки.
 • Дві з них покладіть на попелище, що ще тліє, паралельно один одному.
 • Коли вони розгоряться, зверху покладіть третю колоду, насічками вниз.
Переваги Недоліки
Довго горить (до 6–8 годин) Не дає яскравого полум’я
Економне використання дров Не підходить для приготування їжі
Стабільне тепло  

Тайгове багаття

Ще один спосіб як розпалити вогонь, що горітиме довго. Цей спосіб дає тривале та рівномірне горіння, завдяки чому його можна залишити на ніч. У таке вогнище не потрібно часто підкидати дрова. З цим методом можна обійтись без сокири. Тайгове багаття часто розводять рибалки та мисливці.

Як розпалити тайгове багаття Альт: Як розпалити тайгове багаття

Як розпалити тайгове багаття:

 • Розпаліть невелике багаття типу «Курінь».
 • Коли багаття розгориться, покладіть на нього товсту колоду та почекайте, поки вона почне тліти.
 • Решту дров викладіть одним кінцем на колоду, а іншим на землю.
Переваги Недоліки
Довго горить та дає багато тепла Не дає яскравого полум’я
Підходить для приготування їжі Потребує більше часу на розпалювання

Камін

«Камін» — це вдосконалений спосіб як розпалити багаття «Колодязь». Завдяки захисній стінці з колод воно економно витрачає дрова, направляє тепло в потрібному напрямку, просушує вологі дрова та тліє протягом тривалого часу. Таке багаття спрямовує тепло в певному напрямку, навпроти рефлектора з колод. Це особливо зручно для обігрівання спального місця.

Як розпалити вогнище «Камін» Альт: Як розпалити вогнище «Камін»

Як розпалити вогнище «Камін»:

 • Складіть брова як для багаття «Колодязь».
 • Зі сторони вітру забийте дві колоди-опори під невеликим нахилом від вогнища. Вибирайте товсті та сирі гілки для цієї цілі, вони не мають горіти.
 • На опору складіть дрова одне на одне, утворюючи стінку.
 • Намагайтесь тримати багаття трохи далі від опор, щоб вони не прогоріли й не завалили конструкцію.
 • Дрова, які лежать на опорі, будуть просушуватись. Можна нижні поступово перекидати у вогонь.
Переваги Недоліки
Конструкція захищає полумʼя від вітру та негоди. Трохи складніше розпалити, ніж інші типи багать
Підходить для приготування їжі Потребує підготовки
Підходить для просушування речей та зігрівання  

Піраміда

Цей спосіб, як розпалити вогнище, схожий на «Курінь», але відрізняється за розмірами та наявністю опори. Підійде для освітлення та як сигнальний вогонь.

Як розпалити вогнище «Піраміда»

Як розпалити вогнище «Піраміда»:

 • Встановіть по центру міцну та високу колоду.
 • Зіпріть на нього інші гілки. Для «Піраміди» використовуються дрова довжиною від метра.
 • Запаліть вогнище аналогічно до «Куреня», завдяки дрібнішим дровам всередині конуса.
Переваги Недоліки
Дає дуже багато світла Потребує контролю та обережності. Високе вогнище небезпечне
Може слугувати сигнальним вогнем Швидко прогорає
Популярний метод для фестивалів  

Полінезійський вогонь

Таке багаття розводиться за складних погодних умов. Воно захищене від вітру та дає більше вугілля, проте майже не освітлює. Такий метод добре підходить для степів та узбережжя, де завжди вітряно й жаринка легко може спричинити пожежу.

Як розпалити полінезійський вогонь Альт: Як розпалити полінезійський вогонь

Як розпалити полінезійський вогонь:

 • Викопайте невелику яму на один-два штики лопати.
 • По краях ями викладіть дрова.
 • Всередині розведіть багаття класичним способом.

Існує також ускладнена версія з назвою «Дакота». Біля ями з вогнищем викопується ще одна, глибша. Вони зʼєднуються між собою каналом, що слугуватиме піддувом.

Переваги Недоліки
Вогонь захищений від вітру Необхідно мати лопату
Виділяє найбільше тепла для приготування їжі Складніше розпалити, ніж інші типи вогнищ
Легко загасити  

Як розпалити багаття

Після визначення способу залишається безпосередньо розпалити вогнище. Слідуйте такій інструкції:

 1. Підготуйте місце.
 2. Розділіть дрова на три категорії: розпалка, дрова для горіння та товсті дрова для підтримання вогню.
 3. Складіть початкове вогнище з розпалки.
 4. Підпаліть трут та поставте його всередину конуса з розпалки.
 5. Коли розпалка загориться, підкладайте другий вид дрів — ті, що товщиною з олівець.
 6. Підкладайте дрова поступово та не кладіть їх надто щільно одне до одного: для горіння потрібен доступ повітря.
 7. Почекайте 10–15 хвилин від моменту, коли вогонь почне стабільно горіти.
 8. Почніть поступово підкладати товстіші дрова за принципом вибраного способу розпалювання.
 9. У стабільний великий вогонь можна додати колоди для тривалого горіння.

Як розпалити багаття Альт: Як розпалити багаття

Після того, як розпалили вогонь, його потрібно підтримувати. Для цього:

 • Слідкуйте за вогнищем та підкидайте свіжі дрова. Додавайте нові гілки потроху, але регулярно. Не перевантажуйте вогонь дровами, адже це може призвести до його задушення.
 • Використовуйте дрова різного розміру. Дрібні гілки швидко розгоряються та допомогають збільшити вогонь, товсті колоди забезпечують тривале горіння.
 • Укладайте дрова так, щоб між ними було трохи простору для циркуляції повітря.
 • Забезпечте доступ повітря до багаття. Якщо вогонь почав затухати, можна трохи розгребти попіл навколо багаття або використовувати щипці, щоб розсунути дрова.
 • Для збільшення вогнища можна його роздути завдяки віялу (підійде картон або навіть сідачка). Також можна дмухати на вогонь, проте використовуйте цей метод лише на невеличких багаттях, щоб не обпектись.
 • Захищайте багаття від вітру: Якщо вітряно, можна побудувати вітрозахисний екран із каменів.

 як розпалити багаття

Як розпалити вогонь в дощ або одразу після дощу

Якщо в поході застала негода — це не біда. Найкраще на випадок дощу мати хоч невеличкий пальник та готувати на ньому, проте й вогнище розпалити можливо.

 1. Якщо дощ усе ще триває, потрібно збудувати захист. Натягніть тент або інший водонепроникний матеріал над місцем для вогню. Зі сторони вітру збудуйте захисну стіну з каміння. Також можна використовувати каремат, проте врахуйте, що жаринки можуть пропалити в ньому дірки.
 2. Викопайте ямку під кострище.
 3. Обовʼязково використовуйте засоби розпалу або сухий спирт.
 4. Якщо намокла навіть розпалка, настругайте з неї стружку.
 5. На всіх дровах, як тонких, так і товстих, зробіть насічки.
 6. Колоди краще розрубати надвоє — ймовірно всередині вони все ще сухі.
 7. Запас вологих дров розкладіть довкола вогнища, щоб вони просохли.

Як загасити вогонь

За даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій, у 2023 році близько 30 % лісових пожеж в Україні були спричинені людськими факторами, включаючи багаття. Тому завжди гасіть вогонь, коли покидаєте місце стоянки. Існує два методи як загасити вогнище:

Якщо у вас є вода:

 • Обережно полийте вогонь водою. Якщо води не багато, можна розбризкувати її рукою.
 • Перемішайте попіл, максимально розкидайте дрова та вугілля.
 • Ще раз полийте водою.
 • Почекайте до моменту, коли вугілля остигне й до нього можна буде торкнутись рукою.

Якщо води немає:

 • Розкидайте дрова та вугілля більшою площею. Для цього можна використовувати велику палицю.
 • Великі гілки, що горять чи тліють, та вугілля розбийте на дрібніші.
 • Засипте землею чи піском.
 • Почекайте 15–20 хвилин та переконайтесь, що вогнище точно згасло.

Вміння розпалювати вогонь — це не лише практична навичка, але й важлива складова безпечного та приємного відпочинку на природі. Багаття може зігріти вас холодною ніччю, дати можливість приготувати їжу, надати світло та стати чудовим місцем для спілкування з друзями та родиною. Однак важливо пам’ятати про відповідальне поводження з вогнем та дбайливе ставлення до природи!