Ви напевно звертали увагу на екстремалів, які безстрашно штурмують фасади будівель. Промисловий альпінізм — це сфера діяльності, яка включає виконання різних висотних робіт, обслуговування інфраструктури та обладнання на висоті, а також рятувальні операції на небезпечних висотах.

Навіть в епоху автоматизації всіх процесів промальпіністи дуже затребувані на ринку. Потрібно поміняти велике вікно на висоті 25-го поверху? Встановити корзини під кондиціонери, підігрів труб чи пофарбувати фасад? А можливо просто помити скляний фасад високої офісної будівлі? Із цими та іншими висотними завданнями допоможуть промислові альпіністи.

Популярність цієї професії зростає. Але при цьому не кожен замислюється, що виконання робіт на висоті завжди пов'язане із підвищеною небезпекою. Нестача знань чи невміння правильно користуватися спеціальним страхувальним спорядженням несуть потенційну загрозу здоров'ю, а в деяких випадках і життю працівника.

Для висотних робіт необхідні спеціальні навички, сертифікації та, звичайно ж, якісне  спорядження. У цій статті розглянемо детально як вибрати страхувальне спорядження для висотних робіт і не помилитися.

Якщо у вас є досвід у гірському альпінізмі — увійти до професії буде простіше, але важливо пам'ятати, що страхувальне спорядження для туризму та промислових робіт відрізняється.

У промальперів-початківців часто виникає питання, яке страхувальне спорядження необхідне для роботи на висоті? Адже у сучасному розмаїтті карабінів, затискачів та систем, які пропонують виробники спорядження для альпінізму, можна легко загубитися. І для того, щоб хоч якось полегшити муки вибору висотного працівника початківця, ми пропонуємо розібратися що все-таки повинен включати набір для промальпу.
Досить складно виділити та визначити ступінь важливості того чи іншого страхувального спорядження, адже кожен девайс виконує конкретну функцію в комплекті, і лише від злагодженої роботи кожного елемента залежить безпека висотника та успіх заходу. Також інвентар альпініста може відрізнятися в залежності від об'єкта та типу робіт.

Сміливо можна виділити дві великі групи страхувального спорядження:
Основне спорядження для промислового альпінізму – без якого буде важко не те що виконувати висотні роботи, а й навіть просто перебувати у безопорному просторі

 • Мотузка або поліамідний шнур
 • Протектор для мотузки
 • Страхова система
 • Сидіння для роботи на висоті
 • Каска
 • Спусковий пристрій
 • Страхувальний пристрій
 • Карабіни
 • Затискачі
 • Самостраховка, педаль

Допоміжне спорядження для промислового альпінізму – те, що застосовується додатково у кожній конкретній ситуації

 • Петлі, стропи, репшнури
 • Блок-ролики
 • Такелажні плити та вертлюги
 • Налобний ліхтар, рукавички
 • Стропорізи
 • Транспортні мішки
 • Рації та багато іншого

Насамперед розглянемо «джентльменський набір» промислового альпініста, тобто основні складові його робочого  екіпірування, без якого виконання робіт неможливе.
 

  

Страхувальні системи

Страхувальна система (обв'язування) — це тип спорядження, яке одягається на альпініста і прикріплюється до мотузки за допомогою силового вузла або карабінів. Цей елемент необхідний для рівномірного розподілу навантаження під час зривів та запобігання травмуванню. Страхувальні системи використовують також в альпінізмі, скелелазінні, вертикальній спелеології.

У промисловому альпінізмі використовують зазвичай повні обв'язки. Такий вибір обґрунтований роботою у підвішеному стані. Вони більш безпечні та зручні для тривалого перебування на висоті, особливо якщо ви працюєте у безопорному просторі. Повна система захищає працівника від перевертання головою донизу та рівномірно розподіляє навантаження не тільки під час зриву, а й під час роботи.

Повні системи для альпінізму виготовляються із міцного нейлону, але в будь-якому випадку слід стежити за зносом певних, ослаблених її елементів. Повна страхувальна обв'язка має кілька силових точок кріплення, допоміжні слоти для розвішування спорядження, спеціальні пряжки для регулювання розміру та багато інших корисних елементів.

Радимо вибирати виключно спеціальні страхувальні системи для промислового альпінізму. Від спортивних вони відрізняються такими показниками:

 • Більш широким поясом та лямками, м'якими об'ємними пом'якшувачами

Людина перебуваючи у підвішеному стані довгий час потребує додаткового комфорту.

 • Посиленими металевими елементами

Силове кільце, полички, вантажні петлі та фурнітуру виготовляють із міцної сталі або іншого металу. Так система може витримувати великі навантаження, використовуватись для підвішування великої кількості карабінів та важкого інструменту.

 • Великою вагою

Через свої особливості промислова обв'язка має більшу вагу і не підходить для спортивного використання.

При виборі цього елемента екіпірування промислового альпініста обов'язково звертайте увагу на наявність сертифікацій EN 358, EN 361 та EN 813, а також на відповідність вимогам IRATA. Зверніть увагу на такі моделі: Climbing Technology Axess QR , Climbing Technology PYL TEC-2 , Rock Empire Skill Econ , Petzl Avao Bod Croll Fast .

Climbing Technology Axess QRRock Empire Skill EconPetzl Avao Bod Croll Fast

Крім повних страхувальних обв'язок у деяких випадках доречніше використовувати тільки нижню систему: вона легша і компактніша, але підходить не для всіх видів вертикальної діяльності. Використовувати нижню обв'язку варто лише в тому випадку, якщо працівник стоїть на даху або іншій опорі та має ризик зриву. Деякі види діяльності заборонено виконувати лише у нижній системі. Є повні системи для промислового альпінізму, які можна роз'єднувати та використовувати лише низ. Зверніть увагу на такі нижні системи для альпінізму:  Rock Empire Skill Belt и Rock Empire Skill Tree.

Читайте детальніше у статті: Як вибрати страхувальну систему.

Нижняя беседка Rock Empire Skill BeltНижняя система Rock Empire Skill Tree

Мотузки та троси

Як нескладно здогадатися, мотузка є одним із найважливіших елементів зі списку того, що входить до альпіністського спорядження . Підходити до вибору мотузки слід з великою відповідальністю, адже від її якості залежить безпека виконання робіт.

Мотузки бувають:

 • Статичні

Вони мають дуже низьку еластичність і мало тягнуться. Через цю особливість вони добре підходять для завдань де необхідне точне позиціонування та підйом вантажів.

 • Динамічні

Ці мотузки мають високу еластичність, що дозволяє їм амортизувати удари при падінні і мінімізувати травми. Використовуються в альпінізмі та скелелазінні.

Для роботи на висоті використовується виключно статична мотузка із поліамідних волокон. Найчастіше використовують мотузки діаметром 9-12 мм та мінімальним навантаженням на розрив 22 кН (2200 кгс). Коефіцієнт розтягування не більше 3 – 5 %. Еластичність мотузки не дає компенсації ривка, але цей фактор компенсують використанням двох мотузок та страхувальних пристроїв. Динамічні мотузки в промальпі використовують переважно для страхувальних вус.

Як вибрати надійну мотузку для промислового альпінізму?

 • Вона має витримувати великі навантаження.
 • Обов'язково має бути дуже стійка до стирання.
 • Вибирайте якісні матеріали, надійне обплетення та правильний діаметр під свої цілі та спускові пристрої.
 • Слід вибирати серед відомих брендів – це можуть бути як вітчизняні, так і закордонні виробники.
 • На будь-яку мотузку повинен бути протокол випробування на міцність.
 • Вона повинна відповідати стандартам безпеки, таким як UIAA або EN.

Якщо на мотузці помітні сліди сильного зношування (перетирання, зсув обплетення, потертості), слід негайно відмовитися від її використання, адже це значно знижує рівень безпеки.

Для висотних робіт використовують обов'язково дві мотузки: основну та страхувальну. Додаткова мотузка захищає альпініста від зриву у разі розриву першої. Довжину вибирають залежно від особливостей об'єктів, зазвичай 100 метрів.

Детальніше про вибір мотузки читайте у нашому матеріалі: Як вибрати мотузку для альпінізму

Основний рекомендований IRATA спосіб прив'язування до точки опори за допомогою вузла, вісімки та карабіна. Способи фіксації себе до мотузки залежать від особливостей роботи та заліза.

 

Захист для мотузки

Обов'язково слід використовувати спеціальні протектори для мотузки , які захищають її від пошкоджень на особливо агресивних ділянках фасадів, металоконструкцій тощо. Під час висотних робіт не уникнути перетирань мотузки, тому страхувальне спорядження альпініста-початківця необхідно захищати з першого дня використання. Протектори можуть бути виготовлені з ПВХ, як Rock Empire Rope Protector або мати роликову структуру, як Petzl Roll Module .

Протектор для веревкиРоликовый протектор Petzl Roll Module

Спеціалізовані карабіни та затискачі

Обговорюючи , що входить у спорядження альпініста , неможливо не згадати про карабіни. Це сполучний елемент всього промальп спорядження. Карабіни в промальпі використовуються всюди: для закріплення мотузки, страхувального спорядження, спускових та страхувальних пристроїв та багато іншого.

Для більшості завдань при проведенні робіт методами промислового альпінізму використовують сталеві карабіни — вони більш зносостійкі до стирання і служать набагато більше, ніж алюмінієві. Крім того, вони здатні витримувати більше навантаження ніж карабіни з м'якішого металу.

Використовуються також карабіни з дюралюмінію. Вони також досить міцні, при цьому легкі. Вони поступаються у довговічності сталевим, тому висотні працівники віддають перевагу сталі. У промальпі вага страхувального спорядження не така важлива, як у скелелазанні.

Карабіни обов'язково повинні бути із защіпкою — різьбовою муфтою або автоматичною. Різьбова муфта дешевша, але вимагає додаткової уваги, оскільки може розкрутитися від вібрацій. Автоматична (особливо тритактна) муфта виключає позапланове розкриття, але може заїдати через попадання бруду, фарби чи піску. Вибирайте тип муфти в залежності від своїх вподобань та бюджету.

Зручна технологія – KeyLock. Вона запобігає зачепленню карабіна за мотузку чи інше страхувальне спорядження для альпінізму.

Карабіни можуть бути різної форми: овальні, трапецеподібні, грушоподібні тощо. Зазвичай, вже у процесі робіт кожен працівник підбирає під себе індивідуальну форму. Найчастіше для промальпу вибирають овальні карабіни із навантаженням 22 кН.

Про вибір типу карабінів читайте докладніше у нашій статті "Типи карабінів: Особливості та застосування".

 


Спускові пристрої

Спускові пристрої – це спеціалізовані інструменти та обладнання промислового альпініста , що використовуються в альпінізмі та висотних роботах для контрольованого спуску мотузкою. Вони бувають різних видів, насамперед варто розділити спускові пристрої на дві категорії:

Спускові пристрої ручного типу

Одні з класичних пристроїв це вісімки, склянки і решітки .

 • Вісімки

Вісімки мають форму вісімки, що виготовляються з алюмінію або сталі. Мотузка проходить через пристрій і альпініст контролює швидкість спуску, регулюючи кут натягу мотузки.

 • Склянки

Один із найпопулярніших елементів спорядження для альпінізму, створеного для контрольованого спуску у формі циліндра.

 • Решітки

Пристрій складається з кількох спеціальних блоків, які дозволяють контролювати спуск та підйом. Навантаження можна змінювати за допомогою знімних перекладин.

Від звичайних вісімок їх відрізняє наявність спеціальних виступів. Вони допомагають сповільнити спуск, якщо притиснути до них мотузку.

Також бувають напівавтоматичні спускові пристрої

Головна перевага – можливість самоблокування у разі зриву. Часто використовується у промисловому альпінізмі, тому що не боїться мокрих, брудних мотузок, попадання фарби чи промислових сумішей.

Спускові пристрої автоблокованого типу

Для роботи на висоті краще використовувати спускові пристрої-автоблоканти . Такі пристрої забезпечують найвищий рівень безпеки на висоті і в разі неконтрольованого спуску зможуть забезпечити своєчасне зависання на мотузці.

Такий тип спускових пристроїв набагато безпечніший, адже спуск починається після затискання спеціального важеля. Якщо рукоятку відпустити, спуск припиниться.

Автоматичні пристрої можуть бути як класичними, так і мати додаткові технології, наприклад, антипанік. Ця технологія спрацьовує при надмірному натисканні важеля, що буває через паніку, або занадто швидкому спусканні. Для продовження спуску після спрацьовування антипаніка необхідно штовхнути важіль у протилежний бік.

У такого страхувального спорядження для альпінізму буває також захист від неправильного заправлення мотузки, який у такому разі блокує спуск .

Ідеальним прикладом є такі пристрої як Climbing Technology Sparrow 200 або Pet zl I`D.

 

Climbing Technology Sparrow 200Petzl I`D

Затискачі для підйому по мотузці

Серед видів альпіністського спорядження є пристрої не тільки для спуску, але і для підйому мотузкою. Для таких цілей використовують затискачі. Вони можуть бути ручні, грудні або ножні, спрацьовувати через перегин або защемлення мотузки.

Найпоширеніші затискачі:

Популярний ручний затискач. Буває під праву та ліву руку. Наприклад, Climbing Technology Quick-up DX .

 

Популярний грудний затискач. Часто використовується в парі із жумаром для швидкого підйому. Зверніть увагу на Climbing Technology Chest Ascender .

У випадках тривалого підйому цей дует страхувального спорядження може бути доповнений спеціальним ножним затискачем, що кріпиться на черевик працівника.

Деякі промислові альпіністи обходяться лише одним ручним затискачем та простими спусковими пристроями, але цей спосіб потребує більше часу і є менш безпечним.

Педалі та вуса самострахування

Петлі, стропи, педалі, драбинки — допоміжні засоби для підйому в альпінізмі.

Для підйому обов'язково використовується педаль — спеціальна петля під ногу, яка кріпиться до ручного затискання і підстраховується до альпініста вусом самострахування.

Мінімум два вуса самострахування різної довжини повинен мати кожен висотник. Вони необхідні для приєднання затискачів та перестібання.
Вуса можуть бути виготовлені зі статичної або динамічної мотузки, діаметром 10 мм, або поліамідних строп. І ті, й інші здатні витримувати велике навантаження, тому кожен висотник підбирає собі максимально зручний варіант.

Асортимент самостраховок для промальпу величезний: це може бути і зв'язана вдвічі основна мотузка, і самострахування з вшитими карабінами, вуса з амортизаторами, регульованими і нерегульованими і так далі.

Педалі та вуса самострахування можуть бути виготовлені самостійно з основної мотузки. Головне правильно підібрати довжину.

Також додаткові стропи та петлі використовуються для розвішування спорядження, підстрахування інструменту та інших допоміжних цілей. Слід уважно стежити за цілісністю всіх матеріалів, та вчасно замінювати їх у разі сильного зносу.

Затискачі для страхувальної мотузки

Спусковий пристрій повинен використовуватися в тандемі зі страхувальним, який в ідеалі ковзає по другій мотузці паралельно з висотником під час руху вгору або вниз. Такий пристрій автоматично затискає мотузку під час зриву, чим запобігає йому. Деякі моделі пересуваються по мотузці промисловим альпіністом, але під час зриву вони також надійно фіксуються на мотузці.

Серед популярних страхувальних пристроїв

Це найкращий страхувальний пристрій, який самостійно пересувається по мотузці та надійно фіксує у разі зриву. Вимагає використання спеціального самострахування. Навряд чи підійде як страхувальне спорядження для альпініста-початківця через високу ціну.

Petzl Asap Lock

Популярний затискач перетискного типу в промисловому альпінізмі, добре показує себе на брудних і замерзлих мотузках. Гарний приклад: Climbing Technology Easy Speed .

Пристрій пережимного типу підходить як для одинарних, так і для подвійних мотузок. Зазвичай використовується для підстрахування. Оригінальна модель — Petzl Shunt .

ВАЖЛИВО!!! У жодному разі не слід використовувати для страхування затискні пристрої із зубчастим кулачком. У разі зриву агресивні зуби таких затискачів можуть здерти обплетення з мотузки і спричинити серйозні травми.

Каска та захист голови

Каска є одним із обов'язкових елементів страхувального спорядження промислового альпініста, хоча багато висотників завзято ігнорують цей девайс. Каска здатна захистити працівника від непередбачених ударів під час виконання робіт або під час падіння, адже ніколи не знаєш, звідки прилетить. Каска має бути обов'язково сертифікованою та мати протоколи випробувань.

Для промальпу допускається використання таких касок:

 • З ABS пластику

Такі каски міцні та мають хорошу зносостійкість.

 • Комбіновані

Для оптимальної ваги виробники комбінують міцний ABS пластик та легкий піноматеріал.

Зверніть увагу на Climbing Technology Stark , Climbing Technology X-Arbor , Petzl Vertex .
 

 

Climbing Technology StarkClimbing Technology X-ArborPetzl Vertex

Страхувальні станції

Страхувальні станції використовуються для надійного закріплення мотузок та створення анкерів. Станції обладнують в залежності від об'єкта, це може бути, наприклад, шахта ліфта.

Серед необхідного спорядження альпінізму для організації страхової станції можуть бути петлі, такелажні пластини, відтяжки, карабіни та багато іншого спорядження залежно від умов. Іноді у разі відсутності надійного пристрою для станції можуть використовуватися анкерні гаки .

Сидіння

Для зручності робіт обв'язка використовується в комплекті з сидінням для роботи на висоті . Варто додати його до списку необхідних покупок для заняття промальпом. Воно може бути виготовлене із пластику або дерева, здатне витримувати вагу працівника та його страхувального спорядження для альпінізму. Також сидіння мають петлі для розвішування спорядження або інструменту. Використання сидіння дозволяє зробити перебування працівника на висоті комфортним впродовж тривалого часу.

Існують також подіуми. Це спорядження для альпінізму відрізняэться від сидінь наявністю опорних строп і підігнутих країв — таким чином воно не тисне на ноги. Але на стандартну сідачку зручніше навішувати інструмент і спорядження.

Допоміжне спорядження

Наступне спорядження для альпінізму є не основним, а допоміжним, тому його використання не обов'язкове. Але як показує практика, кожен промисловий альпініст згодом має купу додаткових речей, які значно полегшують роботу.
Блок-ролики використовуються для транспортування великовагових вантажів за допомогою поліспастів. Вони значно полегшують зусилля, необхідні для підйому чи спуску вантажу.

Блок-ролики відрізняються допустимим навантаженням, кількістю роликів, матеріалом виготовлення та коефіцієнтом корисної дії. У промисловому альпінізмі краще використовувати сталеві блок-ролики на підшипниках, оскільки вони мають велику зносостійкість і високий ККД. Бувають такі типи:

 • одинарний — змінює напрямок руху мотузки;
 • із затискачем — має функцію блокування зворотного руху;
 • тандем — два ролики розташовані послідовно.

Вертлюги та такелажні пластини також використовуються для зручності організації складних мотузяних систем.

Вертлюг – це пристрій, призначений для забезпечення вільного обертання мотузки, каната чи іншого підвішеного обладнання навколо осі. Це дозволяє запобігти сплутуванню мотузок.
 

Такелажні пластини використовують для створення безлічі точок страховки при створенні складних мотузкових систем або для забезпечення зручного та безпечного робочого простору на одній станції.

Крім того, під час робіт на висоті можуть використовуватися репшнури, налобні ліхтарі, рукавички, стропорізи, транспортні мішки, рації та інше спорядження, яке переважно підбирається індивідуально для кожного альпініста в залежності від поставлених завдань.

Завершуючи нашу статтю про те, яке буває альпіністське спорядження для висотних робіт і як його використовують, важливо наголосити на кількох ключових моментах:

 • Безпека у пріоритеті

Не варто економити на спорядженні для альпінізму, адже від нього залежить безпека під час виконання робіт.

 • Адаптація до завдання

Кожен вид роботи є унікальним і вимагає особливого підходу до вибору спорядження для промислового альпінізму.

 • Навчання та досвід

Мати хороше страхувальне спорядження важливо, але також важливо навчитися правильному його використанню.

 • Технічне обслуговування

Важливо також регулярно перевіряти своє спорядження для промислового альпінізму. Зношування, пошкодження або несправності можуть знизити його надійність.

 • Сертифікація

Не забувайте, що все страхувальне спорядження, що використовується, повинно мати сертифікати відповідності, адже використання несертифікованого спорядження для альпінізму може призвести до непередбачуваних ситуацій і навіть нещасних випадків.

Якщо ви впевнені у своєму страхувальному спорядженні — можна повністю зосередитися на роботі і не переживати про свою безпеку. Якщо ви вирішили зайнятися промисловим альпінізмом або поповнити свій арсенал, обирайте найкраще спорядження для промислового альпінізму в інтернет-магазині Alp.com.ua, а також у фізичних магазинах у Дніпрі, Києві та Запоріжжі.