Водний туризм — чудовий спосіб відпочинку та перезавантаження. Цей вид активності цікавий і для новачків, і для професіоналів, адже річки України та світу підготували пригоди різного рівня складності. Сплави можуть бути як розслабляючими, так і сповненими яскравих емоцій та хвилювання. У цій статті розглянемо детальніше популярні маршрути водних походів річками України та світу, а також розповімо як підготуватися до такої мандрівки.

каякінг

Зміст:

1. Річки України

2. Види водних походів

3. Категорії складності водних походів

4. Топові водні маршрути України

4.1 Карпати: Рафтинг у гірських річках

4.2 Десна: Зелені береги та старовинні міста

4.3 Дністер: Краса каньйону

4.4 Дніпро: Плавання від витоків до гирла

4.5 Мальовничий Південний Буг: Гранітні скелі та казкові каньйони

4.6 Дунай: Нульовий кілометр

4.7 Річки Полісся: Крізь зелені джунглі

4.8 Водами Полтавщини: Гоголівські місця

5. Топові водні маршрути світу

6. Спорядження та підготовка до водного туризму

7. Найкращі пори року для водних походів

Річки України

Наша країна багата на різноманітні природні принади та можливості для активного відпочинку. Територією України протікає понад 630 000 річок з різним характером та рельєфом: від потужних світових артерій до гірських потічків. Переважна більшість рік — це притоки та невеликі струмки, але близько 3 000 рік мають протяжність понад 10 кілометрів. Для водних походів річками України найбільше підходять 163 з них.

Річковий розподіл територією нашої країни нерівномірний. Найбільше річок у Карпатському регіоні, достатньо густа мережа на півночі та у центральній частині. На півдні є регіони де річкова мережа дуже рідка, проте більшість українських річок прямує саме на південь до басейну Чорного та Азовського морів. 

Найбільші річки України:

 • Дніпро

Головна водна артерія України та одна з найбільших рік Європи. Довжина в межах України — 981 км. Дніпро протікає від північного кордону через Київ, Черкаси, Запоріжжя, Дніпро та Херсон й впадає у Дніпровський лиман Чорного моря. Це типова рівнинна річка, що характеризується звивистим річищем, наявністю рукавів, перекатів, порогів та островів. У ріки аж 15 тисяч приток, які утворюють найбільшу в Україні річкову систему. Дніпро відіграє важливу роль для України як історично та культурно, так і як можливість для відпочинку, рекреації та водних походів. 

річка Дніпро

 • Дністер

Друга за розмірами ріка України, її протяжність в межах нашого краю — 705 км. Дністер бере свій початок на Львівщині з гори Розлуч. Річка протікає різним рельєфом, тому її можна поділити на три частини:
Карпатська: гірська річка з порогами, швидкою течією, камʼянистим дном.
Подільська: ріка стає спокійнішою, береги низькі, утворюються численні розгалуження. Нижче гирла річки Бистриця утворився Дністровський каньйон з високими берегами. Це одна з найпопулярніших локацій для водних маршрутів.
Причорноморська: ця частина Дністра протікає переважно територією Молдови, річка знову стає повільною, з рукавами та великими островами. На території Одеської області Дністер обводнений та заболочений, утворюються плавні. 

річка Дністер

 • Дунай

Інтернаціональна річка, що витікає з німецького Шварцвальда та протікає територіями аж девʼятнадцяти країн. Територією України Дунай протікає лише 174 км Одеською областю, утворюючи велику дельту. 

 річка Дунай

 • Південний Буг

Це четверта за довжиною ріка України, проте вона найдовша серед тих, що протікають лише територією нашої держави. Її довжина 806 км. Витік знаходиться на Подільській височині, а впадає річка у Бузький Лиман Чорного моря. Найцікавіша для водного туризму частина Південного Бугу в районі Мигії. Там ріка утворює каньйон з гранітними скелями, численними порогами та острівцями. Найпопулярніші маршрути для сплаву на байдарках та рафтах знаходяться саме тут.

річка Південний Буг

 • Тиса

Тиса — це найбільша ліва притока Дунаю, в межах України її протяжність 201 км. Утворюється ріка в Українських Карпатах завдяки злиттю Чорної та Білої Тиси. Початок Тиси стрімкий та гірський, з порогами, водоспадами, камінням та крутими схилами берегів. На рівнині її русло стає повільнішим, розбивається на рукави, утворює заплави. Популярні водні маршрути для рафтингу пролягають саме гірською частиною Тиси. 

ріка Тиса

 • Західний Буг

Західний Буг починає свій маршрут на Львівщині та протікає через Волинську область у Білорусь та Польщу, де впадає у Віслу. Її протяжність в межах України — 404 км. Ріка повністю рівнинна з заболоченими заплавами та звивистим руслом.

річка Західний Буг

 • Сіверський Донець

Головна водна артерія сходу України, протікає Донецькою, Луганською та Харківською областями. Загальна протяжність на території України — близько 718 км. 

річка Сіверський Донець

 • Припʼять

Припʼять — це права притока Дніпра, що впадає в Київське водосховище. Бере свій початок на Волині й протікає Волинською, Рівненською та Київською областями України й територією Білорусі. Річище дуже звивисте, з численними меандрами, старицями та протоками. Має піщані острови. 

річка Припʼять

Види водних походів

Похід водний — це різновид мандрівки, в основі якого лежить подолання маршруту водною поверхнею. Водні походи Україною доступні різними водоймами: річками, озерами, лиманами, водосховищами чи морем. Варто розрізняти різні види подорожі: водні походи та відпочинок на воді. Водний туризм передбачає саме проходження певної ділянки з досягненням мети, долання перешкод та фізичне навантаження. До відпочинку на воді може відноситись купання та подорожі на круїзних суднах. 

Водні походи в першу чергу відрізняються за типом плавзасобу, на якому він здійснюється. Найпопулярніші в Україні:

Це подібні за формою плавзасоби вузької та довгої форми з дволопатевим веслом. Каяки можуть бути одно- та двомісні, іноді навіть тримісні. Зазвичай мають суцільний полімерний корпус. Байдарки можуть бути також надувні та розбірні. Форма може відрізнятись, залежно від специфіки водного туризму, наприклад, виділяють морські та слаломні каяки. Каяки та байдарки можуть використовуватись для різних водних маршрутів Україною: гірських та рівнинних. Це чудовий плавзасіб для початківців, адже навчитись керувати каяком на спокійній воді просто. У водні походи на каяках та байдарках можна брати з собою навіть дітей.

водники на каяках

 • Рафт

Це великий надувний човен спеціальної конструкції, він може вміщувати до 20 людей. Корпус пружний та має окремі секції балона для підвищення стійкості та зменшення ризику здування. Керують рафтом сидячи на його борту, здійснюючи гребки одинарним веслом. Використання рафтів популярне на бурхливій воді. Для успішного рафтингу потрібні злагоджені дії всієї команди. Роль керма дістається гребцю, що сидить на задній кормі. Він віддає команди правому та лівому борту, щоб зберігати траєкторію та стабільність рафта.

рафтинг

 • Катамаран

У сфері активного туризму, катамаран — це не педальний плавзасіб, який ви звикли бачили на озері. Це швидкохідне судно з двома корпусами (зазвичай, надувними балонами) та палубою між ними. Катамаран може бути як двомісний, так і для 4, 6 чи навіть 8 гребців. Учасники водного походу сідають на балони один навпроти одного, гребля здійснюється одинарним веслом. 

туристи на катамарані

 • Каное

Каное — це довгий та вузький плавзасіб з веретеноподібною формою корпусу. Ним керують за допомогою одного однолапатевого весла, іноді використовують дволопатеві. Залежно від форми, гребець може сидіти або стояти на одному коліні. 

каное

Сап-серфінг — це веслування стоячи на дошці з допомогою одного однолопатевого весла. SUP дошки бувають різної форми з відмінними показниками швидкості, стійкості та вантажопідйомності. Для водних походів використовують турингові сап-дошки. Вони стійкі та мають достатню вантажопідйомність для перевезення спорядження для кількаденного водного походу річкою. 

SUP

 • Пліт

Cплави також бувають на плотах. Це плоска стійка конструкція, на її поверхні може бути шатро та зона відпочинку. 

саморобний пліт, створений Ігорем Кочетом

Також водні походи відрізняються за тривалістю (бувають одноденні та багатоденні) та категорією складності. 

Категорії складності водних походів

Водні маршрути можуть бути некатегорійні та категорійні. Любительські маршрути підходять для безпечного відпочинку всіх охочих, спортивні маршрути водного туризму мають певну класифікацію.

простий сплав для сімʼї

Зазвичай використовують американську систему, що поділяє всі маршрути на шість категорій складності:

I (Л) — легкий. Це водні маршрути з повільною течією та малою кількістю простих перешкод, наприклад, мілинами чи поодинокими каменями.
II (П) — простий. На водному маршруті зустрічаються перешкоди середньої складності, на деяких ділянках течія може бути пришвидшена. Бувають пороги та водоскати.
III (СР) — середній. Такий водний маршрут характеризують наявністю різних перешкод. Вони не становлять загрози, але ускладнюють маневрування та греблю. Можуть бути високі хвилі, стрімкі течії, гілля, воронки.
IV (С) — складний. Це водні маршрути стрімкими річками з небезпечними перешкодами та значними порогами. Потрібне попереднє розвідування маршруту.
V (Т) — важкий. Водні маршрути зі значною загрозою здоровʼю та навіть життю. Течія стрімка та бурхлива, безперервні перешкоди, водоспади та вузькі проходи. Обовʼязкове страхування та попереднє розвідування. 
VI (ТТ) — дуже важкий. Екстремальні маршрути зі смертельною небезпекою, що під силу лише поодиноким професіоналам. Окремо виділяють категорію ТТТ, такі маршрути мали одиничні випадки проходження або взагалі ще нікому не піддавались. 

екстремальний водний похід

Обовʼязково враховуйте, що категорія маршруту може змінюватись залежно від сезону, погодних умов та інших обставин (наприклад, повалене дерево). Обовʼязково обʼєктивно оцінюйте свій рівень підготовки перед водним походом!

Топові водні маршрути України

Розглянемо детальніше топові водні маршрути річками України.

Карпати: Рафтинг у гірських річках

Найпопулярніші для водного туризму маршрути гірськими річками Карпат. Особливо популярний у стрімких потоках — рафтинг.

Чорний Черемош

Найпопулярніша річка для рафтингу з другою категорією складності, є ділянки з третьою категорією. Основний туристичний маршрут з Дземброні до Красника. Тривалість водного маршруту — 8 кілометрів. Найбільш вдалий час для сплавів — навесні, проте, залежно від дощів, сплави відбуваються з квітня по жовтень.

рафтинг Чорним Черемошем

Білий Черемош

Білий Черемош також має другу з елементами третьої категорію складності, але він складніший за Чорний через наявність порогів та сильніше закидання. Час для водних походів більш обмежений, достатній рівень води буває лише з квітня по травень. Популярний водний маршрут протяжністю 30 км з Голошина до Устеріки.

 рафтинг на Білому Черемоші

Чорна Тиса та Тиса

Тиса підходить для різних видів водних маршрутів:
Рафтинг навесні гірською ділянкою з Ясіні до Рахова (8 км).
Спокійні сплави влітку з Хуста до Виноградова. 

Прут

Найскладніша, але й найцікавіша для водного походу річка — це Прут. Вона придатна для рафтингу з Ворохти до самих Чернівців (200 км). Рівень складності другий з елементами четвертого. Екстремальний рафтинг можливий лише навесні, але більш багатоводні ділянки доступні з квітня по жовтень. Найвідоміший та найскладніший поріг на водному маршруті — водоспад Пробій у Яремче.

екстремальний рафтинг річкою Прут

Стрий

На річці Стрий також популярний водний туризм. Маршрути тут простіші з меншими порогами. Проте, рівень води досить низький навіть весною. Популярний маршрут  Межиброди — Розгірче — Гірське (20 км). Також часто проходять водні маршрути між Явором та Верхнім Синьовидним, адже там є залізничні станції.

Опір

Опір, притока Стрия, також популярна для водного походу річка. Через те, що ріка протікає повз популярні курорти Славське та Сколе, тут практикують короткий одноденний рафтинг. Сезон водних маршрутів — весна.

рафтинг на Опорі

Латориця

Латориця — популярна річка для водних походів на Закарпатті. Порогів небагато, але можливість сплавлятись сильно залежить від рівня води. Водний похід можна поєднати з оглядом замків. 

Десна: Зелені береги та старовинні міста

Десна — одна з найчарівніших річок для сплавів на байдарках. Це чудовий варіант для новачків у водних походах, адже її течія спокійна, русло широке, а перешкоди майже відсутні. Організатори сплавів на каяках, рафтах чи сапах пропонують різні водні маршрути Десною тривалістю від одного дня до одного тижня. Вздовж берега зустрічаються цікаві національні парки, наприклад, Беремицьке та Мезинський, старовинні міста та доглянуті пляжі. На водних маршрутах є різні бази відпочинку на яких можна зупинитись на привал чи ночівлю. 

каякінг на Десні

Популярні водні маршрути на два дні Десною:

Маршрут Протяжність Область
м. Остер –  національний парк Беремицьке – с. Літочки 30 км Чернігівська та Київська 
с. Сувід – с. Жукін – с. Пірнове 25 км Київська
с. Боденьки – база відпочинку Fort Pirnov Park – с. Літки 30 км Київська
с. Мезин – Мезинський національний парк – с. Вишеньки 30 км Чернігівська
с. Кладьківка - база відпочинку Убедь - с. Ковчин 40 км Чернігівська

Також цікаві притоки Десни:

Сейм

Водний маршрут Сеймом нескладний, проте цікавий. Русло часто повертає, що робить маршрут особливо захоплюючим. Серед перешкод вири та перекати. Рекомендуємо зробити зупинку на маршруті у Батурині. Це старовинне гетьманське місто, що розташоване прямо на берегу Сейму та варте уваги.

Снов

Спокійна рівнинна річка. Підходить для водних маршрутів з дітьми, адже не має перешкод та порогів. Береги комфортні для ночівлі, є багато піщаних пляжів. Поповнити запаси та подивитись на архітектурні памʼятки можна у селищі Седнів.

Івотка

Річка не надто популярна для відпочинку, тому це чудове місце для усамітнених водних маршрутів з гарними пейзажами. До місця старту хороший доступ потягом або машиною.

Дністер: Краса каньйону

Дністер — неймовірне місце для байдаркових маршрутів Україною. Ріка утворює мальовничий каньйон та ідеальну локацію для відпочинку. Найпопулярніші маршрути Хмельницькою областю по Дністру відбуваються в межах: с. Рудківці – с. Стара Ушиця – с. Гораївка – с. Бакота – с. Дністрівка – м. Хотин. Також часто проходять короткотривалі водні маршрути в межах мальовничої Бакоти — затопленого села посеред Дністровського каньйону, що включений у сім чудес України. Поширене місце старту водних походів річкою — с. Нижнів у Івано Франківській області. Тут Дністер утворює каньйоноподібну долину. Гірський характер у річки лише у Львівській області, після Галича русло спокійне з невеликою кількістю перешкод. 

тури на каяках Дністровським каньйоном

Також популярні такі водні маршрути Тернопільською та Івано Франківською областями:

Маршрут Протяжність Область
с. Хмелева — с. Устечко 17 км Тернопільська
с. Устечко — м. Заліщики 28 км Тернопільська
с. Іване-Золоте — м. Заліщики 20 км Тернопільська
м. Заліщики — с. Городок 15 км Тернопільська
м. Заліщики — с. Синьків 27 км Тернопільська
с. Городок — с. Устя 27 км Тернопільська
с. Незвисько — с. Хмелева 30 км Тернопільська, Івано Франківська
с. Губин — с. Устечко 30 км Тернопільська
с. Долина — с. Незвисько 28 км Тернопільська, Івано Франківська
с. Нижнів — с. Незвисько 60 км Івано Франківська

Цікаві також для водного туризму маршрути притоками Дністра.

Збруч

Збруч — ліва притока Дністра, що протікає мальовничим каньйоном. Це чудове місце для водних походів, адже річка протікає повз красиві скелі, водоспади та історичні замки. Русло помірно спокійне, утворює каньйон. Влітку може пересихати.

Смотрич

Ще одна ідея для водного походу Хмельницькою областю — річка Смотрич. Особливої уваги любителів каяків вартує каньйон в районі села Цвіклівці. Популярні водні маршрути відбуваються в межах такого маршруту: Городок — Кам'янець-Подільський — Стара Ушиця (230 км).

Серет

Якщо шукаєте оригінальний водний маршрут Тернопільщиною — зверніть увагу на Серет. Окрім мандрівки водними просторами відвідайте гору Галілія та скельний монастир у Монастирку.

Стрипа

Водний маршрут Стрипою можна поєднати з відвідуванням Русилівських водоспадів та затишного галицького містечка Бучач. Сплав Стрипою трішки важчий: у річки стрімка течія та невеликі камʼяні пороги.

Дніпро: Плавання від витоків до гирла

Дніпро протікає через великі міста України, тому це хороший спосіб познайомитись з водними походами недалеко від цивілізації. Перед кількаденним сплавом ви можете орендувати каяк чи інший плавзасіб та спробувати повеслувати кілька годин недалеко від міста. Вибирайте водні маршрути вузькими протоками та цікавими затоками. Вашої уваги вартують:

 • Десенка або Коник у Києві,
 • Хортицькі плавні у Запоріжжі,
 • дельта Росі біля Черкас.

сплави Дніпром

Детальніше про притоки:

Рось

Річка протікає поруч з Києвом, тому це ідеальний варіант для подорожі чи водного походу, якщо ви проживаєте у столиці. Рось дуже мальовнича та різноманітна на різних ділянках. Щоб уникнути мілководдя краще вибирайте нижню течію для водного маршруту.

Роставиця

Притока Росі також цікава для походу водного. На маршруті вас зустріне буйство природи, старі млини та костели. Враховуйте, що річка підходить лише для весняних турів.

Вільшанка

Цікава локація для фінішу водного маршруту дельтою Дніпра та Росі. Тут відсутня течія через греблю, тому рікою можна піднятись вверх.

Мальовничий Південний Буг: Гранітні скелі та казкові каньйони

Одні з найцікавіших водних маршрутів в Україні саме на річці Південний Буг. Найцікавіша її ділянка — Мигія у Миколаївській області. Це справжня мекка для любителів рафтингу та байдарок. Ріка утворює каньйон з вражаючими гранітними скелями та 12 порогами. Водний похід можна поєднати з відвідуванням радонового озера з водою фантастичного кольору та старовинного водяного млина Скаржинського. У Мигію щороку приїжджає велика кількість туристів-водників, тому тут чудово розвинена інфраструктура, є багато прокатів плавзасобів та спорядження, ба відпочинку. 

рафтинг у найпопулярнішій локації — Мигія

Розгляньмо й притоки:

Синюха

Якщо ви хотіли б сплавитись між гранітних скель, але пороги вас лякають — вибирайте для водного маршруту Синюху. Вона також протікає у подібному ландшафті, але спокійніша та придатна для новачків та спокійних сплавів. Популярний водний маршрут від Новоархангельська до Первомайська.

Інгул

Ще одна цікава ріка для водного маршруту на Миколаївщині. Протікає Приінгульським ландшафтним парком серед гранітних скель. Тут також є незначні пороги, перекати та інші водні перешкоди.

Дунай: Нульовий кілометр

Дунай цікавить любителів каяків та інших плавзасобів численними рукавами та плавнями. Популярний водний маршрут до «нульового кілометра», місця, де починається відлік довжини Дунаю. Вважається, що монумент «0 км» приносить удачу.

Сплав Дунаєм з виходом в Чорне море

Річки Полісся: Крізь зелені джунглі

На Поліссі також є вдосталь цікавих байдаркових маршрутів України. На які річки звернути увагу?

сплав серед лісів Полісся

Тетерів

Улюблена ріка каякерів з Житомирщини. На Тетереві є різні маршрути для сплаву на байдарках. У верхній частині русла складніші серед скель та з камʼяними перекатами, а у нижній ріка спокійно петляє серед красивих зелених лугів.

Ірша

Якщо ви хочете екстриму на воді — не обовʼязково їхати у Карпати. Ірша має круті повороти, перешкоди та стрімку течію. Якщо спуститись нижче по руслу, то там річка стає спокійна та маршрути підходять навіть для дітей. Важлива перевага: зручна логістика з Києва.

Гнилопʼять

Дуже мальовничий водний маршрут, незважаючи на назву річки. Під час сплаву можна насолодитись не лише красою природи, а й побачити городища, монастирі, водяні млини, історичні храми та водоспад. Сплав можливий лише у високу воду навесні після дощів.

Случ

Річка Волинського Полісся, що протікає серед казкових зелених пагорбів. Місцевість настільки гарна, що її називають Надслучанською Швейцарією. Байдаркові маршрути довгі, найпопулярніший: Городниця — Соснове (близько 30 км).

Стохід та Припʼять

Національний парк «Прип'ять — Стохід» — справжні українські джунглі, які ще порівнюють з Амазонією. Річки блукають серед волинських лісів та заростей очерету. Тут неймовірно красива природа, але обовʼязково беріть з собою на водний маршрут репеленти.

Водами Полтавщини: Гоголівські місця

Цікаві маршрути річками України можна знайти у кожному регіоні.

сплави на Полтавщині

Псел

Найпопулярніша річка регіону для туристів-водників — Псел. Він простий для сплаву, але протікає гоголівськими місцями, як от Великі Сорочинці. 

Ворскла

Ворскла також проста та надзвичайно популярна для водних походів ріка. Для сплаву не потрібно їхати далеко, річка протікає через місто Полтава.

Сула

Якщо хочеться пригод — вибирайте водний маршрут Сулою. Русло створює загадкові лабіринти серед очерету. Важливо мати з собою GPS.

Удай

Удай — цеікаве поєднання простих ділянок з лабіринтами та заростями. А довкола красивий сосновий ліс. Найпопулярніший водний маршрут: Пирятин – Сула.

Топові водні маршрути світу

Справжні любителі водних походів не забувають про каяки, рафти та сапи навіть у закордонних подорожах, адже у світі є величезна кількість цікавих водних маршрутів, як простих, так і професійних. 

Найбільше вражаючих локацій для рафтингу або каякінгу в Америці (найцікавіші на Алясці та в Канаді) та Африці (в ПАР, Кенії, Намібії, Зімбабве). Європейські річки переважно популярні для відпочинкових сплавів. Цікаві маршрути можна знайти у кожній країні, але особливо варті уваги Норвегія, Італія, Хорватія, Австрія, Іспанія та Чорногорія. Серед азійських країн варто відвідати Китай, Індію, Туреччину та Таїланд.

Розглянемо найцікавіші водні маршрути світу:

Замбезі, Африка

Річка протікає територію багатьох африканських країн. Найпопулярніша ділянка для сплавів знаходиться на кордоні Зімбабве та Замбії, неподалік водоспаду Вікторія. Найскладніша річка для рафтингу, її рівень складності залежно від ділянки змінюється від третього до навіть шостого. Особливість, яка приваблює водників-екстремалів: каскад з порогів висотою 100 метрів та перешкода «вал-труба», що утворюється на одному з порогів у лютому та липні. У Замбезі водяться крокодили. Доступна для сплавів з липня по середину лютого. 

сплав по Замбезі

Футалеуфу, Чилі

Футалеуфу, відома своїми бірюзовими водами та цікавими перешкодами категорії IV і V. Приваблює любителів пригод з усього світу. Каякери та рафтери маневрують через глибокі ущелини, пишні ліси та високі гори, зустрічаючи цікаві пороги з яскравими назвами «Королівська зала» та «Термінатор». Рекомендуємо сплавлятись влітку.

річка Футалеуфу

Ганг, Індія

Ганг — напевно, одна з найвідоміших річок світу. Для рафтингу придатні локації біля самих витоків, там вода ще чиста та безпечна. Складність Гангу дуже різна від другої до пʼятої та місцями шостої категорії. Популярний маршрут для новачків та любителів: 8 км з міста Рішикеш до поселення Брахмпурі. Якщо ви експерт, вирушайте від Рішикешу 34 км до  Кауділа. Найвища вода у жовтні та березні, але сплавлятись можна з жовтня по червень.

рафтинг річкою Ганг

Цхенісцкалі, Грузія

Водні маршрути по річці Цхенісцкалі різноманітні та захоплюючі. Вони починаються з непрохідних скелястих порогів у гірських ущелинах та продовжуються крізь вузькі каньйони та швидкоплинні русла. В перекладі з грузинської Цхенісцкалі — «вода, що несеться, мов кінь». Це чудово характеризує водні походи нею. На ріці є багато порогів категорії  IV та V, туристи жартують, що це суцільний поріг довжиною 25 км. Довкола маршруту чарівні гірські пейзажі. 

сплави у Грузії

Магпі, Канада

Категорія складності північної річки Магпі — ІІІ-ІV з елементами V. Найцікавіше тут — повне єднання з природою, адже ріка протікає серед незайманих соснових лісів та дикої природи. Якщо пощастить можна навіть побачити північне сяйво. На ріці є 24-метровий однойменний водоспад. На стартову точку популярного маршруту від озера Магпі до затоки Святого Лаврентія (55 км) туристів доставляють гідропланом. Літо — оптимальний час для сплаву.

пороги на Магпі

Кайтуна, Нова Зеландія

Кайтуна цікава проходженням водоспаду Тутея — він найвищий з тих, що доступні для рафтингу, його висота 7 метрів. Також на маршруті зустрічаються різні пороги та бурхливі води, а довкола оточує дика природа, скелі та ліси. Водні маршрути Кайтуною мають пʼяту категорію складності.

екстрим на річці Кайтуна

Тара, Чорногорія та Боснія і Герцоговина

Тара доступна для сплавів цілий рік. Головна родзинка річки Тара — найглибший каньйон Європи висотою аж 1,2 км. Серед перешкод 50 порогів різної складності (зазвичай ІІ категорії, є ділянки ІІІ-V) та холодна вода навіть літом. Популярний водний маршрут: від кемпа Брштановіца до поселення Шчепан поля. 

річка Тара

Ноче, Італія

Гірська річка, що тече Доломітовими Альпами. Це єдина європейська ріка, яку ​​National Geographic додали в свій топ кращих водних маршрутів для рафтингу у світі. Зверніть увагу на долину Валь ді Соле, саме там проходять популярні маршрути. Її категорія складності переважно ІІІ-ІV, але зустрічаються елементи V біля ущелини Mostizzolo. У водний похід Ноче варто вирушати в період з травня по вересень.

проходження порогів Ноче

Чорох, Туреччина

Серед водних багатств Туреччини особливої уваги заслуговує Чорох — одна з найшвидших річок світу. Це чудове місце для рафтингу чи швидкісного каякінгу серед оливкових гаїв, долин, садів з квітами та візантійських руїн. Найкращий час для подорожі: з травня до серпня. Складність ІІ-V.

рафтинг річкою Чорох

Сан Косі, Непал

Сан Косі — це кришталево чиста гірська ріка серед природи Непалу. Відома як «золота річка», Сан Косі протікає віддаленими долинами, зеленими лісами та традиційними непальськими селами. Найкращий час для водної подорожі з осені до весни, проте зважайте на мусони — через них ріка може стати надто небезпечною. Більша частина маршруту відноситься до четвертої категорії складності. 

сплави у Непалі

Франклін Рівер, Австралія (Тасманія)

Річка Франклін, розташована в дикому регіоні Тасманії, відома своєю непорушною красою та дикою природою. Складність варіюються від III до V категорії. Водники маневрують через глибокі ущелини, густі ліси та високі скелі, зустрічаючи унікальних представників дикої природи, таких як валлабі, дзьобаті качки та місцеві птахи. Найкращий час для сплаву — весняно-літній.

екстремальний каякінг на Франклін рівер

Спорядження та підготовка до водного туризму

Для початку потрібно визначитись на якому плавзасобі ви вирушите у водний похід, їх різноманіття велике: каяк, каное, катамаран, SUP,  каркасна байдарка або надувна. Якщо ви ще не купили власний плавзасіб — завчасно подбайте про оренду. На популярних маршрутах базується безліч компаній, що займаються організацією сплавів та надають в оренду плавзасоби. Ці ж організації здають в оренду весла для байдарок або інших плавзасобів та рятувальні жилети. 

Що ж потрібно взяти з собою?

 • Запас питної води: не забувайте про водний баланс.
 • Головний убір: обовʼязково захистіть голову від сонця.
 • Крем від сонця: згоріти під час сплаву дуже просто.
 • Гермомішки та баули: важливо зберегти речі в сухості.
 • Сумку, найкраще напоясну. 
 • Туристичний рюкзак: якщо ви вирушаєте у кількаденний похід, не обійтись без наплічника.
 • Засоби від комах: біля водойм безліч комарів та інших комах.
 • Комфортну футболку, майку чи сорочку: важливо, щоб матеріал швидко висихав.
 • Сандалі: коли потрібно вийти на сушу, зручно одягнути сандалі, а ще вони швидко сохнуть. 
 • GPS: на заплутаних ділянках без навігації ніяк.

турист сплавляється рікою

Якщо вас чекає складний водний похід, можуть знадобитись:

Для багатоденного водного походу з перебуванням у таборі та пішими вилазками потрібні: 

Перед тим, як вирушити у водний похід, потрібно добре вивчити маршрут та почати робити щоденну розминку та вправи на руки. 

Найкращі пори року для водних походів

Переважна більшість рік доступна для сплавів весною, завдяки високому рівню води. Деякі маршрути придатні для сплавів з весни по осінь, на окремих можна сплавлятись навіть взимку. Враховуйте те, що сезони закордоном можуть відрізнятись, тож ми маємо на увазі пору року безпосередньо у країні, де знаходиться річка.

Сезон Характеристика
Весна Весна зазвичай відзначається високим рівнем води в річках внаслідок танення снігу та дощів, що робить її ідеальним часом для водних походів.
Літо Літні місяці також можуть бути чудовим періодом для мандрівки, особливо для початківців або тих, хто шукає більш спокійніші умови.Теплі та сонячні дні роблять літо привабливим для водних розваг, а також ідеальним для плавання та пікніків на березі.
Осінь Деякі річки доступні та повноводні восени, але температурні умови можуть бути прохолоднішими.
Зима Деякі річки можуть бути сплавними й взимку, особливо в місцях з м'яким кліматом. Однак більшість популярних рік мілководні та недоступні взимку.

Перед плануванням водного маршруту важливо дізнатись у які місяці високий сезон саме на цій ріці та слідкувати за погодними умовами, адже дощі чи посуха можуть змінювати прохідність маршруту.

Отже, водні маршрути можуть бути як легкі та «матрасні», так і екстремальні та небезпечні. Вибирайте водний похід до душі та досліджуйте водні простори. А купити все необхідне для безпечних водних мандрівок можна у нашому інтернет-магазині alp.com.ua!