Встановлення наметів — найвідповідальніше завдання після довгого похідного дня. Відпочинок та якісний сон гарантують повноцінне відновлення сил та готовність до наступного дня мандрівки. Але якщо зібрати туристичний намет неправильно — великі шанси замість відпочинку отримати негаразди. 

Неправильно встановлений намет може спричинити низку проблем: 

 • протекти; 
 • його здує або порве вітром;
 • ви не виспитесь на нерівній поверхні або порвете дно намету;
 • на намет впаде дерево або сухе гілля;
 • ви будете скочуватись до мокрої від конденсату стінки або до свого сусіда;
 • намет впаде в урвище;
 • похідний будиночок затопить річка;
 • вас пограбують;
 • до вас завітають дикі звірі.

як встановити намет правильно

А також багато інших неприємних моментів. Звісно, це катастрофізація, та великі шанси, що все буде гаразд, навіть якщо ви не знаєте де й як розкласти намет. Проте краще підготуватись та спати спокійно й безпечно. У цьому ми вам допоможемо.

Зміст:

1. Як правильно встановлювати намет

1.1 Місце

1.2 Погодні умови

2 Як встановити різні види наметів

3 Помилки при встановленні намету

Як правильно встановлювати намет

Розібратись, як правильно встановити туристичний намет, не складно, головне правильно вибрати місце, запамʼятати принцип збирання вашої моделі та швидко діяти у несприятливих погодних умовах. 

Місце

Перед тим, як встановити намет, потрібно вибрати правильне місце. Розгляньмо ТОП місць, де найкраще розкласти намет:

Ліс

Одне з найкращих місць, якщо ви шукаєте де та як зібрати намет — ліс. Дерева захищають від вітру та частково стримують опади, у лісі менше роси та тепліше, особливо у міжсезоння. Хвойні ліси ще й досить сухі. Також у вас буде доступ до ягід та грибів, якщо ви, звісно, розбираєтесь у них. Не рекомендуємо споживати рослини та гриби, у яких не впевнені. Навіть якщо ви мандруєте горами, краще спуститись для ночівлі у їх лісову частину.

як встановити намет у лісі

Як встановити намет у лісі: Вибирайте рівні галявини, якомога далі від сухостою та старих дерев. Якщо бачите над головою сухі гілки — одразу приберіть їх, при вітрі вони можуть впасти на намет. Уникайте мурашників та маршрутів мурах. Зверніть увагу на сліди диких звірів, не встановлюйте намет у глухих частинах лісу. Краще не розкладати намет у низинах, там буде холодніше. Уникайте сусідства з болотами.

Галявина

На відкритих, залитих сонцем галявинах зручно встановлювати намет, грати в ігри, розкладати кемпінгові меблі. Тут менша кількість комах, ніж у лісі. Також простіше вирішити де і як зібрати намет, адже галявини зазвичай рівні та встелені мʼякою травою, а не гострим гіллям дерев. 

встановлення намету

Як встановити намет на галявині: Вибирайте максимально рівну поверхню, уникайте ліній електропередач. Краще зібрати намет на краю галявини, щоб хоч з одного боку бути захищеним від вітру. 

Біля річки або озера

На воду можна дивитись вічно, тому ще одне популярне місце для встановлення наметів — береги водойм. Ви зможете купатись, займатись риболовлею. Біля берега встановлюють намети також під час водних походів на каяках, сапах чи інших плавзасобах.

 намет біля озера

Як встановити намет біля річки або озера: Вибирайте місце не на самому березі, щоб уникнути затоплення. Гірські річки можуть суттєво збільшувати річище після дощів. Також уникайте пересохлих річищ — ріка може повернутись у свої володіння. Не розкладайте намет на заболочених ділянках та біля очерету — там вогко та велика кількість комах. Якщо ріка має високі береги — не встановлюйте намет на його краю, він може осипатись або ваше укриття здує вітром. Найкраще вибрати рівну суху галявину поруч з берегом.

У горах

Ви неодмінно бачили ці казкові відео або фото, коли з намету відкривається краєвид на мальовничі гори. Ночівля на високогірʼї — чудовий спосіб зустріти фантастичний світанок. 

Як встановити намет в горах: Вибирайте рівні ділянки на схилах, якомога далі від урвищ та ярів, у захищених від сильного вітру місцях. Не збирайте намети на самій вершині або на хребті, там завжди гуляють сильні вітри. Краще спуститись трішки нижче. Уникайте крутих схилів, лавинонебезпечних ділянок та камʼяних осипів. 

Біля моря

Що може бути краще, ніж прокидатись з видом на море? Особливо, якщо розміщення на першій лінії не коштує вам нічого, на відміну від проживання у готелі. Багато туристів полюбляють влітку вирушити на морське узбережжя з наметами, існують навіть цілі наметові містечка на пляжі.

як встановити намет біля моря

Як встановити намет біля моря: Встановлюйте намет на достатній відстані від води — у шторм хвилі можуть домивати досить далеко. Найкраще розкласти намет у максимально захищеному від вітру місці. Уникайте низин та обривистих берегів. 

Погодні умови

З місцем розібрались, тепер поговорімо як розкласти намет за різної погоди. Не завжди на місці ночівлі сонячна та суха погода, тож варто навчитись збирати укриття за різних умов:

Як розкласти намет під час дощу

Дощ в поході не рідкість, особливо якщо ви вирушили у гори. Не варто засмучуватись з приводу дощової погоди, але потрібно розібратись як зібрати намет максимально швидко та зберегти спорядження сухим. Ось кілька порад:

 1. Навчіться швидко діставати намет з рюкзака та оперативно його розкладати, щоб мінімізувати час, протягом якого він буде мокнути.
 2. Щоб спорядження не промокло, краще розкласти намет під великим деревом. У складеному вигляді ви зможете перенести його на інше місце без намокання та зафіксувати там.
 3. Найкращий варіант для встановлення намету в дощ — взяти з собою туристичний тент. Якщо натягнути спочатку його, то ви зможете спокійно збирати намет, шукати спорядження та навіть проводити час на вулиці без намокання. 
 4. Принцип встановлення намету в дощ відрізняється залежно від його типу. Бувають намети з внутрішнім та зовнішнім каркасом. 

  Зовнішні дуги. Такі моделі зустрічаються дуже рідко, але вони найзручніші для встановлення у дощ. Спочатку розкладіть зовнішній тент, а тоді прикріпіть зсередини внутрішній. Головне слідкуйте, щоб внутрішній тент не торкався вологого зовнішнього.

  Внутрішні дуги. У таких наметах, спочатку збирається внутрішня частина. Щоб внутрішній тент не промок, використовуйте такий лайфгак: спочатку зберіть дуги окремо від тенту, зафіксуйте краї підлоги, накрийте зовнішнім тентом та розправте зсередини внутрішній намет. Тоді заховайтесь під зовнішній тент, та прикріпіть внутрішній до дуг. Це незручно, але захистить від промокання.

 5. Використовуйте футпринт, щоб уникнути протікання намету знизу. Футпринт — це додаткова підлога, яка захищає матеріал від протікання та пошкодження. Особливо важливе її використання для ультралайт наметів.

як розкласти намет у дощ

Як розкласти намет у сильний вітер

Вітряна погода значно ускладнює встановлення намету. Для спрощення цієї задачі користуйтесь нашими порадами з практичного досвіду:

 • Виберіть місце з мінімальним вітром. Якщо є можливість, спустіться нижче до зони лісу або підніжжя гори. 
 • Розпакувавши намет, одразу притисніть його чимось важким. Використовуйте рюкзак чи інше спорядження, що втримає тонкий тент від здування.
 • Встановіть намет так, щоб його найвужча сторона була перпендикулярно до напрямку вітру. 
 • Розмістіть вхід у намет у протилежній стороні до напрямку вітру, інакше у нього щоразу задуватиме холодне повітря.
 • Під час встановлення обовʼязково притримуйте тент. Краще спочатку зафіксувати підлогу, а тоді підняти сам намет. 
 • Максимально швидко розкладіть зовнішній тент та надійно його зафіксуйте.
 • Використовуйте додаткові відтяжки. 
 • Міцно зафіксуйте кілочки, можете прикласти їх чимось важким.
 • Щоб розібрати намет у вітряну погоду, спочатку вийміть дуги, а тоді знімайте кілочки. Обовʼязково притримуйте тент!

як розкласти намет у вітряну погоду

Як розкласти намет у снігу

Зимові походи вимагають більше навичок та кращого спорядження. Для таких мандрівок вибирайте обовʼязково якісні зимові намети, які витримують суворі умови. Зверніть увагу на наявність снігової спідниці. Поради як встановити намет на снігу:

 • Вибирайте максимально захищене від вітру місце, інакше на ранок намет замете снігом.
 • Утрамбуйте сніг на майданчику під наметом. Ви можете використовувати для цього лопату або просто щільно притоптати сніг ногами. 
 • Якщо снігу багато — можна вирити місце для намету. Це захистить його від вітру та втрати тепла.
 • Також можна збудувати довкола намету снігову стіну. Рекомендуємо перед тим потренуватись. 
 • Використовуйте спеціальні кілочки. Для зимової погоди підійдуть довгі кілки з вигином, також можна використовувати якорі. 
 • Для фіксації відтяжок використовуйте снігові мішки, зроблені з пластикових пляшок або гермомішків.
 • Для встановлення намету на льоду використовуйте спеціальні кілки. Вони схожі на невеликі льодобури та вкручуються в товщу льоду. 

як встановити намет у сніг

Як встановити різні види наметів

Більшість туристичних наметів, як одномісних, так і двомісних, мають купольну форму та внутрішній тент. Вони складаються за таким принципом: 

 • Виберіть місце розміщення намету. 
 • Приберіть гілки, каміння, листя тощо.
 • Краще за все розстелити футпринт, який захистить ваш намет від пошкодження та протікання.

футпринт для намету

 • Розкладіть на землі внутрішній тент.
 • Складіть дуги та вставте їх у кріплення підлоги тенту.
 • Підніміть сам тент та зафіксуйте його на дугах. Можуть бути різні кріплення, залежно від бренду намету: гачки, завʼязки. 

кріплення внутрішнього тенту на дугах

 • Зафіксуйте намет за допомогою кілочків. Це подовгасті металеві гачки, які вставляються у кріплення та вбиваються у землю. Як молоток можна використовувати камінь або обережно вставити кілок у землю руками чи ногою.

встановлення кілків

 • Розтягніть зовнішній тент. Він фіксується за допомогою розтяжок та кілочків. Також може привʼязуватись до дуг. 

 встановлення зовнішнього тенту

У переважній більшості випадків збирання укриття виглядатиме саме так. Але як розкласти намет, якщо він у вас іншого типу? Розгляньмо які можуть бути варіації:

 • Намет з зовнішнім каркасом. У таких моделях дуги вставляються у зовнішній тент, а внутрішній кріпиться зсередини до нього. Принцип відрізняється лише тим, що спочатку розтягується зовнішній намет.
 • Тунельний або бочкоподібний намет. У ньому дуги кріпляться паралельно одна до одної, утворюючи тунель.
 • Намет з перехресними дугами. Дуги у такій моделі перехрещуються як петля, тобто кінці однієї дуги будуть розміщені не по діагоналі, а з одного боку. 
 • Намет-хаб. Каркас такої моделі складається з основної дуги та розгалужень.
 • Геодезичний намет. Чотири дуги перехрещуються у пʼятьох або більшій кількості місць.

Рекомендуємо потренуватись розкладати намет вдома, щоб зрозуміти за яким принципом це робиться.

Помилки при встановленні намету

Підсумуємо основні помилки під час встановлення намету:

1. Неправильний вибір місця
Намет встановлений у низині, де може накопичуватися вода, або на схилі, де він може сповзти.
Вирішення: Вибирайте рівне, захищене від вітру місце на височині.
2. Нерівний майданчик для встановлення
Намет встановлений на нерівній поверхні, через що ви будете скочуватись під стінку або на товариша.
Вирішення: Якщо вам не вдається знайти достатньо рівний майданчик, ви можете спробувати вирівняти його за допомогою шару трави. Головне не використовуйте колюче гілля. Також ви можете підкласти спорядження, щоб зменшити нахил.
3. Неправильно встановлені кілочки
Кілочки не забиті достатньо глибоко, через що намет хитатиметься від вітру або він може перекинутись.
Вирішення: Забивайте кілочки під кутом 45 градусів на глибину 10 см.

забивання кілочків

4. Недостатнє натягування тенту
Тент не натягнутий досить сильно, що може призвести до того, що він буде провисати, а вода може просочитися всередину.
Вирішення: Натягніть тент за допомогою відтяжок та кілочків.
5. Нехтування інструкцією
Намет зібраний неправильно, що може призвести до його пошкодження або дискомфорту під час використання.
Вирішення: Завжди читайте інструкцію перед встановленням намету та потренуйтесь встановлювати новий намет вдома.

встановлення намету

Встановлення намету може здатися складним завданням, але насправді це простий процес, який можна освоїти за кілька хвилин. Дотримуючись порад з цієї статті та інструкцій до своєї моделі, ви зможете швидко й легко отаборитися у будь-якому місці.