Подорожі влітку — це довгі вечірні посиденьки біля багаття, душевні історії, пісні, сміх та…комарі! У поході присутність комах особливо дратує, адже від них нікуди сховатись. Укуси комарів, мошок чи кліщів навіть зупиняють багатьох від бажання вирушити на природу. 

Проте не варто засмучуватись, на кожне надокучливе «дз-з-з» — є рішення! У цій статті розглянемо що робити, щоб не кусали комарі та інші комахи та як від них захиститися.

Типи комах, що зустрічаються в поході

У кожній місцевості можна зустріти різних комах. Для подорожі в екзотичні країни навіть потрібні спеціальні щеплення, щоб вберегтись від захворювань, що переносять комахи. В Україні також є ризики підхопити онхоцеркоз від мошок, енцефаліт, бореліоз або туляремію від кліщів. Тож знання про те, як захиститися від комах, потрібні не лише для комфорту, а й для безпеки. 

Поговорімо про найбільш надокучливих «сусідів» на природі у нашій місцевості, щоб знати, як від них захиститися.

 • Комарі

Комарі дістали, напевно, кожного, хто хоч раз бував ввечері на природі. Вони надокучливо дзижчать на вухо та кусають, тому завдати клопоту може навіть один комар. Місце укусу комара починає свербіти та набрякати, це через те, що комаха вводить анестетик. Якщо розчухати — свербіж може тривати кілька днів. Комарі переносять інфекції, а у разі наявності алергії їх укуси можуть бути небезпечними. Тому, якщо ви відвідуєте місцевість біля водойм або лісу, варто захиститись від комах.

До речі, кусають лише самки комарів. Їм потрібен білок з крові для народження потомства.

комар

 • Кліщі

Одні з найнебезпечніших комах на теренах України. Не всі з них переносять захворювання, але є ймовірність захворіти після укусу, в тому числі серйозними хворобами з важкими ускладненнями (бореліоз (хвороба Лайма),
кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка). Кліщі поширені серед густих заростей трави та чагарників, найбільш активні у квітні-червні та серпні-жовтні. 

Укус кліща можна не помітити одразу: вони виділяють анестетик, через що біль зʼявляється лише через декілька годин. Тому важливо оглядати тіло, щоб захиститись від комах. Чим швидше помітити кліща — тим простіше його видалити, тому варто проводити огляди тіла після проходження заростей. Ви помітете укус за наступними ознаками: місце укусу червоніє та набрякає, зʼявляється свербіж, а кліщ збільшується у розмірах. Бажано видаляти його у травмпункті, але якщо такої змоги немає, варто видалити його самостійно викручуванням пінцетом. 

Кліщ

 • Ґедзі

Це великі комахи, які залишають особливо болючі укуси. В Україні поширено понад 30 видів ґедзів, залежно від виду вони мешкають в різних місцях: сонячні поля, галявини, ліси, водойми, болота чи дощові місцевості. Найбільш активні у липні-серпні.

Кусають також лише самки ґедзів. За один укус вони випивають порцію крові як 120 комарів! Вони більш настирливі за інших комах, а також не проколюють шкіру, а боляче розрізають її. Укус викликає гострий пекучий біль та нестерпний свербіж. Ґедзі вводять у кров токсини, що перешкоджають її згортанню, викликають алергічні реакції, дерматити та навіть некроз шкіри. Переносять туляремію, філяріоз, сибірку, трипаносомоз.

ґедзь

 • Мошки

Набридливі дрібні комахи, які люблять збиратись цілими хмарами та атакувати людей та тварин. Мошкара настирливо лізе в очі та рот, від неї не захищає навіть щільний одяг. На відміну від комарів, вони не встромлюють хоботок у шкіру, а вигризають її. Активні вдень, особливо на сході та заході сонця. Протеїни, які мошки вводять у кров, дуже алергенні, тому набряк може триматись довго. Укуси можуть спричинити підвищення температури, артеріального тиску, запаморочення та задишку. 

мошки

 • Оводи

Візуально схожі на ґедзів, але менші за розміром. Також у них інша мета укусів — вони не живляться кровʼю, а відкладають під шкіру яйця. В Україні оводи кусають переважно тварин, але подекуди атакують і людей, тому варто знати як від них вберегтися.

овод

 • Мокрець

Дрібні комахи, що полюбляють вологі та заболочені місцевості, річкові мілководдя, ставки та озера. Не люблять протічну воду. Щоб від них захиститись, варто пам'ятати, що період їх активності зранку та ввечері. Переносять підшкірний, серозні мансонельози та інші захворювання. Місце укусу набрякає та свербить, може підвищуватись температура.

мокрець

Основні методи захисту від комах

Опис комах та захворювань, що вони переносять, звучить страшно. Проте розберімось, що потрібно, щоб не кусали комарі та мошки на природі та як від них вберегтися.

Використання репелентів

Репелент — це хімічний засіб, що відлякує комах та допомагає від них захиститися. В його складі можуть бути такі речовини:

 • Діетилтолуамід (ДЕТА)

Найпопулярніший компонент у репелентах. Його розробили ще у 20-му сторіччі для армії США, у якої тоді були регулярні завдання у джунглях. Він дієвий, щоб вберегтися  від комарів, мошок, кліщів, ґедзів та інших комах. При виборі звертайте увагу на його концентрацію, від неї залежить ступінь захисту та безпека використання.

Також звертайте увагу, що засіб може пошкодити синтетичне спорядження, зокрема нейлон та поліуретанові покриття наметів, рюкзаків та одягу.

 • Салтидин/Ікаридин

Сучасний засіб, що не поступається властивостями ДЕТА. Розроблена у Канаді, речовина має приємну текстуру та безпечна для синтетичних тканин та спорядження. Надійно допоможе захиститися від різних комах.

 • Етилбутилацетил-амінопропіонат (IR3535)

Ще одна сучасна розробка, що допомагає вберегтись від комах. Вона відрізняється ніжною текстурою та гіпоалергенними властивостями. Завдяки повній безпеці використання цю речовину додають у дитячі засоби від комарів, мошок та кліщів. 

 • Ефірні олії

Ефірні олії з різким запахом (кориця, ваніль, апельсин) здатні відлякувати комах та безпечно захиститися від них. Проте діють вони не настільки ефективно, як хімічні речовини. Використання засобів на їх основі підходить для районів з низькою концентрацією комах. Безпечні для використання дітьми та вагітними жінками. 

Репеленти виготовляють у різних формах:

Спреї 

Найзручніша форма випуску репелентів — спрей. Його можна швидко розпилити на тіло, волосся, одяг та спорядження. Розгляньмо переваги та недоліки такого засобу.

Плюси Мінуси
Швидко наноситься та покриває велику площу Частина засобу розпилюється довкола людини
Можна використовувати на шкірі, одязі та волоссі Може потрапити в очі
Не потрібно чекати поки вбереться  

Приклади засобів від комах:

Максимальний рівень захисту завдяки 95% концентрації ДЕТА. Захищає від комарів, мошок, ґедзів, москітів, бліх, кліщів та інших комах протягом 10 годин. Підходить для використання у тропіках.

Засіб від комах Lifesystems Expedition 100+

Високий рівень захисту завдяки 50% ДЕТА у поєднанні з природними піретроїдами. Підходить для використання у вологих умовах. Допомагає захиститись від більшості комах протягом 10 годин.

Засіб від комах Lifesystems Expedition 50+

Покращена версія, що допомагає захиститися від комарів, мошок, ґедзів, москітів, бліх, кліщів та інших комах протягом 24 годин. 50% ДЕТА у поєднанні з природним інсектицидом — далматською ромашкою.

Засіб від комах Lifesystems Expedition MAX

Працює на основі речовини Saltidin у концентрації 20%. Підходить людям з чутливою шкірою, забезпечує захист протягом 8 годин у регіонах з помірною активністю комах.

Засіб від комах Lifesystems Expedition Sensitive

Засіб створений на основі природних компонентів — олій лимона та евкаліпту. Підходить для використання дітьми з 6 місяців. Чудовий спосіб, як захистити дитину від укусів мошки, комарів, кліщів.

Засіб від комах Lifesystems Natural Plus 30+ Kids

Креми та лосьйони

Крем наноситься безпосередньо на шкіру, не боїться поту та вологи. Розглянемо його особливості у таблиці.

Плюси Мінуси
Зазвичай майже не пахне Не допомагає, якщо комарі кусають через одяг
Наноситься точково на відкриті ділянки Потребує часу, щоб шкіра його увібрала
Не попадає в очі та ніс  
Не боїться поту та вологи  

Приклад засобів:

Містить 20-34% ДЕТА та рослинний екстракт піретруму, завдяки чому діє протягом 12 годин. Можна використовувати як спосіб вберегтись від комарів для дітей віком від 2 років. Засіб майже не має запаху.

Крем від комах Lifesystems Endurancе

Захисний одяг з ущільненим тканинним покриттям

Щоб захиститися від комарів у поході варто також правильно одягатись. Щільний та закритий одяг здатен захистити від укусів комарів, кліщів, мошок та інших комах. Щоб при цьому не запаритись — вибирайте одяг з хорошою повітропроникністю зі світлих тканин. Зверніть увагу на наявність манжетів — вони перешкоджають проникненню комах під одяг.

Окремо варто виділити спеціалізований одяг з заводським репелентним просоченням. Такий одяг відлякує комах, а зовні не відрізняється від звичайного. На відміну від просочення у домашніх умовах — заводське не вимивається. Спеціалізований одяг можна прати та прасувати, головне уникати хімчистки. Він особливо підійде тим туристам, що не можуть користуватись репелентами через наявність алергічних реакцій чи інших причин.

Використання москітних сіток та тентів

Один з найстаріших способів захиститися від комах — москітна сітка. Це абсолютно безпечний засіб, що надійно захищає тіло від москітів. Вони можуть використовуватися по різному:

 • Як тент або частина намету

Забезпечити привал чи денний відпочинок допоможе тент з москітної сітки. Більшість наметів також мають обладнаний нею внутрішній тент. Завдяки цьому ви можете насолоджуватись пейзажем чи спати на відкритому повітрі, але при цьому захиститися від надокучливих комах. Приклад сітки-тенту: Sea to Summit Mosquito Net Double, Lifesystems Expedition Ultra Net Single.

Москітна сітка

 • Як частина гамака

Щоб відпочинок або сон у гамаку не псували комарі, мошки чи ґедзі — використовують москітну сітку, що щільно кріпиться до гамака. Деякі гамаки продаються одразу з інтегрованою москітною сіткою, як Amazonas Moskito-Traveller Thermo. Також її можна купити окремо, наприклад, Sea to Summit Hammock Bug Net.

Гамак з москітною сіткою Amazonas Moskito-Traveller Thermo

 • Як елемент одягу

Для районів з великою концентрацією комах варто вибирати одяг із москітної сітки, щоб додатково захиститися. Це може бути капелюх з сіткою, що закриває обличчя та шию (Sea To Summit Mosquito Headnet), захисні штани (Sea To Summit Bug Pants) або куртка (Coghlans Bug Jacket). Особливо актуальний такий одяг для риболовлі чи спостережень за тваринами у лісі.

Одяг із сітки, що захищає від комах

Просочення для тканин

Ще один спосіб як захиститься від сліпнів, комарів, мошок та кліщів — обробка одягу та спорядження спеціальним просоченням. Засіб проникає глибоко у волокна тканини та зберігає ефект до двох тижнів. Просоченням можна обробляти одяг, намети, тенти, спальники, москітні сітки тощо. Зверніть увагу на Lifesystems EX-4 AntiMosquit.

Просочення тканини від комах Lifesystems EX-4 AntiMosquit

Безпечні засоби від укусів для дітей та тварин

Потрібно бути особливо обережними, обробляючи дітей та тварин. Існує ряд спеціалізованих репелентів від комарів чи інших комах. Серед методів, як уберегтися від кліщів, є наступні засоби: браслети, пластирі, спреї та креми. Проте браслети та пластирі мають низьку ефективність. 

Слідуйте простим правилам, щоб захистити дітей від комах безпечно:

 • Використовуйте лише засоби, що призначені для дітей. 
 • Уважно ознайомтесь з якого віку дозволений репелент.
 • Не використовуйте жодних засобів для немовлят віком додвох місяців.
 • Уникайте потрапляння засобу в рот та очі.
 • Не розпиляйте спрей на обличчя, спочатку нанесіть на руки й тоді намастіть лице дитини.
 • Наносьте спочатку сонцезахисний крем, а тоді засіб від комарів. Якщо зробити навпаки, репелент сильніше поглинатиметься у шкіру.
 • Не рекомендуємо використовувати комбіновані засоби від сонця та комах, адже СПФ-крем потрібно частіше поновлювати.

При обробці тварин від комах необхідно використовувати засоби, спеціально розроблені для них. Уникайте агресивних речовин, які можуть викликати подразнення або алергічні реакції. Використовуйте спреї з оліями евкаліпта, лаванди або розмарину.

Захист від комах у кемпінгу

В таборі комахи особливо надокучають: заважають вечірнім посиденькам, приготуванню їжі та псують настрій. Що робити коли комарі геть  дістали? Додатково можна відлякувати комах за допомогою таких засобів:

 • Спіралі 

Спіраль виготовляють з деревного борошна та просочують діючою речовиною. Зазвичай використовують алетрин. Це речовина, синтезована з олії хризантеми, безпечна для людей та токсична для комарів та сліпаків. У комах наступає параліч та смерть внаслідок його дії, проте алетрин працює лише у формі випарів від тепла. Саме тому спіраль необхідно запалити та залишити тліти.  Одна спіраль захищає простір довкола неї, залежно від її виду від 3 до 20 метрів. Але краще використовувати декілька одночасно, розташувавши їх по периметру зони відпочинку.

 • Фумігатори

Принцип дії фумігаторів схожий на спіраль, він також допомагає захиститися від комах завдяки випарам алетрину. Проте фумігатор не тліє, а нагріває картридж з діючою речовиною. Вони охоплюють більшу площу, ніж спіраль, проте потребують наявності електроенергії. Існують також автономні фумігатори, які працюють від акумулятора (Thermacell Patio Shield Mosquito Repeller) або газового картриджа (Thermacell MR-450 Portable Mosquito Repeller). 

Фумігатор Thermacell Patio Shield Mosquito Repeller Альт: Фумігатор Thermacell MR-450 Portable Mosquito RepellerФумігатор Thermacell Patio Shield Mosquito Repeller Альт: Фумігатор Thermacell MR-450 Portable Mosquito Repeller

Поради щодо поведінки в поході, щоб не кусали комахи

Щоб відпочинок у поході був комфортний, слідуйте також цим правилам, щоб захиститись від комах:
1. Вибір табору
Зупиняйтесь на ночівлю якомога далі від стоячих водойм та багатої рослинності, оскільки саме тут найчастіше скупчуються комахи.

2. Уникайте періодів активності комах
Комахи активні у різні періоди доби, залежно від їх виду. Наприклад, комарі полюбляють вечірній та ранковий час, ґедзі та мошки — сонячний день. Враховуйте їх активність та будьте пильні у цей час. Носіть захисний одяг, що приховує відкриті частини тіла, а також використовуйте репеленти від комах, це допоможе захиститися.

3. Зберігайте чистоту
Не залишайте їжу та сміття, оскільки вони можуть привернути комах. Використовуйте герметичні контейнери для зберігання продуктів та відходів, щоб уникнути небажаних гостей.

4. Проводьте регулярні огляди тіла
Важливо вчасно помітити укус, щоб вжити заходів: обробити бальзамом, видалити кліща чи звернутись за допомогою.

Екстрені заходи після укусу

Якщо уникнути укусу не вдалось, варто вчасно обробити місце. Це дозволить уникнути свербежу, набряку чи запалення. 

Що робити, якщо вкусив комар, мошкара, ґедзь чи мокрець:

 • Обробити місце укусу спиртом або спиртовою серветкою. Це нейтралізує речовини зі слини комахи, а також допоможе вберегтися від виникнення інфекцій.
 • Використати бальзам, що зніме свербіж та заспокоїть шкіру. Наприклад, спрей Lifesystems Bite&Sting Relief Spray або компактний роликовий бальзам Lifesystems Bite&Sting Relief Roll-On. Ці засоби знімають подразнення після укусів комах, медуз та кропиви.

Спрей Lifesystems Bite&Sting Relief Spray Альт: Роликовий бальзам Lifesystems Bite&Sting Relief Roll-OnСпрей Lifesystems Bite&Sting Relief Spray Альт: Роликовий бальзам Lifesystems Bite&Sting Relief Roll-On

Що робити, якщо вкусив кліщ:

 • Варто звернутись у медпункт, проте, якщо такої змоги немає, необхідно його видалити самостійно.
 • Для цього візьміть кліща за допомогою пінцета, злегка розхитайте та обережно викрутіть. Важливо видалити кліща разом з головою, інакше може бути загноєння. Можна використовувати спеціальний пінцет Lifesystems Tick Remover, також є компактна модель у вигляді брелоку на ключі — Lifesystems Mini Tick Remover. Існують також спеціальні картки, що допомагають легко вилучити комаху повністю, наприклад, Lifesystems Tick Removal Mini Tool.
 • Обробіть рану спиртом або спиртовими серветками, щоб захиститися від потрапляння інфекцій.
 • Після повернення у місто, зверніться у травмпункт, щоб уникнути виникнення запалення чи зараження інфекціями.

Видалення кліща карткою Альт: Пінцет для видалення кліщів Lifesystems Mini Tick RemoverВидалення кліща карткою Альт: Пінцет для видалення кліщів Lifesystems Mini Tick Remover

Памʼятайте, що захист від комах — це не лише про ваш комфорт, а й про безпеку. Не забувайте використовувати репеленти, носити захисний одяг та дотримуватися інших заходів безпеки, щоб насолоджуватися природою без комах.