Уявіть собі місце, де смарагдові ліси сягають небес, а кришталево чисті річки омивають схили величних гір. Місце, де тиша переривається лише співом птахів та дзюрчанням водоспадів. Місце, де завжди спокійно на душі й куди хочеться повертатись знову і знову. Це наші рідні Українські Карпати.

 колиби у Карпатах

Тут кожен знайде щось для себе: екстремальні маршрути, захопливі походи чи релакс. Особливо яскравий досвід можна отримати, якщо проживати у карпатських колибах.
Проживання в колибі в Карпатах — це чудовий спосіб:

 • Відпочити від міської метушні та шуму. Тут, серед гір, ви зможете розслабитися та по-справжньому відчути спокій.
 • Познайомитися з карпатською культурою та традиціями. 
 • Поспілкуватись та пограти ігри з компаньйонами. 
 • Відчути життя без цивілізації: носити воду, палити піч, готувати на вогнищі.
 • Насолодитись найгарнішими світанками. А ранкова кава найсмачніша саме на ґанку колиби, Карпати тоді особливо казкові.

У цій статті поговоримо що таке колиба, чим вона відрізняється від туристичного притулку, як їх знайти і як провести ночівлю в Карпатах.

Зміст:

1. Що таке колиби та туристичні притулки

2. Історія та традиції колиб у Карпатах

3. Сучасні туристичні притулки у Карпатах

3.1 Типи туристичних притулків

4. Популярні колиби та притулки в Карпатах

5. Як вибрати колибу чи притулок

6. Корисні поради для туристів

Що таке колиби та туристичні притулки

Туризм «від хатини до хатини» або «hut to hut hiking» — дуже популярний спосіб відпочинку. Поширено зупинятись у туристичних хатинах в горах у Татрах, Альпах та інших популярних локаціях у Європі. В Україні не так багато саме туристичних притулків, проте у нас можна відчути особливий досвід — проживання у колибі в горах Карпатах. Нумо розберімось яка між ними різниця:

Колиба в Карпатах — це деревʼяний будиночок вівчарів високо в горах. Він використовується як за прямим призначенням, так і виконує роль туристичного притулку, коли там не проживають вівчарі. 

У травні вівчарі виводять отари овець та кіз у гори, а самі проживають у колибах в Карпатах. Там вони варять сири, в тому числі «золото Карпат» — бринзу, та передають їх в долину, до села. А їм звідти передають харчі. Сезон триває всю теплу пору — до вересня. Тоді вівчарі та їх отари спускаються у село, а будиночки у лісі в Карпатах залишаються пустувати. Тоді настає час для туристів. Карпатські колиби залишають відкритими й будь-які туристи можуть зупинитись там абсолютно безкоштовно. 

Звісно, зручності у карпатських колибах мінімальні. Адже колиба — це однокімнатний деревʼяний будиночок у Карпатах без вікон. Відсутня тут також підлога і піч. Для обігріву та приготування їжі слугує обладнане місце під вогонь та дірка у стелі для виходу диму. Дах таких колиб зазвичай двосхилий. З меблів — деревʼяні настили або нари, може бути стіл або прибиті дошки-полиці. Проте такі хатинки в Карпатах захистять від дощу, снігу та вітру і зроблять проживання комфортнішим, ніж у наметі. Тим більше у колибі зручно готувати їжу та спілкуватись. Адже коли у горах негода — доводиться сидіти у наметі по двоє чи взагалі наодинці. А приготування їжі взагалі перетворюється у квест.

Бувають і краще обладнані колиби з печами. Вони вже більше схожі на звичайні дерев'яні будиночки у Карпатах. Може бути кілька кімнат, замість дірок у стінах — утеплення мохом і картоном, є повноцінна піч та димохід, лавки, сіно на нарах, столи. Часто там можна зустріти ікони, картини чи посуд. Натрапити на таку колибу у Карпатах — справжній успіх. У ній можна повноцінно відпочити, зігрітись та висушитись.

колиба Карпати

Бувають також колиби лісників. Вони мають особливу форму, схожу на вігвам, але в Карпатах їх майже не залишилось.

Туристський притулок — це будівля, збудована спеціально для проживання туристів. На відміну від колиб, вони доступні цілий рік. Станом колиби опікуються туристичні організації, які її доглядають та роблять ремонти. Проживання у високогірних притулках може бути безкоштовне або за помірну вартість. Притулки високо у горах подібні на доглянуті та обладнані колиби, а ближче до підніжжя можуть мати всі умови: гаряча вода, електроенергія, туалети та навіть Wi-Fi. 

Історія та традиції колиб у Карпатах

Колиби в Карпатах для проживання вівчарів почали будувати дуже давно, ще до середини 20 століття саме колиби були основою карпатського господарства. Карпатські землі малопридатні для землеробства, тому активно розвивалось тваринництво. Проте блага цивілізації та розвиток мало вплинули на багаторічні традиції випасу худоби. З приходом дако-фракійських племен на цю землю, сюди прийшла й культура вівчарства. Також відчутний вплив валахів, які мігрували сюди з півдня та сходу. Їхні знання та вміння знайшли своє втілення в конструкції колиб, одязі пастухів, інструментах та предметах побуту.
Правила випасу худоби, які й досі використовуються в Карпатах, ґрунтуються на багатовіковому досвіді та мудрості предків. Ці правила, випробувані часом, дозволяють максимально використовувати природні ресурси гірського регіону та забезпечують стійкість екосистеми.
Так само не вплинула цивілізація та «залізна рука міста» і на стиль проживання у колибах. У будиночках відсутня електроенергія, вода та, тим паче Wi-Fi, а вівчарі досі палять ватру посеред колиби та готують бринзу та вурду.
З часом, коли туристичні маршрути в Карпатах ставали все більш популярними, мандрівники почали зупинятися у вівчарських колибах, щоб перепочити та переночувати. Гостинні пастухи радо приймали гостей, пропонуючи їм їжу, нічліг та місце біля багаття.
Колиби стали не лише місцем для відпочинку, але й своєрідними туристичними атракціями, де можна було познайомитися з карпатською культурою та побутом. Якщо завітати у колиби влітку — можна придбати найсвіжіший сир у пастухів.

ватра всередині колиби в Карпатах

Сучасні туристичні притулки у Карпатах

Наприкінці 19 століття Польське Товариство Татранське відіграло ключову роль у розвитку туризму в Східних Карпатах.

Завдяки його діяльності в горах з'явилася мережа притулків. Перший гірський притулок для туристів був збудований у 1878 році Чорногірським відділенням ПТТ (м. Коломия) на полонині Ґаджина в Чорногорі. Власником землі, де звели притулок, був Іван Попівчук. Він погодився збудувати будинок з власного матеріалу за винагороду. У притулку були сіни, комора та три кімнати.

У 1881 році було зведено ще два притулки — на Заросляку та на полонині Завоєля.

Згодом мережа притулків розширювалася, і напередодні Другої світової війни налічувала вже 47 притулків у Східних Карпатах.

перші туристичні притулки у Карпатах

Вони відіграли важливу роль у розвитку туризму Карпатами, адже давали мандрівникам можливість безпечно та комфортно досліджувати гори.

Типи туристичних притулків

Зараз у Карпатах також налічується низка туристичних притулків різних типів. Бувають:

 • Маленькі будиночки в Карпатах

Вміщують 4-10 людей, мають 1-2 кімнати та мінімальні зручності. Розташовані на височині.

 • Великі туристичні притулки у Карпатах

Існують також кількаповерхові притулки зі всіма необхідними умовами: душем та туалетом, електрикою, гарячою водою, іноді Wi-Fi.

Переваги проживання у туристичному притулку:

 • На відміну від колиб, місце у туристичному притулку можна забронювати. Але така опція є лише у платних притулків.
 • У великих притулках є кухня, де можна самостійно приготувати їжу. Деякі притулки також пропонують замовити їжу.
 • Більшість платних притулків (де є персонал) пропонують місце для зберігання вашого багажу, поки ви досліджуєте околиці.
 • У деяких притулках є аптечка першої допомоги та персонал, навчений надавати першу допомогу.
 • Притулки значно дешевші, ніж готелі.
 • Притулки розташовані в мальовничих місцях, близько до маршрутів для походів.
 • У притулках панує дружня та невимушена атмосфера, де можна познайомитися з іншими туристами.

Популярні колиби та притулки в Карпатах

Восени та взимку добре планувати маршрут з ночівлею у колибах. Проте потрібно знати де вони знаходяться. Добре, що активісти створили інтерактивну карту колиб. Проте враховуйте, що інформація може бути застарілою. На жаль, часто будиночки у лісі в Карпатах руйнуються чи залишаються спаленими. Також не рекомендуємо розраховувати лише на колиби та не брати з собою намет — будиночок може бути зайнятий іншими туристами.

колиба в Карпатах всередині

Найвідоміші колиби

Пропонуємо 7 найпопулярніших локацій:
Колиби на Кукулі
Розташування: Закарпатська область, хребет Кукул, 48.219070060984045, 24.537474484190327
Місткість: до 10 будинків різної місткості на 4-10 людей.

колиби на Кукулі в Карпатах

Розпочати перелік колиб в Карпатах варто з будиночків на Кукульських полонинах. Якщо ви плануєте ночівлю в колибі вперше — це ідеальне місце, куди варто піти. Підйом на Кукул нескладний, але дуже мальовничий. Особливо туристи полюбляють його як зимовий маршрут: він доступний і безпечний. А колиб тут близько десятка, вони розташовуються на полонині на відстані близько 1-3 кілометрів одна від одної вздовж стежки, тому у вас будуть високі шанси знайти вільний будиночок. Вони у різному стані: деякі обладнані пічкою, мають лави, столи та нари; інші — занедбані та пусті, проте як укриття від непогоди також згодяться. 
Колиби на полонині Григорівка
Розташування: Закарпатська область, хребет Кукул, 48.23336405732036, 24.50584044991526 
Місткість: дві колиби на 6 та 10 чоловік.

колиби на полонині Григорівка в Карпатах

Неподалік від попередніх колиб є ще дві, які розташовуються вже на полонині Григорівка. Обидві колиби у чудовому стані. Одна на 6 людей, обладнана пічкою, лавою, столом та настилами з сіна. Інша — взагалі розкішна (за карпатськими мірками, звісно). У ній є дві кімнати, велика пічка, столи та лавки для приймання їжі, деревʼяні нари та навіть матраци.
Колиби на полонині Хомʼяків
Розташування: Івано-Франківська область, масив Ґорґани, полонина Хом’яків, 48.37301846468372, 24.49706141365801
Місткість: до 10 людей

колиба на полонині Хомʼяків в Карпатах

Полонина Хомʼяків — улюблене місце багатьох туристів. Туди досить простий підйом, доступний навіть дітям, а краєвиди довкола неймовірні. На полонині є кілька популярних колиб у Карпатах. Якщо ви завітаєте сюди влітку — матимете змогу спробувати та купити карпатські сири, в холодний сезон у них можна зупинятись на ночівлю. Є жила колиба з пічкою, та технічна з місцем під ватру, проте там також можна заночувати. На території є деревʼяна гойдалка та капличка. Зранку можна вирушити на гори Хомʼяк або Синяк, до водоспаду Женецький Гук. Проте не розраховуйте лише на колиби — місце популярне і вони часто зайняті.
Колиба на полонині Ґаджина
Розташування: Івано-Франківська область, Чорногірський масив, гора Шпиці, 48.12785281389329, 24.594059819233173
Місткість: до 16 людей

колиба на полонині Ґаджина в Карпатах

Шпиці — казкове місце у Карпатах, яке вабить своїми неординарними скелями. На південному схилі гори розташовується велика колиба в Карпатах, яка вміщує аж 16 людей. Тут є основний жилий будиночок на 4 кімнати з пічкою (стан печі поганий) та два технічних приміщення, проте у них також можна зупинитись. До слова, саме на полонині Ґаджина переховувався сам Олекса Довбуш. Поруч є кілька тематичних памʼяток: Довбушевий стіл (великий суцільний камінь) та криниця (джерело з чистою водою). Ця місцевість сподобалась також поляками. На цьому місці був притулок, побудований польським товариством ще у 1879 році, проте він не зберігся.
Колиба на полонині Смотрич
Розташування: Івано-Франківська область, Чорногірський масив, гора Смотрич, 48.08241840608147, 24.665071959371133
Місткість: 10 людей

колиба на полонині Смотрич в Карпатах

Колиба на полонині Смотрич — ідеальне місце для зупинки перед сходженням на Піп Іван Чорногірський. Колиба має три кімнати, деревʼяні нари, стіл, піч та місце під вогнище. Поруч є вуличний туалет та джерело. Влітку тут можна придбати сири, ягоди та гриби. Якщо вдасться домовитись з господарями — заночувати тут вдасться і в теплий сезон.

Колиба біля Угорських скель, полонина Скупова
Розташування: Івано-Франківська область, Гринявські гори, 48.03389136048056, 24.80416658577816 
Місткість: до 8 людей

 колиби на полонині Скупова в Карпатах

Гринявські гори — некласична місцевість для походів Карпатами, але Угорські скелі однозначно варті уваги. Колиб у Гринявських горах є багато, більшість з них розташовуються на полонині Скупова. Стан колиб різний, десь збереглись лише технічні приміщення. Є навіть покинуті будинки з речами їх мешканців. Найвідоміша колиба в хорошому стані розташовується неподалік Угорських скель. Опікується територією місцевий житель з села Голови.
Колиба на полонині Татул
Розташування: Закарпатська область, масив Свидовець, полонина Татул, 48.29419676796452, 24.22274506928606
Місткість: до 6 людей

колиби на Свидовці в Карпатах

Якщо ви відвідуєте Свидовець — рекомендуємо зупинитись у колибі на полонині Татул. Вона у дуже хорошому стані, всередині навіть є диван та ліжко. Поруч є струмок. На території є багато стаєнь, які можуть слугувати укриттям під намет, але у них досить брудно.

Найвідоміші туристичні притулки та екопункти

Якщо ви плануєте подорож у теплий сезон, коли колиби зайняті вівчарями — зверніть увагу на туристичні притулки та екопункти. Вони доступні для проживання цілий рік.
Екопункт «У підніжжя Говерли»
Розташування: Закарпатська область, Чорногірський масив, гора Говерла, 48.161791465559816, 24.491815342282308
Місткість: до 5 людей

 туристичний притулок біля Говерли в Карпатах

Якщо ви плануєте похід у Карпати — хатина біля Говерли чудово доповнить ваше сходження. Опікується у Карпатах будиночком Товариство «Карпатські Стежки». Тут відсутні меблі, пічка та місце під ватру, проте стіни дуже надійно захищають від вітру та опадів. Туристичний притулок добре ізольований піною, навіть є металопластикові вікна. Насамперед це зручне місце, щоб сховатись від негоди під час підйому на Говерлу. Але також ви можете й залишитись на ночівлю та зустріти схід сонця на висоті 1 800 метрів. Враховуйте, що площа туристичного притулку всього 3х3 метра та температура всередині така ж, як і зовні. 
Туристичний притулок на полонині Гича
Розташування: Івано-Франківська область, масив Ґорґани, полонина Гича, 48.63056322172775, 23.815388613101042 
Місткість: до 10 людей

туристичний притулок на полонині Гича в Карпатах

Ідеальна локація для дослідників Ґорґан — притулок знаходиться між озером Синевир, Яйком Ілемським та Торунським перевалом. Це затишний будинок у лісі у Карпатах, що вміщує до 10 людей. Туристичний притулок у хорошому стані, у нього цілий дах та вікна. Всередині є стіл та деревʼяні нари, піч, поруч джерела з водою.

Екопункт «Перемичка»
Розташування: Закарпатська область, Чорногірський масив, гори Говерла і Петрос, 48.15999649086242, 24.468790061030063
Місткість: до 50 людей

туристичний екопункт біля Говерли в Карпатах

Бюджетне місце для ночівлі з непоганими умовами перед сходженням на Говерлу чи Петрос. Біля КП Карпатського біосферного заповідника є кілька будиночків у Карпатах, що приймають туристів. Територія туристичного притулку та самі будиночки доглянуті, з надійними стінами, підлогою та вікнами. Обладнані деревʼяними настилами, лавками та столами. На території є вуличні туалети, можливість відпочити в альтанках та приготувати їжу на мангалі. У двох будинках є печі для обігріву. Екопункт приймає туристів за символічну плату, взимку проживання безкоштовне. 
Туристичний притулок Явірник
Розташування: Закарпатська область, масив Ґорґани, хребет Явірник, 48.91543089378065, 22.540664276207313
Місткість: понад 30 людей

 туристичний притулок Явірник в Карпатах

Цей гірський притулок справді легендарний у Карпатах. Будиночок спорудив Чеський Туристичний Клуб у 1936 році. Туристичний притулок активно використовувався для туризму і за часи Чехо-Словаччини, і у радянський період. Як і сталось з іншими чеськими та польськими туристичними притулками — з часом він занепав. Проте Товариство «Карпатські Стежки» у 2001-му році почало відновлення притулку. Запрацював він у 2008-му, але через 7 років його знову спіткала біда: туристичний притулок повністю згорів до камʼяного фундаменту. «Карпатські Стежки» не покинули ідею створити «зразковий гірський притулок» та за кілька років відновили його діяльність.

Зараз Явірницький туристичний притулок справді зразковий та більше схожий на готель. Для проживання є кілька опцій: 

 • кімнати, подібні на хостел;
 • приміщення для ночівлі у спальниках;
 • рівні місця під намет.

У приміщенні є камінна зала, кухня, туалети та душ з гарячою водою. Для приготування та споживання їжі тут є тераса та столики, кухня, тандир і камʼяна піч. Завдяки сонячним панелям у будиночку є навіть Wi-Fi та електроенергія.

Вартість стартує від 120 грн на день, проте це саме притулок, а не готель. Вартість проживання лише частково повертає вкладення у відбудову притулку. Тут вас зустріне особлива атмосфера та цікаві знайомства. 
Туристичний притулок «Плісце»
Розташування: Івано-Франківська область, масив Ґорґани, гора Грофа, 48.61073967178106, 23.931668384318243 
Місткість: до 20 людей

турпритулок Плісце в Карпатах

Ще один будиночок з історією. На цьому місці був збудований перший туристичний притулок, ще у 1935 році Українським туристично-краєзнавчим товариством «Плай». Він не пережив Другу світову війну, але на цьому ж місці побудували новий притулок у 2008-му році. Його доглядають також «Карпатські Стежки». Туристичний притулок  у хорошому стані: стіни міцні та додатково утеплені, є буржуйки у двох кімнатах, горище, лавочки, настили. Територія біля притулку також облаштована: є столик з лавочками, місце під вогонь та вуличний туалет. Поряд є джерело.
Екопункт «Роґнєска»
Закарпатська область, Чорногірський масив, г. Петрос, 48.14644544982755, 24.402754886486726 
Місткість: до 5 людей  

екопункт у горах  

Варіант для зупинки під час походу на гору Петрос, Карпати. Будиночок в горах доглядають «Карпатські Стежки» та нещодавно відремонтували його. Тепер тут є можливість зарядити телефони завдяки сонячній енергії, аптечка та контакти рятувальників. Станом на вересень 2023 в екопункті була відсутня пічка, проте її планували встановити весною 2024 (інформація чи вдалось — відсутня). Також на території планувалось встановлення гойдалки.

Як вибрати колибу чи притулок

Для того, щоб вибрати колибу чи туристичний притулок у Карпатах:

1. Визначтеся з маршрутом:
Перш ніж вибирати колибу чи притулок, чітко визначте свій маршрут. Це допоможе вам звузити коло потенційних місць ночівлі та обрати те, що найкраще відповідає вашим потребам. Також можна будувати маршрут відповідно до наявності колиб. 

2. Врахуйте рівень складності:
Оцініть свою фізичну підготовку та досвід походів. Деякі колиби розташовані у віддалених місцях, інші ж доступніші.

3. Умови проживання:
Дізнайтеся про умови проживання у вибраній вами колибі чи притулку. У деяких є пічка, деревʼяні нари для сну, столи тощо, інші ж можуть бути лише укриттям зі стін. Також важливо враховувати, що умови можуть постійно змінюватись. 

 умови у колибі

4. Доступність:
Колиби доступні лише з вересня по травень, в інший час там проживають вівчарі. Екопункти та туристичні притулки доступні цілий рік.

5. Вартість:
Колиби та екопункти безкоштовні, туристичні притулки з кращими умовами можуть бути за символічну плату.

Корисні поради для туристів

Якщо вас зацікавив відпочинок у колибах, дотримуйтесь таких порад: 

 • Не розраховуйте лише на колибу, вона може бути зайнята або зруйнована. Рекомендуємо взяти з собою намет про всяк випадок.
 • Залишайте після себе чистоту. Важливо памʼятати, що це спільний простір та дбайливо ставитись до нього.
 • Обережно поводьтесь з вогнем. Колиби часто згорають через недбалість туристів. Не дайте зникнути ще одній колибі.
 • За правилами карпатського етикету варто залишати після себе трохи сухих дров та їжу, що довго зберігається (консерви, сублімована їжа). Рекомендуємо спробувати сушену та сублімовану їжу від ЇDLO.
 • Якщо ви не займаєте все місце у колибі — пускайте наступних туристів, аж поки не закінчаться місця. 
 • Перед тим, як вирушати у похід, повідомте близьких або рятувальну службу про ваш маршрут та очікуваний час повернення.
 • Перед походом перевірте прогноз погоди та будьте готові до зміни умов.
 • Якщо ви не досвідчений турист, не ходіть у гори самостійно.
 • У горах живуть дикі тварини, тому будьте уважні та не підходьте до них близько.
 • Якщо ви потрапили в надзвичайну ситуацію, негайно зверніться за допомогою до рятувальної служби. Контакти рятувальників можна знайти за посиланням

Також важливо правильно зібратись в похід. Візьміть з собою:

Читайте також поради як спакувати рюкзак.

Відпочинок у колибах Карпат — це унікальний досвід, який подарує вам незабутні враження. Тут ви зможете відчути справжню красу дикої природи, відпочити у тиші та познайомитися з унікальною культурою гуцулів. А ще не забувайте, що відпочинок у колибах тепліше, ніж у наметі. Також рекомендуємо для відпочинку на природі кращі кемпінги України.

FAQ

Колиба — це деревʼяний будиночок у Карпатах, де проживають вівчарі, які випасають отару і готують сири. Вівчарі перебувають на полонині орієнтовно з травня по вересень, в інший період колиби можуть безкоштовно використовувати туристи. На відміну від колиб, туристичні притулки створені спеціально для туристів і доступні цілий рік. Деякі з них можуть бути платні.

Туристичні притулки бувають різні: деякі подібні до колиб та пропонують лише укриття від вітру й опадів та деревʼяні нари, а інші мають ліжка, гарячу воду, кухню та навіть електроенергію та інтернет.

Місце у колибі забронювати неможливо. Тут працює принцип «хто перший — того і капці». Платні туристичні притулки можна забронювати.

Для тривалих походів краще вибрати туристичні притулки з умовами, щоб мати змогу помитись та виспатись. Але ви можете поєднувати проживання у колибах, притулках та у наметах в поході.