Водонепроникний одяг видається доволі непростим: незважаючи на те, що зробити щось водонепроникним доволі легко, не так просто зробити його зручним для носіння.

З такими термінами, як гідростатичний напір, повітропроникність, MVTR, RET, PFC і DWR, існує ціла низка незрозумілих жаргонізмів про водонепроникність.

Цей посібник допоможе вам розібратися з цим і розповість про те, що вам дійсно потрібно знати.

Водонепроникні тканини

GORE-TEX — це провідна світова технологія водонепроникних тканин, і ми є одним з найближчих партнерів компанії Gore в галузі досліджень і розробок. GORE-TEX - це не лише продукт з надзвичайно високими експлуатаційними характеристиками, але й такий, що дотримується своєї обіцянки "Гарантовано зберегти вас сухим". GORE-TEX випускається в багатьох  версіях, і кожна версія має різні плетіння, з більшою щільністю "D" (наприклад, 40D, 80D), що означає більший діаметр волокон, який зазвичай вказує на більшу довговічність тканини.

Drilite — це власна лінійка водонепроникних тканин Mountain Equipment, яка має більш ніж 25-річну історію. Наші тканини Drilite обираються буквально з тисяч різних варіантів і відбираються лише після багатогодинного тестування та вдосконалення. Знову ж таки, щільність є хорошим показником міцності, а вищий показник "D" зазвичай вказує на більшу зносостійкість.

мембрана GORE-TEX

Посадка

Правильна посадка дуже важлива. Якщо ви одягаєте водонепроникну куртку для літнього гірського бігу, то вимоги до посадки такої куртки відрізнятимуться від вимог до  куртки для зимового альпінізму. Тому враховуйте не тільки вашу фігуру, але й цільове використання, а також те, з якими шарами одягу ви плануєте носити куртку. Переконайтеся, що ви можете підняти руки над головою, не оголюючи середню частину тіла, що манжети достатньо довгі, щоб закривати зап'ястя і запобігати потраплянню води, а капюшон дозволяє вам безперешкодно оглядати все навколо. Загалом, наші моделі Active Fit — це такі, що найщільніше облягають тіло, Alpine Fit — ідеальна середина, а Mountain Fit — мають найбільш вільну посадку, але можуть бути незначні відмінності від моделі до моделі.

альпіністи в горах

Особливості

Найголовніше, що потрібно пам'ятати, купуючи одяг, — це те, що тканини нічого не варті без продуманої конструкції одягу: найкраща водонепроникна тканина нічого не варта, якщо у вас не працює капюшон, манжети не застібаються щільно, а шви протікають. Подумайте, для чого ви збираєтеся використовувати виріб і чи має він ті функції, які вам потрібні. Капюшон, кишені та манжети - це, мабуть, три найважливіші фактори, поряд з якістю пошиття.

 • Потайні застібки-блискавки

Потайні застібки-блискавки — це короткі вентиляційні застібки, розташовані під пахвами, які зменшують накопичення тепла і поту всередині куртки. Потрібні вони вам чи ні, зрештою, залежить від особистих уподобань: вони додають ваги, і деякі люди можуть відчувати себе незручно, але багато хто вважає їх необхідними для збереження прохолоди і поліпшення вентиляції.

Потайні застібки-блискавки

 

 • Капюшони

Капюшон повинен дозволяти вам безперешкодно озиратися навколо, захищаючи від негоди. Mountain Equipment пропонує три основні типи капюшонів для водонепроникних курток:

 1. Super Alpine HC Hood — найбільший капюшон, призначений для регулярного використання з альпіністським шоломом. Якщо носити його просто на голові, його можна затягнути, щоб припасувати, але це може здатися трохи "надмірним".
 2. Mountain HC Hood — середній розмір капюшона. Якщо носити його без шолома, він забезпечує чудовий захист і хороший огляд, але при цьому не відчувається надто громіздким. За потреби його можна одягати на шолом, але при регулярному використанні він не буде таким зручним та захисним, як наш Super Alpine HC Hood.
 3. Mountain Hood — найменший водонепроникний капюшон, який ідеально підходить для використання в менш екстремальних умовах, або коли кожен грам на рахунку. Він дуже зручно надягається на голову, але не підходить для використання поверх шолома.
 • Tupilak чи Lhotse?

Це залежить від ваших цілей. Якщо ви плануєте бути на природі цілий рік за будь-якої погоди, поєднуючи піші прогулянки, скремблінг і трохи скелелазіння, то Lhotse/Manaslu - це те, що вам потрібно. Якщо ви плануєте в основному використовувати водонепроникну куртку з альпіністським шоломом, тоді вам краще обрати Tupilak.

альпініст у куртці з капюшоном

Конструкція: склеювання, шви, прострочка

Те, як сконструйований одяг, є ключовим параметром для комфорту, довговічності,  та відмінним показником загальної якості: важко виготовити гарно сконструйований водонепроникний одяг, а акуратні шви та охайна проклейка свідчать про високий рівень майстерності.

В нашому асортименті GORE-TEX PRO використовуються технології виготовлення, які більше ніде не зустрічаються, зокрема, безшовні манжети, а також розширене склеювання по краю  для зменшення поглинання води.

Наш водонепроникний одяг виготовляється на  фабриках у Східній Європі та на Далекому Сході. На обох фабриках працюють висококваліфіковані працівники з багаторічним досвідом з виробництв, що мають акредитацію Fair Wear.

Тканини та технології

 • Гідростатичний напір

Гідростатичний напір - це спосіб вимірювання водонепроникності тканини, який виражається в метрах або міліметрах. Він вимірює, наскільки високо стовп води може залишатися на тканині, перш ніж вода почне проникати крізь неї. Чим вищий показник, тим більш водонепроникною є тканина. Навіть найпотужніший дощ з вітром рідко перевищує еквівалентний тиск у 500 мм, але багато тканин рекламуються з показниками гідростатичного напору в 10 000 мм або навіть 20 000 мм. Це відбувається тому, що вищий тиск, ніж під час дощу, може виникнути в ситуаціях, коли ви сидите чи стоїте на колінах на мокрій землі, а також тому, що з часом гідростатичний напір тканини може повільно знижуватися. Усі наші водонепроникні тканини витримують гідростатичний напір понад 20 000 мм.

 • Показники повітропроникності

" Повітропроникність" краще називати паропроникністю. Цей показник описує, скільки вологи може виходити з тканини, а отже, наскільки вологою може бути водонепроникна тканина на дотик. Це дуже складна тема, оскільки існує величезна кількість різних стандартів і методів, що використовуються для визначення цього показника. Результати цих методів можуть суперечити один одному, тому важко визначити, яка тканина має "найкращу" повітропроникність. Всі наші тканини проходять випробування на паропроникність, і ми часто використовуємо декілька стандартів для їх оцінки. Всі наші водонепроникні тканини мають показник MVTR (швидкість пропускання пари вологи) понад 20 000 г/м²/24 год, що свідчить про надзвичайно високу паропроникність, а отже, чудовий комфорт.

 • DWR

DWR — це довговічне водовідштовхувальне покриття", яке наноситься на тканину, щоб допомогти їй відштовхувати воду. Вони є ключовою частиною підтримки комфорту, скорочення часу висихання одягу та сприяння " стіканню" води з тканини. Однак вони не вічні, і їх потрібно регулярно відновлювати або оновлювати. Для отримання додаткової інформації про це див. наші *сторінки про догляд. Історично склалося так, що майже всі DWR були на основі ПФС, які є найефективнішими та найдовговічнішими, але екологічні міркування означають, що варіанти без ПФС стають все більш поширеними.

 • PFC

ПФC — це перфторовані сполуки. Вони використовуються в дуже широкому спектрі продуктів, включаючи косметику, посуд і текстиль. Їх використання все частіше потрапляє під пильну увагу, оскільки вони накопичуються в організмі і не розкладаються; їх використання зараз обмежене. DWR без ПФC мають чудові водовідштовхувальні властивості, але гірше відштовхують масло/бруд, ніж хімічні речовини з ПФC, і потребують більш регулярного відновлення для підтримання продуктивності. Ми постійно переглядаємо наше використання ПФC, щоб забезпечити не лише відмінні експлуатаційні характеристики, але й відмінну екологічність продукції.

альпiнiст на скелях

Міркування щодо сталого розвитку

Виробництво водонепроникної куртки — це енергоємний процес, що складається з багатьох окремих операцій та значного використання тепла. Тому найважливішим фактором у створенні екологічного водонепроникного одягу є те, щоб він служив довго і щоб користувач не замінював його доти, доки він не стане непридатним для ремонту: екологічність часто так само важлива для кінцевого споживача, як і для початкового етапу виробництва.
Коли справа доходить до купівлі водонепроникного одягу, це, мабуть, найважливіші рішення щодо сталого розвитку: купувати той, який прослужить довго, за яким ви будете доглядати, який вам не набридне або який стане непридатним; купувати одяг, який можна відремонтувати; купувати одяг, виготовлений з менш шкідливих матеріалів (наприклад, перероблених) і менш шкідливих хімічних речовин (наприклад, DWR без ПФС, екологічно чисті методи фарбування). 

альпiнiсти у горах

Гідроізоляція для зимових видів спорту

 • Особливості гірськолижного спорту

Вибір водонепроникної куртки для катання на лижах значною мірою залежить від того, для чого вона призначена. Для катання з підйомниками вам можуть знадобитися кишені для перепусток і снігова спідниця, але для катання по пересіченій місцевості вам може знадобитися простіша і легша куртка. Можливо, ви ніколи не будете кататися у водонепроникному одязі, а носитимете лише софтшелл, або ж захочете кататися в утепленій лижній куртці: вам потрібно знайти те, що підходить саме вам. Гірськолижні штани дещо відрізняються, і діаметр нижньої частини штанини є найважливішим фактором: переконайтеся, що вони зручно надягаються на лижні черевики, не будучи при цьому занадто мішкуватими.

 • Водонепроникні штани

При купівлі водонепроникних штанів найбільше значення мають вага тканини і довжина бічних застібок-блискавок. Якщо ви використовуєте водонепроникні штани лише як «штани про всяк випадок», то доцільно придбати легшу пару, яка буде жити переважно у вашому рюкзаку. Однак, якщо ви плануєте носити їх довше - наприклад, під час зимових сходжень або походів у тривалу вологу погоду - то важча пара прослужить набагато довше. Бічні застібки-блискавки на повну довжину можуть бути трохи незручними, але їх можна застібати навіть у кішках або на лижах. Бічні застібки-блискавки довжиною ¾ легко застібаються на туристичні або великі гірські черевики, але їх практично неможливо застібнути на кішки або на лижі.

 • Особливості вибору зимових штанів

Якщо ви використовуєте водонепроникні штани взимку, то слід звернути увагу на інші особливості. Внутрішні гетри необхідні для того, щоб глибокий сніг не потрапляв у черевики. Навіть із сучасними гетрами,  часто корисними є латки для збільшення зносостійкості в місцях, що піддаються швидкому зношуванню; а висока талія захищає від небажаних протягів. Штани з повним нагрудником можуть бути ідеальними для катання на лижах в дуже глибокому снігу, але не обов'язково зручні для зимового альпінізму або скелелазіння, оскільки в них дуже тепло, а іноді й занадто тепло, якщо їх носити з водонепроникною курткою. З цієї причини наші штани Tupilak мають високу талію, але не повний нагрудник.