Гортаєте стрічку соціальних мереж, там фантастичні фотографії із зимових гір, а ви так вже скучили за походами… І так хочеться, але так страшно. Там сніг, мороз, сильні вітри! Як ходити в похід узимку, коли так багато сумнівів? Знайома ситуація?

Багатьох мандрівників зупиняють від походів у холодний сезон власні страхи та стереотипи. Щиро радимо наважитись і випробувати ці особливі зимові відчуття, геть не схожі на літні. Неймовірну красу горизонту, веселощі від снігу до пояса, яким особливо смачним буває гарячий чай і затишним укриття від вітру. Якщо правильно підготуватися – все пройде найкращим чином. І з цим ми вам допоможемо!

Зміст:

1. Що взяти в похід взимку

2. Правильно одягаємось у похід

3. Яке взуття вибрати для зимового походу

4. Спорядження для зимового походу

5. Особиста гігієна взимку

Що взяти в похід взимку

Зимовий похід здатен подарувати більше вражень, ніж літній. Але він складніший, потребує більше підготовки та обовʼязково якісного спорядження, адже кожна помилка може вартувати надто дорого. Спорядження для зимового походу специфічніше та дорожче за літнє. Більшість зимового спорядження прийшло з альпінізму, де потреба у легкому та теплому екіпіруванні стоїть особливо гостро. Деяке альпіністське спорядження стало доступнішим і для туристів-любителів. 

Діапазон температур взимку може значно коливатись: коли біля підніжжя +5°C, не виключено, що на вершині чекатиме -10°C. Тому дуже важливо, аби спорядження було функціональним та забезпечувало різні потреби. 

Що взяти з собою в гори взимку залежить від особливості маршруту: температурного режиму, тривалості, особливостей місцевості, наявності складних ділянок, що потребують сніжно-льодового спорядження

Туристичне спорядження взимку

Правильно одягаємось у похід

Підбір одягу під види туризму — від гірських походів до пляжного одягу — важливий завжди. Основа особистого спорядження для походу взимку — правильний одяг. Туристів-початківців часто лякає мороз та заметіль у горах, тому вони намагаються одягнути якомога більше одягу одночасно. І це фатальна помилка, адже під час активного руху стане спекотно, тіло спітніє, а згодом замерзне через мокрий одяг. 

Туристичний одяг для зимових походів має бути максимально універсальним та підлаштовуватись під різні умови. Тому багатошаровий підхід до одягу для зимових мандрівок ще більш важливий, ніж для літніх. Важливо мати змогу адаптувати свою терморегуляцію одягаючи чи знімаючи певний елемент. Оптимальна комбінація: термобілизна + тонкий фліс + щільний фліс + мембранна куртка + пухова куртка. Відповідно на активному початку маршруту оптимально одягнути термобілизну, тонкий фліс та мембранку, якщо все ще спекотно рухатись — термобілизну + мембранну куртку. В міру зміни погодних умов можна додавати/знімати фліс чи чергувати тонкий і теплий. Ближче до вершини може знадобитись пухова куртка. На привалах взимку варто також одягати поверх іншого одягу пуховку, щоб не замерзнути без руху.  

Також туристичне спорядження взимку має бути сучасним та технологічним. Звертайте увагу на наявність:

 • Мембрани

У зимовому спорядженні наявність хорошої мембрани грає більшу роль, ніж у літньому. Сніг налипає на одяг та тане, створюючи ризик промокання, тому спорядження має бути водонепроникним. Активний рух у теплому одязі посилює потовиділення, тому спорядження має бути повітропроникним. Вибирайте мембрани з показниками водонепроникності від 15 000 мм та повітропроникності від 15 000 г/м².

Мембрана — це технологія виготовлення тканини, яка, завдяки наявності мікроотворів, не пропускає воду зовні, але дозволяє випаровуватись пару зсередини. 

 • Вітрозахист

У зимових горах завжди вітряно, особливо на вершині та під час її штурму. При виборі мембранної куртки та трекінгових штанів звертайте увагу на те, наскільки вони здатні захистити від вітру.

 • Утеплювач

Як утеплювач для зимового туристичного одягу використовують натуральний пух (гусячий або качиний) або його синтетичні замінники (Polarloft). Пух тепліший та легший, але дорожчий та перестає гріти у разі намокання. Синтетика дешевша, краще переносить вологі умови, але важча. Вибирайте який утеплювач взяти залежно від особливостей походу.

Що взяти у похід взимку: туристи у зимових горах

Пропонуємо базовий список речей у зимовий похід:

Термобілизна

Перший і найважливіший шар — термобілизна. Сухість взимку у поході — запорука комфорту, тепла та гігієни. Термобілизна допомагає відводити вологу від тіла та залишатись сухим навіть під час активних навантажень. Буває активна і пасивна. Перша створена для активного руху, а друга для пасивних занять та утеплення. Вибирайте активну термобілизну для пересування та пасивну для сну та перебування у зимовому таборі. Активні моделі виготовляють з синтетики або вовни мериносових овець. Синтетичні моделі краще виводять вологу, вовняні — тепліші та мають природні антибактеріальні характеристики. Пасивні моделі бувають також вовняні або з мікрофлісу. Памʼятайте, що вироби з бавовни — це не термобілизна, адже вони, навпаки, затримують вологу! Для того, щоб легше зробити вибір ознайомтесь з топом моделей кращої термобілизни.

Список речей у зимовий похід: термобілизна

Штани

Головне завдання трекінгових штанів — зручність у дорозі, захист від погодних умов та тепло. Не варто брати міські джинси в гори за жодних обставин! Читайте більше про вибір туристичних штанів: зручність і комфорт у будь-яких умовах. Трекінгові штани для зимових походів схожі на лижні — мають високий захист від вітру, вологи та снігу, можуть мати підтяжки. Проте погода у горах взимку змінюється швидко тому в утеплених мембранних штанах може бути спекотно на початку маршруту. 

Список речей у зимовий похід: трекінгові штани

Рекомендуємо взяти з собою дві або три пари штанів:

 • Ходові трекінгові штани

Як базові штани для походу виберіть зручну трекінгову модель з хорошими показниками повітропроникності, міцності та еластичності. Вони повинні мати помірний вітрозахист та швидко сохнути. Підійдуть штани з софтшелла.  

 • Мембранні штани самоскиди

Штани-самоскиди мають блискавки по всій довжині штанин, завдяки чому їх можна швидко одягнути поверх інших, не знімаючи черевиків. Вибирайте штани з якісною тришаровою або 2,5-шаровою мембраною з показниками понад 20 000 мм / 20 000 г/м². 

Список речей у зимовий похід: штани-самоскиди

 • Бівачні утеплені штани

Якщо ви вирушаєте у кількаденний зимовий похід — для статичного перебування у таборі варто взяти утеплені штани. Радимо вибирати штани-самоскиди з великою кількістю синтетичного утеплювача. 

Флісова кофта

Наступна у списку спорядження, що потрібно взяти з собою в похід узимку — флісова кофта.

Фліс — синтетичний аналог вовни, легкий, зносостійкий та недорогий. Кофти з флісу підтримують терморегуляцію та гріють навіть бувши мокрими. Залежно від умов походу можна взяти фліску тонше або щільніше. Або поєднати дві. Добре, що ціни на фліс дозволяють мати кілька штук в гардеробі. Дуже зручно, коли на шляху легко регулювати теплоту одягу. Якщо використовувати дві флісові кофти одночасно, зазвичай використовують такий сценарій: оптимальна за температурою кількість одягу внизу маршруту, в процесі сходження одна фліска ховається в рюкзак, на вершині надягаєте знову. Читайте детальніше про різновиди флісу: як вибрати найбільш підходящу флісову кофту.

Що потрібно взяти з собою в похід взимку: фліс

Мембранна куртка

Наступний шар створений, щоб захистити від вітру, дощу та снігу. Ми часто чуємо від новачків, що така куртка не годиться для зими, вона схожа на весняну. Але під час активного руху в зимовій пуховій куртці буде спекотно, а мембранка — ідеально захищає від опадів та вітру.
Завдання мембранної куртки — не пропускати вологу ззовні, але при цьому «дихати», тобто не парити та випускати піт назовні. При виборі такої куртки зверніть увагу на водостійкість, вимірюється вона в міліметрах водяного стовпчика. Найкращий показник від 20 000 мм. Також варто звернути увагу на показник паропроникності спорядження. Якщо він низький — турист спочатку перегріватиметься, пітнітиме, а потім змокріє та змерзне. Звертайте увагу на куртки з показниками вище 10 000 г/м². Ідеальне поєднання водостійкості та паропроникності для туристичної куртки 20 000 мм / 20 000 г/м². Детальніше описали у статті — Види мембран та їх властивості: як вибрати підходящу мембранну куртку.

Що потрібно взяти з собою в похід взимку: мембранна куртка

А що таке софтшелл і чому його важливо не плутати з мембраною? Софтшелл — це синтез флісового утеплювача та вітрівки, тобто, два шари в одному. У багатоденні зимові походи краще вибирати окремо мембрану та утеплювач, але софтшелл підкорив серця багатьох. Особливо варто приділити увагу гібридним моделям, де щільний матеріал з мембраною розташовується в області плечей, ліктів, грудей, а легкий і повітропроникний у зоні пахв. Такий мікс допомагає зменшити вагу спорядження, при цьому не втрачаючи теплоізоляційних властивостей.

Пухова куртка

Пухова куртка у зимових походах використовується як легкий та надійний утеплювач. Найчастіше в умовах нескладних походів пуховку використовують тільки під час привалів та у таборі, щоб не мерзнути при статичних навантаженнях. Також пуховка може знадобитись під час штурму вершини взимку.

Що потрібно взяти з собою в похід взимку: пухова куртка

Пух має кращі показники теплоізоляції, ніж синтетика. Так, пух не гріє, коли намокає, але сучасні просочення захищають цей природний матеріал від вологи. На які показники орієнтуватись, щоб зрозуміти яку куртку краще взяти у зимовий похід? Fill power показує скільки об'єму пух займає при однаковій вазі, чим вище, тим відповідно пух тепліше. 700-800 fill power — оптимальне співвідношення за якістю та ціною. Важливо зважати ще й на шви. Зазвичай використовуються наскрізні або холодні шви, тобто зшивається зовнішній і внутрішній матеріал наскрізь. Через ці місця просочується холод, але з куртками це не так важливо, як зі спальниками. «Теплі» шви з перегородками підвищать теплоізоляційні властивості куртки при тій же вазі пуху.

Шапка

Звісно, як зібратися в похід взимку та не взяти шапку? В ідеалі вам знадобиться шапка з мембраною, але для початку можете взяти й міську. Головне, не вибирайте надто теплу зимову, на підйомі буде спекотно. Також радимо взяти ще одну шапку на зміну, коли перша промокне. ,

Що потрібно взяти з собою в похід взимку: шапка

Балаклава чи бафф

Далі потрібно захистити обличчя від вітру. В туристичному поході взимку це обовʼязковий пункт, для цього підійде бафф або балаклава.  Бафф — улюблений багатофункціональний головний убір всіх туристів, варіантів його носіння безліч. Радимо взяти з собою кілька, якщо один намокне або загубиться. Не варто брати найтепліший, оптимально взяти кілька різних або комбінований з мікрофібри та флісу.

Рукавички

Наступне, що взяти у зимовий похід обовʼязково — рукавички. Оптимально взяти з собою дві пари: легкі флісові як базовий шар та теплі рукавички, що не промокають, поверх. Більшість маршруту ви можете йти у легких флісових рукавицях, адже не так часто контактуватимете зі снігом. А у разі потреби зможете одягнути поверх тепліші. 

Що потрібно взяти з собою в похід взимку: рукавиці

Якщо вам доведеться багато працювати з льодовим інструментом та альпіністським спорядженням — варто взяти мембранну модель.

Яке взуття вибрати для зимового походу

Найважливіший пункт у списку спорядження, що брати в гори взимку — взуття. Від правильного вибору залежить безпека і комфорт під час зимового туризму. Вибираємо трекінгові черевики. Як не помилитися та правильно підібрати черевики? 

Що потрібно взяти з собою в похід взимку: трекінгове взуття

Взуття

Вибирайте високі зимові туристичні черевики перевірених брендів. Взуття для зимових сходжень та походів має бути:

 • Мембранним 

Наявність мембрани особливо важлива для зимового взуття, адже воно постійно контактує зі снігом, що тане. Промочити ноги взимку особливо небезпечно, тому до вибору мембрани потрібно підійти відповідально. 

 • Утепленим

Зимові черевики утеплюють за допомогою штучних наповнювачів, наприклад — Primaloft. Зверніть увагу, що утеплення взуття мінімальне, а достатня теплоізоляція досягається за допомогою теплих трекінгових шкарпеток.

 • З жорсткою нековзкою підошвою

Важливо, щоб підошва не ковзала — взимку слизьке взуття може особливо ускладнити похід. Вибирайте жорстку підошву з агресивним малюнком протектора. Існують моделі підошви спеціально створені для стійкості на заледенілих ділянках.

 • З рантами

Якщо ви вирішили серйозно зайнятися зимовими походами, зверніть увагу ще й на наявність рантів. З їх допомогою можна надягати альпіністські кішки для особливо слизьких маршрутів. Наявність тільки заднього ранта потрібна для напівавтоматичних кішок, обох рантів — для повністю автоматичних.

 • З надійною фіксацією пʼяти та гомілкостопу

Для уникнення травм важливо, щоб зимове взуття добре фіксувало ногу.

 • З запасом по розміру

Вибирайте зимове взуття трішки більше за розміром, ніж літнє. Запас потрібен для використання теплих шкарпеток, врахування набрякання ноги та створення теплового прошарку. У взутті по розміру буде холодніше у поході. При цьому нога не повинна «бовтатись».

 • З прогумованими вставками

Наявність прогумованого носка, пʼяти чи боків захищає взуття від зносу та допомагає захистити ноги від ударів чи прорубати сходинки у снігу під час походу.  

Щоб покращити водостійкість — рекомендуємо обробляти взуття спеціальними просоченнями. При частих просочення і правильному догляді — нові черевики довгі роки не втратять своїх властивостей.

Гетри та бахіли

Наступне екіпірування, що потрібно брати в гори взимку — туристичні гетри та бахіли. Які б чудові зимові черевики у вас не були, вони не захистять від потрапляння снігу та води в середину зверху. Варто взяти туристичні бахіли, які захищають ногу від вологи та не дають начерпати снігу у взуття. Вони кріпляться до черевиків за пʼяту та шнурівку й застібаються на гомілці. Для зими вибирайте високі бахіли з мембраною. Зверніть увагу на Mountain Equipment Alpine Pro Shell Gaiter.

Що потрібно взяти з собою в похід взимку: бахіли

Трекінгові шкарпетки

Обовʼязковий елемент зимового туристичного спорядження — трекінгові шкарпетки. Мембрана черевиків оптимально працюватиме лише в комплексі зі ними, адже вони допомагають відводити вологу від ноги. Якщо на вас будуть бавовняні шкарпетки та вони промокнуть — мембрана черевиків не впорається з відведенням вологи, бавовна поглине її у себе. 

Туристичне спорядження взимку: трекінгові шкарпетки

Трекінгові шкарпетки не лише відводять піт, а й захищають ноги від натирань та мають антибактеріальні властивості. Ознайомтесь як вибрати трекінгові шкарпетки перед тим, як вирушити у похід.

Спорядження для зимового походу

З одягом розібрались, а що потрібно для зимового походу зі спорядження? 

Рюкзак

Рюкзак потрібен у будь-якій мандрівці. Дуже важливо знати, як вибрати туристичний рюкзак для походів у гори та подорожей: на що звернути увагу. 

Відмінність вибору наплічника для зимового походу лише в його обʼємі: теплі речі займають більше місця, відповідно потрібен більший рюкзак. 
 

Обʼєм Ціль використання
35-50 літрів Короткотривалі походи. Також в такому розмірі випускають альпіністські чи штурмові моделі.
50-80 літрів Оптимальний розмір для походів середньої тривалості.
80-100 літрів Для серйозних багатоденних мандрівок.

Вибирайте рюкзак з міцних водонепроникних матеріалів, зверніть увагу на наявність рейнкавера. Спинка рюкзака для зимових походів не має бути надто вигнута, бо у проміжок задуватиме вітер, проте й не має парити завдяки спеціальному матеріалу. Вибирайте анатомічну спинку з сітчастої тканини та мʼякої піни.

Туристичне спорядження взимку: рюкзак

Для складніших сходжень варто вибирати альпіністські рюкзаки, вони відрізняються наявністю кріплень для мотузок та льодового інструменту. Зверніть увагу на Deuter Guide 35+.

Намет

Що взяти з собою в похід взимку для ночівлі? В першу чергу намет. Вибирайте серед спеціальних зимових моделей, у них є ряд відмінностей від трисезонних:

 • Наявність снігозахисної спідниці. Це додатковий шар тканини по периметру зимового намету, що захищає його від снігу та вітру, а також дозволяє рівномірно розподіляти навантаження на тканину.
 • Матеріал. Дуги для зимових наметів виготовляють з алюмінію, бо фіберглас та пластик стають крихкими на морозі. Матеріал тенту має бути міцнішим, щоб витримувати сильні заметілі та тиск снігу взимку.
 • Краща система вентиляції. Для наметів для зимового туризму особливо важлива правильна система вентиляції та уникнення конденсату. Тканина тенту, що промокла, на ранок вкриється льодом. 
 • Просторий тент. Захисний тамбур важливий для зберігання спорядження в сухості та приготування їжі у разі негоди.
 • Більше точок кріплення. Такі моделі можуть відрізнятись більш надійною системою кріплення.

Туристичне спорядження взимку: зимовий намет

Детальніше описали у статті: Вибір намету: Як знайти ідеальний притулок

Спальний мішок

Для проходження маршруту потрібне якісне відновлення та сон. Зимовий спальний мішок — те, що можна взяти в похід взимку, щоб спати в теплі та сухості під час холодних ночей.

Туристичне спорядження взимку: турист у спальнику

Щоб вибрати його правильно, звертайте увагу на:

 • Температурний режим

Температурний режим зимових моделей коливається від -5°C і може досягати -40°C. Температурні характеристики спальників вказують зазвичай у трьох цифрах: Comfort/Limit/Extreme. Важливо орієнтуватись лише на показник температури Comfort для жінок та Limit для чоловіків. Вказана температура Extreme — та, за якої спорядження допоможе зберегти життя (можливо, отримавши обмороження). 

 • Утеплювач

Зимові спальники бувають пухові та з синтетичним наповнювачем (Primaloft або Thinsulate). У кожного наповнювача є плюси та мінуси, розгляньмо детальніше:

Характеристики Пух Синтетика
Теплоізоляція Найвищий рівень Достатня
Вага Низька Середня
Обʼєм Компактний Середній
Стійкість до вологи Намокає, довго сохне, не гріє у мокрому станіі Має гідрофобні властивості
Ціна Висока Помірна
 • Щільність утеплювача

На рівень теплоізоляції впливає не лише вид наповнювача, а і його щільність. Для пухових зимових спальників цей показник має бути в межах від 750 до 950 FP, для синтетичних — 250 г/м² – 450 г/м².

 • Крій

Що взяти в зимовий ліс краще: спальник-ковдру чи кокон? Для зимових походів однозначно краще вибирати кокон, така форма краще зберігає тепло.

 • Конструкційні особливості

Зверніть увагу чи є у спальника додаткові вставки з флісу,  утеплений комір, захисна планка вздовж блискавки, капюшон із затяжками. 

Не знаєте, який вибрати спальний мішок? Допоможемо! 

Перевірені моделі: Mountain Equipment Classic, Mountain Equipment Starlight, Mountain Equipment Helium 250 Regular.

Туристичний килимок

Щоб уникнути втрати тепла через контакт з холодною землею, важливо взяти теплий туристичний килимок. Бюджетні пінні каремати та килимки-гармошки не підійдуть для зимового походу, адже у них досить низький показник опору проходження теплової енергії (R-Value). Варто вибрати самонадувний або надувний килимок. Орієнтуйтесь на показники R-Value вище 3,5 та додатково утеплені кращі туристичні килимки. Рекомендуємо Mountain Equipment Aerostat Synthetic 7.0 Mat Wide Regular.

Туристичне спорядження взимку: туристичний килимок

Сідачка

Важливо берегти здоровʼя та не сидіти на холодній поверхні, тому наступна річ у нашому списку, що взяти в ліс взимку — сідачка. Це невеликий шматок пінополіуретану, який кріпиться на стегна завдяки гумці та фастексу. З його допомогою можна сісти в будь-який момент на сніг, каміння чи холодну землю. Бувають також надувні та самонадувні.  

Туристичне спорядження взимку: сідачка

Пальник, паливо та посуд для приготування їжі

Приготування їжі взимку також має свої особливості. Важливо враховувати, що в холодну пору року організм витрачає більше енергії на підтримку тепла, тому раціон повинен бути збалансованим та поживним. Використовуйте висококалорійні продукти, обовʼязково візьміть для перекусів горішки та шоколад. Зручно взяти з собою сублімовану їжу, бо її швидко готувати.

Що взяти у зимовий похід: туристи їдять

Для організації харчування та пиття вам знадобиться:
Пальник
Для зимових мандрівок надавайте перевагу мультипаливним пальникам, адже їм не страшні низькі температури. Якщо ви плануєте нескладну подорож у Карпати — можна обійтись газовим обладнанням. Читайте детальніше про кращі мультипаливні пальники.

Туристичне спорядження взимку: газовий пальник

Паливо
Для мультипаливних пальників потрібен очищений бензин або інші рідке паливо у спеціальній ємності. Для газових пальників обовʼязково купуйте спеціальні зимові балони. У них суміш складається з 20% пропану, 80% ізобутану, тому краще переносить низькі температури. Обовʼязково тримайте балони у теплі. В разі морозу варто покласти балон з собою у спальник на ніч, щоб зранку мати змогу приготувати на ньому чай та сніданок. 
Вітрозахист
Для забезпечення коректної роботи пальника варто взяти вітрозахисний екран. 
Посуд
Візьміть з собою особистий посуд: чашка, миска, столове приладдя. Також необхідний груповий посуд: казанки (варто взяти 2: для основної страви та чаю/кави), сковорідка, ніж. Вибирайте серед ТОПу наборів туристичного посуду. Правильний вибір: поради та рекомендації.  
Термос
Щоб зігрітись під час привалів та зупинок важливо мати з собою термос або термочашку з гарячим напоєм. Оптимальний розмір термоса для походу: 1-1,5 літра. Звісно, чим він довше тримає тепло, тим краще.
Питна система
Для пиття на ходу можна вибрати гідратор з теплоізоляцією, який зберігатиме воду оптимальної температури.

Гермомішок або баул

Зимою шанси намочити спорядження особливо високі через сніг та можливий дощ. Щоб зберегти речі сухими, використовуйте гермомішок або баул, який можна розмістити всередині рюкзака. На крайній випадок можна використати щільні поліетиленові пакети. 

Налобний ліхтарик

Взимку швидко темніє, навіть в одноденний похід не варто вирушати без налобного ліхтарика. А у багатоденному поході він знадобиться також у таборі. Ймовірно, готувати їжу доведеться вже затемна, тому зручно мати джерело світла, що не потрібно тримати в руках. Візьміть з собою додаткові батарейки — на морозі електроніка розряджається швидше. Оптимально вибрати ліхтарик, що підтримує як зарядку від повербанка, так і розміщення батарейок, наприклад Petzl Tactikka Core.

Що потрібно брати в гори взимку: налобний ліхтарик

Аптечка

У будь-яку мандрівку обовʼязково брати з собою похідну аптечку. До стандартного набору загальних та індивідуальних ліків обовʼязково візьміть вдосталь протизастудних порошків, жарознижувальних засобів та пастилок від болю в горлі. Також візьміть термоковдру, у випадку екстреної ситуації вона допоможе зберегти тепло та життя. 

Що потрібно брати в гори взимку: аптечка

Трекінгові палиці

Якщо літом використання трекінгових палиць — справа смаку, то взимку без них не обійтись. Важливо, щоб палиці мали снігові кільця, які заважатимуть їм провалюватись в сніг. Також рекомендуємо звертати увагу на моделі з подовженим руківʼям для зручності пересування глибоким снігом. Надійний варіант — Climbing Technology Alta Via.

Що потрібно брати в гори взимку: трекінгові палиці

Лижна маска або альпіністські окуляри

Важливо також захистити очі від вітру, снігу та надто яскравих УФ-променів, що відбиваються від снігу взимку. Для цього варто взяти гірські затемнені окуляри або гірськолижну маску. Вони мають щільно прилягати до обличчя та не викликати дискомфорту. 

Що взяти з собою в гори взимку: туристи в окулярах

Снігоступи

Якщо ви вирушаєте у похід після рясних снігопадів — знадобляться снігоступи. З їх допомогою ви зможете не провалюватись у сніг по коліно чи по пояс, чим значно зекономите час та сили під час сходження. Також з допомогою цього спорядження легше витоптувати майданчик для розміщення намету. Рекомендуємо TSL 217 Camo.

Що взяти з собою в гори взимку: снігоступи

Альпіністське спорядження

Якщо ви вирушаєте у більш технологічне сходження з елементами альпінізму, от список спорядження, що потрібно брати в гори взимку:

Допомагають пересуватись по льоду та фірну (замерзлий сніг). Це спеціальні металеві зубці, що кріпляться на взуття та підвищують зчеплення з льодом та стабільність альпініста. Пересуватись без них заледенілими ділянками небезпечно! Кішки бувають мʼякі (не потребують рантів для кріплення), напівавтоматичні (кріпляться за задній рант на взутті), автоматичні (кріпляться за два ранти). Перевірений варіант: Climbing Technology Ice Classic.

Спорядження для зимового походу: альпіністські кішки

 

Потрібен для самозатримування на снігу та страхування. Якщо ви починаєте зʼїжджати зі схилу, різко затриматись можна за допомогою вбивання льодоруба у сніг чи лід. Зверніть увагу на Climbing Technology Agile Ice Axe.

Спорядження для зимового походу: льодоруби

Якщо ви плануєте сходження на серйозніші вершини, ніж в Українських Карпатах, вам також знадобляться:

Спорядження для зимового походу: альпініст

Лавинне спорядження

У Карпатах хоч і не часто, але бувають сходження лавин. Рекомендуємо взяти з собою лавинну лопату, наприклад Climbing Technology Snow Blade. Її можна використовувати не лише у разі сходження лавини, але й для організації табору чи викопування спорядження, що замело снігом за ніч.

Спорядження для зимового походу: лавинна лопата

Особиста гігієна взимку

Вам потрібна мінімальна кількість засобів гігієни. Кілька порад для підтримання гігієни взимку:

 • Рекомендуємо взяти з собою вологі серветки або сухий душ для миття. 
 • Візьміть з собою зубну щітку та пасту (тримайте її в теплі, щоб вона не замерзла).
 • Важливо не забути гігієнічну помаду та жирний крем — губи та шкіра сильно завітряться у поході взимку.
 • Не сподівайтесь помити волосся у поході. Якщо дуже турбує стан волосся — візьміть у похід сухий шампунь. 

Як зібратися в похід взимку

Зимовий похід подарує незабутні враження та позитивні емоції, якщо до нього правильно підготуватись. Купити все необхідне спорядження та отримати фахові поради можна у нашому інтернет-магазині Alp.com.ua. Не забудьте взяти з собою в похід вірних друзів та хороший настрій! 

Бажаємо безпечного та теплого сходження та зібрати повну колекцію зимових пригод!