Термос — популярний спосіб зберігати їжу та напої теплими вже багато років, а тому на ринку представлений величезний вибір різних моделей. Щоб розібратись як вибрати хорошу термочашку або термос, необхідно в першу чергу визначитись з вашими потребами. Комусь потрібне термогорнятко, щоб брати з собою каву на роботу, хтось вибирає надійний похідний термос, комусь потрібна модель для їжі, а хтось планує робити запас гарячого чаю вдома, поки хворіє. Від способу використання залежить літраж, матеріал та інші характеристики покупки. 

За допомогою якісного термоса ви зможете зігрітись замість грілки теплими напоями у поході, не замерзнути на риболовлі, зекономити на каві з кав’ярень на прогулянці, взяти теплу їжу на роботу,  а також зберігати напої гарячими вдома під час відключень електроенергії. 

У цій статті розберемось що таке термос та які його види бувають; з яких матеріалів виготовляють, який об’єм оптимальний; чим відрізняється термочашка від термоса та як їх вибрати залежно від власних потреб. А також розглянемо приклади термосів та термочашок популярних брендів. 

Зміст:

1. Термос

2. Термочашка

3. Поради туристу щодо вибору термоса чи чашки

4. Особливості догляду

5. Огляд моделей та брендів

Термос

Термос — це ємність з подвійними стінками, між якими знаходиться вакуум, та герметичною кришкою.  Цей метод зберігання температури створений ще у 1892 році  науковцем Джеймсом Дьюаром, який шукав спосіб зберігання зрідженого газу. Продавати термоси для побутових потреб почали у 1902 році під торговою маркою Тhermos і з того часу їх принцип роботи не змінився. Зараз на ринку представлено безліч виробників, проте колба, що зберігає тепло, залишила за собою назву “термос”.

Термос

Для того, щоб вибрати оптимальний термос, подумайте для яких цілей потрібна покупка, скільки людей ним користуватиметься, наскільки важлива міцність та ударостійкість, зберігатимете в ньому напої чи їжу, холодними чи гарячими.

Види термосів

В першу чергу термоси поділяються на такі види:

 • Класичний термос для напоїв

Класичні термоси виглядають як подовгаста колба з корком та кришкою. Зазвичай кришку можна використовувати як склянку, також часто в комплекті є додаткова склянка, що теж ховається під кришкою. Деякі моделі мають ситечко-фільтр, що полегшує заварювання чаю чи кави. Для того, щоб налити напій, потрібно злегка відкрутити корок або натиснути на кнопку. Завдяки невеликому отвору для наливання тепло зберігається довгий час.

Термос для напоїв

 • Термос для їжі

Особливості такого термоса — горло широкого діаметра 8-10 см, тому в нього легко покласти супи, каші чи іншу їжу. Також його можна використовувати для приготування страв методом запарювання або сублімованої їжі. Проте через широкий отвір зростає тепловтрата, тому їжа зберігається теплою менший час, ніж рідина у моделі для напоїв. 

Термос для їжі

 • Універсальний термос

Якщо ви не можете визначитись чи вам більше потрібен термос для їжі чи для напоїв, можна придбати універсальний варіант. У нього теж широкий отвір, проте спеціальна кришка дозволяє наливати напої без повного відкручування та великих тепловтрат. Якщо корок відкрутити повністю — можна легко зберігати страви.

Також варто виділити кілька специфічних видів термосів, залежно від зовнішнього вигляду та конструкції:

 • Дитячий термос

Дитячі моделі мають невеликий літраж, а також яскравий дизайн. Завдяки низькій вазі дитина зможе самостійно носити його в рюкзаку. Багато моделей мають функцію запобігання проливанню. 

Дитячий термос

 • Помповий термос

Такі моделі мають спеціальний носик для розливу з помпою та не потребують перевертання ємності. Щоб полився напій — потрібно затиснути кнопку. Помпові термоси мають великий об’єм та вагу і вважаються стаціонарними. Зазвичай їх використовують у приміщенні, наприклад, продавці кави на природі або на шведському столі у готелі. Також їх зручно брати на кемпінг.

 • Судковий термос

Якщо хочеться взяти з собою повноцінний обід, але не хочеться змішувати страви між собою — придбайте термос для їжі, всередині якого два-чотири окремі контейнери. 

 • Термос з датчиком температури

Деякі моделі мають вбудований термометр та показують температуру напою на дисплеї. Така функція особливо корисна, коли необхідно точно знати температуру рідини. Наприклад, при приготуванні дитячої суміші. 

 • Термос з трубочкою

Конструкція з трубочкою корисна, щоб уникнути контакту кави з білою емаллю зубів. Також такі термоси часто вибирають водії автомобілів.

 • Термос з ручкою

Ручка може бути закріплена довкола горла у менших моделях або на корпусі у великих. Дозволяє зручно переносити термос.

Термос з ручкою

 • Термос з прогумованими елементами або чохлом

В холодну пору металевий корпус термоса може бути надто холодним чи слизьким. Моделі у неопреновому чохлі або з прогумованими елементами приємно тримати. Чохол також збільшує теплоізоляцію та надійно захищає корпус від пошкоджень.

 • Автотермос

Для довгих поїздок за кермом існують термоси з додатковим підігрівом від автомобільного прикурювача.

 • Термофляга

Подібна на звичайну флягу для військових чи туристів, але з подвійними стінками та здатністю зберігати температуру.

Об'єм, матеріал

Вибір оптимального об’єму залежить від умов використання та кількості людей.

Об’єм Призначення
150-350 мл Дитячий термос
400-600 мл 2-3 чашки, для прогулянок, коротких мандрівок, одноденних походів та велоспорту
700 мл — 1,5 л Поїздки автомобілем, походи. Підходить для використання кількома людьми (3-6 чашок)
2+ л Вважається стаціонарним. Підходить для кемпінгу чи побутового використання

Корпус та внутрішню колбу часто виготовляють з різних матеріалів.

Корпус
Може бути металевий або пластиковий.

 • Нержавіюча сталь

Це чудовий варіант міцного та якісного термоса. Нержавіюча сталь витримує перепади температур, не схильна до корозії, не взаємодіє з їжею та не залишає присмак. Цей матеріал добре зберігає тепло. Корпус може бути як матовим, так і глянцевим. Деякі моделі покривають кольоровою емаллю. Серед мінусів: порівняно велика вага, корпус стає дуже холодним при мінусових температурах.

 • Пластик

Пластикові термоси дуже легкі та мають великий вибір кольорів і дизайнів, його часто вибирають для дітей. Цей матеріал більш крихкий та гірше тримає температуру. 

Металевий термос

Колба
Від матеріалу колби залежить збереження температури, наявність взаємодії з продуктами та зручність миття.

 • Метал

Метал має хороші теплоізоляційні властивості та достатню міцність. Найчастіше використовують нержавіючу сталь, адже алюміній може взаємодіяти з кислими напоями.

 • Скло

Скло не вступає у взаємодію з напоями та не впливає на їх смак. Цей матеріал відмінно утримує тепло. Скло дуже крихке, тому рідко підходить для туризму. Виробники якісних термосів додають ізоляційну прокладку з пінопласту чи натуральної пробки для збереження цілісності колби. 

 • Кераміка

Керамічна колба також виключає сторонні присмаки та має хорошу теплопровідність. Часто використовується у термосах для їжі.

 • Пластик

З пластику виготовляють бюджетні моделі. Цей матеріал легкий та доступний, але погано утримує температуру та швидко зношується. 

Для покращення теплоізоляційних властивостей матеріалу виробники часто роблять термоси з внутрішнім дзеркальним покриттям. 

Збереження температури

Найважливіший показник при виборі якісного термоса — здатність зберігати температуру. Цей параметр залежить від матеріалів та конструкційних особливостей. Зазвичай виробники вказують скільки часу вода залишається гарячою. Проте, якщо бренд вказує збереження температури протягом 24 годин, це не означає, що через добу у вас залишиться окріп. Частіше за все цю характеристику прописують в такому форматі: температура окропу через 6 годин — 70°С, через 12 годин – 60°С, через 18 годин – 50°С, через 24 години – 40°С. 

Якісні термоси залишають вміст теплим протягом 12-24 годин. У бюджетних та пластикових моделях рідина залишатиметься теплою протягом 5 годин.

Низькі температури термоси підтримують довше, ніж високі. Вода температурою 4-5°С за добу нагріється до 10-11°С.

Корок

Багато людей не приділяють уваги цій деталі при виборі термоса, а саме через неї відбувається третина втрати тепла. Важливо вибрати міцний та герметичний корок. Пробка розміщується під кришкою, яку можна використовувати як склянку.

Вона буває таких видів:

 • З кнопкою

Така конструкція мінімізує втрату температури, адже наливання відбувається через маленькі отвори. Проте кнопка може швидко зноситись. Такі термоси не підходять для заварювання кави чи чаю, бо листя чи кавова гуща може забити механізм. Використовуйте для заварювання туристичні чайники чи кавоварки.  

Кришка з кнопкою

 • З частковим відкручуванням

У деяких моделей корок сконструйований таким чином, що дозволяє наливати напій після 1-2 обертів без повного зняття.

Термос з частковим відкручуванням

 • Повне відкручування

“Глуха” конструкція корка більш герметична та надійна, але потребує повного відкривання щоразу. Це збільшує втрати тепла.

Термос з повним відкручуванням

 • Direct

Спеціальна кнопка відкриває кришку і дозволяє пити прямо з термоса. Використовують зазвичай лише для холодних напоїв.

Термочашка

Під час пошуків невеликого термоса ви наштовхнетесь на великий вибір термочашок. Розглянемо що краще термочашка чи термос.

Різниця між термосом і термочашкою полягає у розмірі, способі пиття та тривалості збереження температури. Користуватись термокухлем зручніше, він не потребує переливання в іншу ємність. Він оснащений спеціальною системою пиття на самій кришці. 

Туристи з термочашками

Об’єм термочашки коливається від 250 до 700 мл, тому її зручно брати з собою, щоб пити на ходу на прогулянці, роботі чи у машині. 

У порівнянні з термосами, термочашка може гірше утримувати тепло через широку горловину та менш щільне прилягання. Тепло термогорнятко тримає від 1 до 7 годин, залежно від особливостей матеріалу та конструкції кришки. Через невеликий об’єм  менший час збереження температури, зазвичай, не є проблемою. 

Матеріали

Щоб розібратись як вибрати якісну термочашку, потрібно звертати увагу на її матеріали. 

Матеріал колби Плюси Мінуси
Нержавіюча сталь
 • хороша теплоізоляція,
 • міцний корпус,
 • майже не взаємодіє з вмістом
 • велика вага,
 • висока ціна
Пластик
 • низька вага,
 • великий вибір дизайнів,
 • бюджетний
 • погано тримає температуру,
 • швидко зношується,
 • крихкий
Скло
 • хороша теплоізоляція,
 • не взаємодіє з напоями
 • крихкий
Кераміка
 • стильний дизайн,
 • не вбирає запахи
 • велика вага

Корпус або окремі його елементи виготовляють з найрізноманітніших матеріалів, серед яких:

 • метал,
 • пластик, 
 • поліпропілен, 
 • гума, 
 • харчовий силікон,
 • кераміка,
 • скло,
 • фарфор. 

Вони впливають на зовнішній вигляд, вагу, тактильні відчуття (наприклад, силікон не вислизає, метал може бути холодним) та ціну.

Проте на характеристики для хорошої термочашки впливає і матеріал кришки. Звертайте увагу чи виготовлена вона з якісного харчового пластику з потрібними характеристиками. Для таких цілей добре підходить поліпропілен. Ущільнювач має бути зі спеціального високотемпературного матеріалу, а не звичайної гуми.

Механізм відкривання

Розглянемо також яку термочашку вибрати залежно від механізму відкриття кришки.

 • Клапан

Кришка фіксується за край і відкривається натисканням на кнопку з боку. Під нею знаходиться спеціальна поїлка. З таких термокухлів зручно пити однією рукою, проте він може випадково спрацювати в сумці. Деякі виробники додають блокування відкривання, щоб уникнути таких ситуацій.

Термочашка з клапаном

 • Кнопка

По центру кришки знаходиться кнопка, а скраю отвір для пиття. Натисканням на кнопку він відкривається. Цей варіант зручний для пиття однією рукою, герметичний та не розливається. Але кнопковий механізм може забитись чи зноситись, а також складний в очищені. 

Термочашка з кнопкою

 • Поворотний механізм

Термогорнятко з поворотним механізмом відкручуються як звичайні пляшки. Кришка щільно прилягає та герметично закручується, але потребує використання двох рук та повного відкручування щоразу, коли захочеться попити.  Може містити зручне ситечко для заварки, що дозволяє заварювати напої всередині, не боячись засмічення механізму. Моделі з поворотним механізмом добре підходять для школярів завдяки мінімальному ризику протікання на книжки та зошити в шкільному рюкзаку.

Термогорнятко з поворотним механізмом

 • Засувка

У цих моделях отвір закриває засувка, що відсувається або підіймається. Про герметичність тут мова не йде — це хороший вибір термочашки для статичного використання за столом, а не перенесення у сумці.

Термочашка з засувкою

Поради туристу щодо вибору термоса чи чашки

Підсумуємо як вибрати чашку, термос під свої потреби.

Об’єм

 • Маленький (до 500 мл). Ідеальний для коротких прогулянок, міських поїздок, походів на роботу чи в школу. Можна вибрати термочашку.
 • Середній (600-750 мл). Універсальний як для міста, так і мандрівок. Підійде як термочашка, так і невеликий термос.
 • Великий (1-1,5 л). Для довших подорожей або групового відпочинку.
 • Дуже великий (понад 2 л). Для стаціонарного використання або кемпінгу.

Матеріал

 • Пластик — для дітей або міських прогулянок.
 • Нержавіюча сталь — для походів та подорожей.
 • Скло — для домашнього використання.
 • Кераміка — для міста та офісу.

Герметичність та теплоізоляція
Звертайте увагу на герметичність кришки, а також час збереження температури.

 • Тип пиття
 • На ходу — термочашка.
 • За кермом — термочашка, що відкривається однією рукою.
 • В поході — термос з закруткою або кнопкою.
 • Вдома — великий термос.
 • В офісі — термочашка або термостакан з засувкою.

Вага
Вага залежить від об’єму та матеріалу термоса чи термочашки. Вибирайте залежно від своїх потреб, проте не забувайте балансувати вагу з міцністю. Найлегші вироби з пластику, але вони погано підходять для походів через крихкість, хоч і в пішому туризмі цінується кожен грам. 

Лайфхаки

 • Налийте в новий термос гарячу воду — його стінки не мають грітись.
 • Покладіть термос з гарячою водою у морозилку на годину. За цей час вода не має стати холодною.
 • Прогрівайте термос протягом 1 хвилини окропом перед використанням для довшого збереження тепла.
 • Вибирайте термос за матеріалом внутрішньої колби, саме вона впливає на теплоізоляцію. Матеріал корпусу другорядний.
 • Щоб довше рідина зберігалась гарячою — заповнюйте нею термос до максимальної відмітки.
 • Не відкривайте кришку без необхідності.
 • Якщо кришку можна використовувати як чашку — вам доведеться брати з собою менше туристичного посуду.
 • Деякі моделі сумісні з фільтрами для очищування води.
 • Для вибору термочашки для автомобіля — виміряйте діаметр підсклянника. Вона має легко ставати у нього, але не хитатись при їзді. 

Термочашки в автомобілі

Особливості догляду

Після того, як вибрали термочашку чи термос, ознайомтесь з рекомендаціями виробника щодо догляду. 

Кілька універсальних порад:

 • Обов’язково вчасно мийте термос, щоб уникнути розвитку бактерій та накопичення запаху всередині.
 • Уважно доглядайте за кнопковими механізмами термоса чи термочашки, якісно промивайте та просушуйте їх.
 • Бережіть від ударів.
 • Щільно закручуйте, але без надзусилля.
 • Промивайте окропом для довшого збереження високої температури та холодною водою для збереження низької.
 • Звертайте увагу на рекомендації виробника щодо миття в посудомийній машині.
 • Не використовуйте агресивних мийних засобів, абразивів, жорстких щіток та дротиків. Агресивний вплив пошкодить шви та здатність переносити термічний удар. В подряпинах швидше збирається наліт.
 • Для очищення від чайного нальоту використовуйте спеціальні засоби, соду, порошок гірчиці або лимонну кислоту. 
 • Не наливайте чай чи каву з заваркою у термоси та термочашки з кнопковим механізмом. Уникайте будь-яких напоїв з часточками, що можуть забити механізм.

Огляд моделей та брендів

На ринку представлено багато брендів та моделей термосів і термочашок. Розглянемо кілька перевірених.

Термоси

Kovea KDW-0500BD Black Stone Dynamic

Термос Kovea виготовлений із високоякісної, антикорозійної нержавіючої сталі. Має подвійний автоматичний корок з клапаном для зручного розливу та збереження тепла. Здатний утримувати температуру напоїв до 12 годин гарячими та до 24 годин холодними. Температура окропу (95±1°C) через 24 години ~ 50°C. Кришечка слугує склянкою.

Zojirushi SF-CС18XA 1,8L Silver

Інноваційні технології дозволили зменшити вакуумний проміжок і товщину стінок колби термоса японського бренду Zojirushi, роблячи його легшим та компактнішим, але зі збереженням високої термічної ефективності.

Тефлонове покриття забезпечує непрямий контакт напою з металом, зберігаючи його смак та полегшуючи очищення. Простий у догляді корпус та розбірна кришка зроблять миття термоса легким завданням. Ремінь для перенесення входить у комплект та може бути відстебнутим за необхідності.

Primus TrailBreak Lunch jug 400

Термос TrailBreak Lunch 400 з вакуумною ізоляцією виготовлений із нержавіючої сталі та призначений для їжі у твердій або рідкій формі. Його широке горло забезпечує легке наповнення, а також можливість їсти безпосередньо з термоса. Унікальна форма термоса, що звужується донизу, робить його зручним для тримання та встановлення в підсклянники. Виріб покритий стійкою до пошкоджень порошковою фарбою та доступний у чотирьох яскравих кольорах.

Rockland Helios 700ml

 

Rockland Helios обладнаний двома ізоляційними стінками з вакуумом між ними, що забезпечує відмінні показники теплоізоляції та зберігання напоїв.

Завдяки своїй ергономічній формі та антиковзкій зовнішній оболонці, термос комфортно тримається в руці. Класична кришка гарантує повну герметичність і не допускає впливу температури навколишнього середовища на температуру вмісту термоса. Окріп за 24 години остигає до 55°С.

Dometic Thermo Bottle 90

Dometic Thermo Bottle 90 — термопляшка з нержавіючої сталі, що довго тримає температуру напоїв. Вона виготовлена з міцних матеріалів, стійка до ударів і подряпин. Конструкція з подвійними стінками та гвинтовою кришкою забезпечує збереження тепла протягом 12 годин та прохолоди протягом 24 годин. Також є можливість використовувати додаткові змінні кришки для різних видів діяльності (продаються окремо).

Термочашки

Primus Vacuum commuter 0.3 L S/S

Термочашка від Прімус виготовлена з високоякісної нержавіючої сталі. Кришка накручується ззовні, запобігаючи потраплянню частинок у різьблення і полегшуючи таким чином миття. Розбирається дуже легко, дозволяючи чистити механізм. Відкривається кнопкою, залишаючись герметичною завдяки силіконовим ущільнювачам. Покрита порошковою фарбою зі шорсткістю для надійного утримання в руці. Зручна конусна форма підходить до підсклянників, ідеальна для використання в автомобілі.

Dometic Thermo Mug 45

Стійка термочашка з відмінною ізоляцією, ідеальна для гарячих і холодних напоїв. Виготовлена з міцної нержавіючої сталі. Гвинтова кришка унеможливлює розливання напоїв навіть під час руху. Зберігає температуру протягом кількох годин.

Zojirushi Kids/ Babies Straw Bottles

Термопляшка Zojirushi Kids призначена для дітей і оснащена подвійною ручкою, що робить її легкою у триманні для маленьких дитячих ручок. Конструкція, що запобігає протіканню, включає неслизьку силіконову основу. Пляшка оснащена антибактеріальною соломинкою для зручного пиття, дозволяючи випити напій до останньої краплі. Термочашку можна легко і повністю вимити.

GSI Outdoors Microlite 350 Flip

Термогорнятко зберігає температуру гарячого напою протягом 8 годин і холодного — до 16 годин. Товщина стінок цієї моделі становить лише 2 мм.

Термочашка виготовлена з харчової нержавіючої сталі класу 18/8, яка не окислюється і забезпечує високу зносостійкість. Пластикові деталі не містять бісфенолу-А, а зовнішній шар оснащений м'якою накладкою для захисту від подряпин.

Відкидна кришка з отвором для пиття та кнопкою для відкривання забезпечує зручність в експлуатації. Легко відкривається одним рухом і надійно закривається під час транспортування. Зручно вміщається за діаметром в тримач будь-якої автівки.

Отже, в асортименті виробників безліч різноманітних моделей для різних потреб та бюджету. Щоб обрати оптимальну необхідно визначитись зі своїми цілями, об’ємом, звернути увагу на матеріал колби та тип кришки. В нашому інтернет-магазині Alp.com.ua представлений широкий вибір термосів та термочашок від перевірених виробників. Звертайтесь за консультацією до професійних експертів у разі сумніву яку термочашку вибрати. Також завітайте у наші магазини “Колекція пригод” та “Сходження” у Дніпрі, Києві та Запоріжжі.