Зміст:

1. Дайвінгова маска

2. Гідрокостюм (мокрий і сухий)

3. Ласти

4. Регулятор та балон

5. Дайвінг-комп'ютер

6. Додаткове спорядження

 

"Під водою мовчання стає голосніше і ти можеш почути свої власні думки." 

Підводний світ — це захоплива пригода, багатство флори та фауни, а також велич і загадковість глибин. Дайвінг дозволяє нам пізнати це фантастичне царство та отримати враження, яких ніколи не буде на суші. Однак для успішного занурення необхідно ретельно підготуватись. Як і у будь-яких активних розвагах, все залежить від спорядження. 

Від якості екіпірування дайвера залежить його безпека, комфорт, успіхи та швидкість навчання. Більшість спорядження для дайвера-початківця можна орендувати, але тільки маючи власне ви будете повністю впевнені у його надійності, своєчасному обслуговуванні та зручності використання.

У цій статті розглянемо з чого складається спорядження дайвера та як його вибрати.

Дайвінгова маска

Дайвінгові маски — найперший ключ до таємниць підводного світу, найперше екіпірування дайвера. Очі — наш основний орган чуття, а від можливості чітко бачити підводну красу залежать враження від занурення. Без повітряного бар’єра між водою та очима видимість майже відсутня. Маска захищає очі та ніс від попадання води, що робить занурення максимально комфортним. Вибір дайвінгових масок достатньо широкий, адже це основне  спорядження для дайвера-початківця.

Дівчина в масці для дайвінгу

Буває різна конструкція масок:

 • Моноскло

Класична модель з однією лінзою, що дає максимальний огляд.

 • Дві лінзи

Форма подібна на звичайні окуляри. В неї можна вставити лінзи з діоптріями, тому вона користується популярністю у людей з поганим зором.

 • Повнолицьова

Така маска гарантує найширший огляд та максимальний захист обличчя, але коштує дорого та потребує навичків використання.

 • Маска з бічним склом

Ця конструкція складається з переднього скла та двох бічних. Забезпечує панорамний вигляд та периферійний зір. Складно продувається.

 • З захистом для вух

Додатково обладнана чашками, що закривають вуха від потрапляння води. 

Маска повинна максимально герметично прилягати до обличчя, тому це дуже індивідуальна річ. Чужа маска може тиснути чи протікати на вашому обличчя, краще возити з собою власну. Обов’язково приміряйте її при покупці: притисніть її щільно до обличчя та спробуйте вдихнути. В хорошій масці вдих зробити не вийде. Якщо є можливість — краще перевірити чи вона протікає під водою. Бувають чоловічі, жіночі та дитячі моделі, також різноманітні форми під кожен овал обличчя.

Зверніть увагу на ремінець. Він може бути виготовлений з гуми, неопрену чи силікону, мати застібку чи бути суцільним, мати механізм регулювання. Найзручніший варіант — силіконовий ремінець із застібкою.

Важливо вибирати дайвінгову маску залежно від призначення. Наприклад, для глибоких занурень необхідний малий підмасочний простір, щоб уникнути баротравми обличчя. На глибинах до 10 метрів комфортніше буде у масці з більшим простором. 

Маски часто продають в комплекті з трубкою. Вона знадобиться не лише для снорклінгу, в дайвінгу наявність трубки дозволяє економити повітря біля поверхні води. Сучасні трубки мають клапан, який захищає від попадання води. 

Гідрокостюм (мокрий і сухий)

Замислюючись про те, яке спорядження потрібне для дайвінгу, одним з перших згадується гідрокостюм. Він потрібен в першу чергу для захисту дайвера від холодної води. На глибині вода достатньо холодна навіть у теплий сезон і тіло без додаткового захисту швидко переохолоджується. Також такий підводний одяг захищає шкіру від порізів о рифи та каміння, отруйних медуз та морської рослинності. 

Гідрокостюм потрібно обов’язково міряти. Він має підходити по розміру та щільно облягати тіло, інакше він пропускатиме воду. Але й надто тісний вибирати не варто, він сковуватиме рухи дайвера.

Дайвер під водою

Найважливіше розрізняти гідрокостюми за їх типом:

 • Мокрий

Найпоширеніший вид. Він пропускає незначну кількість води через менш щільні ділянки чи застібку, але вона суттєво не охолоджує спортсмена. Вода, що потрапила під мокрий гідрокостюм, нагрівається від температури тіла, а неопрен підтримує таку температуру за принципом термоса.

 • Сухий

Повністю захищає від води, завдяки міцному та товстому матеріалу, додатковій ізоляції шиї, рукавів та вшитому взуттю. Підходить для занурення в особливо холодні води, але сковує руки та коштує значно дорожче.

 • Напівсухий

Поєднання найкращих рис мокрого та сухого гідрокостюмів. Також має додаткові ущільнювачі та захисну застібку, але пропускає незначну кількість води.

Щільний жіночий гідрокостюм

Виготовляють такі костюми зі спіненої гуми (неопрену), яка гарантує хорошу теплоізоляцію завдяки коміркам з повітрям та водонепроникності. Звертайте увагу на еластичність матеріалу та здатність відновлювати товщину після занурення. Також варто розрізняти:

 • S\L — повністю неопреновий. Він теплий, але швидко вигорає на сонці. 
 • D\L — складається з внутрішнього матеріалу, неопрену та зовнішньої тканини. Міцніший та стійкий до сонця, але має гіршу теплоізоляцію.

Для комфорту одягання та покращення теплоізоляції костюм може додатково мати шар іншої тканини.  Дублювання буває різними матеріалами: плюш, нейлон, стрейч. Дублюють як внутрішню, так і зовнішню сторони. Під моделі без дублювання варто одягати піддівки під гідрокостюм, а також використовувати тальк, гель або мило для ковзання. 

Вибирайте товщину неопрену залежно від умов занурення. Для теплої води варто розглянути 3-5 мм, для холодної – 7-11 мм.

Додатково до гідрокостюма знадобляться спеціальні рукавиці, боти та шкарпетки. Це необхідне спорядження для дайвінгу, адже наші кінцівки найшвидше замерзають, а також найбільше взаємодіють зі спорядженням та оточенням. Якщо гідрокостюм не передбачає захист голови, необхідно докупити шолом.

Ласти

Серед необхідного спорядження для дайвінгу також обов’язково мають бути ласти. Завдяки їм рухи дайвера стають плавніші, а швидкість плавання більша. З правильно підібраними ластами для дайвінгу занурення буде ефективнішим та потребуватиме менше зусиль. 

Плавці в ластах

Ласти бувають:

 • З відкритою п’ятою

Найпопулярніший тип, який легко регулювати під різний розмір стопи завдяки ремінцю. Підходять для будь-яких занурень. Вони недостатньо щільно та зручно сидять на нозі, можуть чіплятись за підводну рослинність та потребують використання неопренових ботів. 

 • З закритою п’ятою

Сидять максимально щільно, зручніші за попередні. Їх необхідно підбирати чітко під свій розмір ноги. Не забувайте залишити запас розміру для неопренової шкарпетки.

Варто також розрізняти типи ласт для дайверів з різною вагою та досвідом:

 • З м’якою лопатю

Підходять для новачків та дайверів вагою до 75 кг.

 • З середньою лопатю

Для спокійних, не глибоких вод та ваги 75-85 кг.

 • З жорсткою лопатю

Підходять для професійних дайверів та користувачів вагою 65-100 кг. Мають найкращі показники швидкості, добре показують себе на глибинах, але мають гіршу маневреність. 

Звертайте увагу на вигляд лопаті, довжину, конструкційні особливості. Від довжини ластів залежить швидкість дайвера, чим вони довші — тим вона більша. Але більша довжина створює додаткове навантаження на м’язи. Є моделі зі спеціальними прорізами, що дозволяють вирівнювати тиск води та збільшувати швидкість. Також навантаження на стопу зменшують ласти з тунельним ефектом, що мають м’який жолоб по центру. 

Для виготовлення ластів використовують такі матеріали:

 • Карбон

Дорогий матеріал, що потребує обережного ставлення та догляду.

 • Пластик

Найпоширеніший варіант. Зазвичай з нього виготовляють ласти для новачків.

 • Гума

Бюджетний варіант.

 • Пластик + гума

Оптимальний спосіб створити недорогі, але якісні ласти. 

 • Термопластик + технополімер

Сучасна технологія, що дозволяє поєднати еластичність та стійкість до ударів.

На якість екіпірування дайвера впливає також догляд за ним. Обов’язково промивайте їх від солоної води після використання. Сушіть якомога далі від сонячних променів, не використовуйте батареї та інші джерела тепла. Зберігайте в сухому та темному місці.

Регулятор та балон

Балон — це життєво необхідне для дайвера екіпірування. Завдяки йому плавець може дихати під водою, що дозволяє зануритися глибше та дослідити більшу площу, ніж затримуючи дихання. 

Балон містить стиснене повітря або суміш газів. Бувають різні типи балонів за об’ємом. Від нього залежить тривалість перебування під водою. На ринку можна зустріти моделі на 7, 10, 12, 18, 20 літрів. Найпопулярнішого об’єму в 12 літрів вистачає орієнтовно на 45 хв на глибині 15 метрів. 

Витрата повітря залежить від глибини занурення, частоти дихання та навіть від температури води. Важливо навчитись спокійно дихати під водою, у разі паніки кисень може закінчитись в 5 разів швидше.

Вибирайте сертифіковані балони з маркуванням на корпусі. Переконайтесь у справності вентиля. Балони виготовляють зі сталі, алюмінію та композиту. Сталеві балони найміцніші, добре підходять для дослідження підводних печер.  

Балон та регулятор

Регулятор — це прилад, що знижує тиск повітря у балоні до тиску навколишнього середовища. Він з’єднується з балоном та подає повітря під час вдиху. Це на 100% необхідне спорядження для дайвінгу. Складається з двох ступенів:

Перший ступінь
Під’єднується до балона та знижує тиск до встановленого. До нього кріпиться манометр, що допомагає визначити скільки кисню ще залишилось. Також приєднується шланг для жилета-компенсатора.

Другий ступінь
Через це дайвер екіпірування  безпосередньо відбувається дихання. Він вкручується в перший, з іншої сторони містить загубник. Завдяки зниженню тиску дихання відбувається так само природно, як і на поверхні. 

Частіше за все, акваланги мають додатковий другий ступінь (октопус), щоб поділитись киснем з напарником у разі виникнення позапланових ситуацій. Купуйте регулятори та октопуси лише перевірених виробників.   

Для комфортного занурення з аквалангом регулятора та балона буде недостатньо, вам знадобиться також компенсатор плавучості (BCD). Такий жилет забезпечує нейтральну плавучість, в ньому дайвер відчуває невагомість та легкість під водою. Також на компенсатор зручно кріпиться інше спорядження. Може мати вбудовані вантажі. Підбирайте BCD під свою фігуру, з міцних матеріалів, зі зручним для вас розміщенням кріплень та кишень.

Дайвінг-комп'ютер

Якщо ви плануєте часто пірнати  і роздумуєте ще яке обладнання потрібне для дайвінгу— варто задуматись про придбання власної електроніки для дайвінгу. Для максимального комфорту та безпеки глибинних занурень варто мати дайвінг-комп’ютер (декомпресор). Найважливіша функція дайвінг-комп’ютерів — розрахунок часу безпечного перебування на певній глибині та тривалості відпочинку на суші, щоб не перенаситити азотом кров. Він допомагає розраховувати декомпресійні зупинки, враховуючи умови та досвід минулих дайвів. 

Дайвінг-комп’ютер

Цей пристрій показує та зберігає інформацію про глибину та тривалість дайвінгу, температуру води, залишок кисню у балоні та іншу корисну інформацію. Проте обов’язково дублюйте комп’ютер механічними манометрами та консолями для безпеки. 

Під час вибору, враховуйте такі параметри:

 • наявність хорошої підсвітки для глибинних занурень;
 • зручний та достатньо великий екран;
 • зручність натискання кнопок;
 • можливість підключення ваших пристроїв для збереження даних;
 • суміші та умови дайвінгу, для яких підходить конкретна модель.

Для аматорського занурення можна використовувати спеціальний годинник.

Додаткове спорядження

Крім основного дайвер екіпірування, існує ще багато корисних аксесуарів.

Використання підводного ліхтаря

Знадобляться на великій глибині, для занурень після заходу сонця або для дослідження підводних печер.

Зручні ножі для дайвінгу потрібні для порятунку життя у разі заплутування в сітках, смітті чи підводній рослинності. Їх виготовляють з нержавіючої сталі, титану або спеціальних сплавів.

Потрібні для маркування місця занурення в цілях безпеки. Спеціальні буї для підводного полювання мають кріплення для здобичі.

Для любителів підводного полювання знадобиться спеціальна зброя, що вистрілює гарпун за допомогою розтягування тяг або стиснутого повітря. Також можна придбати різні аксесуари до рушниць для підводного полювання. 

Потрібні для компенсації позитивної плавучості. Завдяки вантажам, що розміщені у спеціальному поясі, пірнати буде легше та продуктивніше.

Створені для маркування пройденого маршруту для безпечного повернення на вихідну точку. Котушка поступово розмотує лин за дайвером. Це може врятувати життя в умовах заплутаних печер чи місць кораблетрощі.

Використовуються для зберігання чи транспортування основного чи додаткового спорядження для дайвінгу. 

Засоби для ремонту неопренових виробів. Допоможе продовжити життя улюбленому гідрокостюму.

Існують спеціальні пристрої для обігріву.

Іноді необхідно змінювати чи докупляти різні аксесуари, наприклад загубник, адаптер, тримач чи карабін.

Розміщуйте додаткове спорядження симетрично для забезпечення балансу та зручності.
Переконайтеся, що всі елементи легко доступні та можуть бути швидко використані в разі потреби. Запам’ятайте яке спорядження потрібне для дайвінгу додатково та де ви його розмістили на собі. Використовуйте спеціальні карабіни, петлі та тримачі. Перед зануренням спробуйте наскільки вам зручно користуватись різними елементами. 

Підводний дайвінг — це захоплива та непередбачувана пригода, яка вимагає пильності, знань та відповідальності до того, з чого складається спорядження дайвера. Якісне та надійне спорядження гарантує безпеку та комфорт занурень. Усі компоненти, від маски та ласт до регулятора та дайвінг-комп'ютера, мають величезне значення для створення оптимальних умов під водою. Важливо максимально відповідально підійти навіть до спорядження для дайвера-початківця.

Поставтесь відповідально до вибору, купуйте лише сертифіковане спорядження у перевірених магазинах. Наша команда завжди рада підказати яке обладнання потрібне для дайвінгу саме вам та як його вибрати серед нашого асортименту.