Термобілизна давно стала важливим атрибутом усіх аутдорників. Навіть у місті цей елемент одягу популярний, адже робить перебування на вулиці в холодний сезон значно комфортнішим. Завдяки правильному вибору термобілизни вам завжди буде тепло та сухо. У асортименті магазинів туристичного спорядження представлено безліч моделей багатьох виробників з різними характеристиками. У цій статті поговоримо як вибрати хорошу термобілизну для різних цілей та не помилитися. 

Зміст:

1. Що таке термобілизна

2. Для чого потрібна термобілизна

3. Як працює термобілизна

4. Типи термобілизни

5. Особливості дизайну термобілизни

6. Яку термобілизну вибрати

7. Як підібрати розмір термобілизни

8. Як купити термобілизну

9. Як носити термобілизну

10. Скільки коштує термобілизна

Що таке термобілизна

Термобілизна — це перший шар одягу, призначений для відведення вологи від тіла та збереження тепла. Цей елемент одягу може бути у вигляді кофти, штанів, футболки, шкарпеток та навіть трусів. Виготовляється з синтетичних тканин або шерсті мериноса.

Зверніть увагу: бавовняні комплекти — це не термобілизна!

Яку термобілизну вибрати

Сама назва «термобілизна» асоціюється з чимось, що зігріває, але це не зовсім так. Термобілизна дійсно допомагає зберегти дорогоцінне тепло тіла, але завдяки властивості відводити вологу. Під час активного руху людина пітніє, мокрий одяг — суцільні проблеми, а на холоді або в процесі активних навантажень їх побільшає. Перебування у мокрому одязі ризиковано переохолодженням та хворобами. Термобілизна ж відводить вологу від тіла у верхні шари одягу, де вона поступово випаровується. 

Для чого потрібна термобілизна

Те, яку термобілизну вибрати, залежить від її призначення. Її можна використовувати для різних цілей.

Як вибрати термобілизну для спорту, повсякденного носіння, лиж чи бігу

 • Термобілизна на кожен день

Повсякденна термобілизна допомагає не одягати багато одягу, щоб зберегти тепло. Цей елемент щільно облягає та не помітний під одягом. Він допомагає комфортно почуватись як під час довгих зимових прогулянок, так і походів у справах чи навіть на роботу. Як вибрати термобілизну для повсякденного носіння? Повсякденне використання не передбачає активного руху, тож звертайте увагу на теплоту, схильність до виникнення неприємних запахів  та склад. Вибирайте гладку термобілизну світлих кольорів, щоб вона залишалась непомітною. Зверніть увагу на вовну мериноса, коли роздумуєте яку термобілизну вибрати.

 • Термобілизна для спорту (гірські лижі, сноуборд або альпінізм)

Така білизна активно виводить вологу та зберігає тепло. Як вибрати термобілизну для спорту? Найкраще підійде синтетична термобілизна, що здатна швидко виводити багато вологи. 

На вибір термобілизни може вплинути зонування — в цьому випадку в зонах з підвищеним потовиділенням (пахви, груди, спина) застосовується інший тип в'язки, який дає змогу швидше відводити вологу від тіла, водночас не втрачаючи тепло в інших зонах.

Для спорту можна вибрати компресійну термобілизну — одяг, що зроблений зі спеціалізованих еластичних матеріалів, що облягають тіло. Такий одяг підтримує м'язи, посилює рухи спортсмена, зберігаючи та повертаючи енергію при розтягуванні та скороченні м'язів під час фізичної активності. Компресійний одяг щільно прилягає і дає можливість краще відчувати кожен рух, що допомагає чіткіше контролювати тіло.

 •  Трекінг 

Термобілизну для трекінгу варто вибирати в залежності від температури та ступеня навантаження. Як правильно вибрати термобілизну для походу? У спокійні трекінгові маршрути радимо одягати вовняну термобілизну. Якщо похід буде активним та складним — зверніть увагу на синтетику, яка швидко відводить вологу. Термобілизна для туризму може бути літньою — вона лише відводить вологу.

Яка має бути термобілизна для трекінгу

 • Для тривалого перебування в холодну пору на вулиці

Така термобілизна має забезпечувати зігрівання під час роботи на вулиці або риболовлі. Яка має бути термобілизна для пасивного використання? Матеріал для зимового комплекту  має бути щільним та важким, варто вибрати моделі з вовни чи флісу.

Як працює термобілизна

Перед тим, як підібрати термобілизну, розберімось як вона працює та яким чином відводить вологу. 

Як вибрати термобілизну: приклад на моделі

Терморегуляція для синтетичних  тканин
Коли людина починає активно рухатися — між білизною та шкірою утворюється мікроклімат з високою вологістю. Якщо волога вбереться в одяг — він стане мокрим та липким. Якщо людина буде в синтетичній термобілизні — піт пройде поверхнею волокон і не вбереться в тканину. Сам по собі поліестер належить до волокон, що не поглинають — він забирає воду лише на 0.4% від своєї ваги. Вся справа у траверсі. Волога виходить у зовнішній шар і рівномірно поширюється поверхнею, де випаровується під дією довкілля.
Виробники постійно покращують властивості термобілизни шляхом продумування конструкцій, плетіння та застосування різноманітних поєднань матеріалів, зонування.
Важливий момент — хімічна обробка тканини. Якісні моделі термобілизни мають специфічну обробку, яка надає матеріалу гідрофільних властивостей, що прискорює транспортування вологи у зовнішній шар. Враховуйте це, коли зберетеся підібрати термобілизну.

Як вибрати термобілизну: принцип багатошаровості

Як працює терморегуляція для вовни мериноса
Тут усе кардинально відрізняється. Технічно процес проходить по-іншому, оскільки вовна відрізняється цікавою властивістю — вона вбирає вологу до 36% від своєї ваги. Але волога поступово проходить у зовнішній шар термобілизни та випаровується під дією навколишнього середовища. За це відповідає серцевина ворсинок — кортекс (кора вовняних волокон). Увібрана волога, під дією низької вологості зовні та високої всередині, поступово пересувається кортексом у зовнішні шари.
Чи не виникає при такому рівні поглинання неприємне відчуття від мокрого одягу? Ні, але є нюанси:
- як для вовняної, так і синтетичної термобілизни при надмірному потовиділенні вбирання вологи з поверхні тіла знижується;
- при високій вологості повітря терморегуляція для вовняної термобілизни зменшується і виникає відчуття «мокрого одягу».

Яку термобілизну краще вибрати: приклад шерсті мериноса

Незвичайна властивість шерсті — водовідштовхувальна структура зовнішньої частини ворсинок. Одна й та сама тканина, здавалося б, не може одночасно мати гідрофільні та гідрофобні властивості. Завдяки цим властивостям, торкаючись шкіри, вовняна білизна не липне: зовнішній шар ворсинок, покритий природним ланоліном, усуває неприємне відчуття мокрої білизни.
Якщо ви сильно пітнієте, то ані вовна, ані синтетика не зможуть відводити вологу досить швидко, щоб повністю прибрати відчуття вогкості, проте вовна комфортніша в цій ситуації.
Вовна при намоканні починає виділяти тепло — явище називається «теплота сорбції». Звучить як магія, правда? Звісно, цього недостатньо, щоб зігріти тіло, але така властивість підвищує рівень комфорту.
Детально про особливості термобілизни із вовни мериноса ви можете прочитати у статті: Термобілизна F-Lite (FUSE) Merino з мериносових волокон. 

Типи термобілизни

Щоб зрозуміти, яку термобілизну краще вибрати для своїх цілей, варто розрізняти її види. В першу чергу термобілизна буває:

 • Активна

Як випливає з назви, активна термобілизна використовується для активних навантажень. Її основна задача — як найкраще відводити вологу від тіла. Активна термобілизна має щільно облягати тіло, інакше вона не зможе виконувати свої функції. 

Приклад, яку термобілизну краще вибрати, для активних занять

Така білизна часто має зональний крій: в зонах підвищеного потовиділення використовується інше плетіння чи матеріали з кращими показниками відведення вологи.

 • Пасивна

Пасивна термобілизна призначена для більш спокійних занять, тому акцент ставиться на теплоізоляції, а не на відведені вологи. Зазвичай її виготовляють з шерсті або її штучних аналогів (фліс). На відміну від активної, вона не має облягати тіло. Прошарок теплого повітря створює хорошу теплоізоляцію.

Існує також концепція використання двох видів термобілизни одночасно — спочатку одягають активний шар для відведення вологи, а поверх — пасивний, для кращої теплоізоляції. Такою схемою користуються американські військові під час виконання завдань у холодному кліматі.

Як ми  вже розібрали вище, термобілизну виготовляють з різних матеріалів і вони навіть мають різний принцип роботи. Розберімо з якого матеріалу термобілизна краще для певних цілей та як її відбрати.

Термобілизна зі штучних матеріалів

Синтетична термобілизна — це найпопулярніший вибір. Від матеріалу та плетіння залежить міцність, еластичність, показники теплоізоляції та відведення вологи.

Як вибрати термобілизну: приклад синтетичної моделі

Її виготовляють з таких штучних матеріалів:
Поліестер: найпопулярніший матеріал для виготовлення термобілизни, приємний на дотик та легкий у догляді.
Поліпропілен: відрізняється найкращими показниками відведення вологи, але пересушує шкіру, якщо носити його довго.
Поліамід: легкий та гладкий матеріал, ідеальний для безшовної білизни.

А також використовують еластан, нейлон, поліакрил та інші матеріали. 

Синтетична термобілизна добре відводить вологу, тому її найкраще використовувати для активних занять спортом. Здебільшого, використовується при температурі від +15 до -10 С, але бувають і більш холодостійкі моделі.

Розглянемо плюси та мінуси синтетичної термобілизни:

Плюси Мінуси
Приємна до шкіри Менш теплоізолює, на відміну від вовняної
Легка та компактна Швидше накопичує неприємний запах
Довго не зношується Плавиться та горить
Не скочується  
Легка у догляді  

Термобілизна з натуральних матеріалів

Як вибрати термобілизну: приклад вовняної моделі

Натуральна термобілизна завдяки своїй структурі краще затримує тепле повітря, проте вбирає й більше вологи. ЇЇ виготовляють зазвичай з вовни мериноса, адже цей матеріал має унікальні природні властивості. Він добре теплоізолює, навіть бувши мокрим, а також має природні антибактеріальні властивості. 

Вовна мериносових овець відрізняється дуже мʼякими та не колючими волокнами, що не викликають дискомфорту під час використання. Також вона тонша, ніж інші види вовни.

Вовняна термобілизна краще зігріває, ніж синтетична. Проте в ній комфортно перебувати навіть літом — вовна підтримує комфортну температуру тіла та ізолює його від гарячого повітря ззовні. 

Ще одна перевага вовняної термобілизни — її антибактеріальні властивості. Її можна носити тривалий час без появи запаху, а цей ефект зберігається протягом всього використання, на відміну від штучних антибактеріальних просочень

Проте така термобілизна коштує відчутно дорожче, потребує ретельного догляду та довго сохне. Підсумуємо переваги та недоліки:
 

Плюси Мінуси
Тепліша у порівнянні з синтетичною Висока ціна
Має антибактеріальні властивості Потребує догляду та дбайливого ставлення
Гріє навіть бувши мокрою Гірше відводить вологу, ніж синтетична
Не плавиться та не підтримує горіння Довго сохне

Пропонуємо ознайомитись з порівнянням синтетичної та вовняної термобілизни за різними показниками, щоб визначитись як вибрати термобілизну для своїх цілей:

  Синтетика Вовна
Провідні бренди X-Bionic Craft, F-Lite (Fuse) Bodydry Lasting Smartwool Icebreaker
Відведення вологи Добре виводить вологу Волокна вовни вбирають вологу на 36% від своєї ваги, а залишок передають у зовнішній шар одягу, де вона легко випаровується.
Висихання Висихає швидко Сохне повільніше, ніж синтетика, але не створює відчуття дискомфорту, коли волога
Терморегуляція

На холоді: якщо вітер підніметься швидше, ніж ви встигаєте просохнути, то можна трохи змерзнути.

У спеку: висихає миттєво

На холоді: чудово зберігає тепло. Гріє краще, ніж синтетична білизна тієї ж щільності.

У спеку: підтримує комфортну температуру тіла

Запахи З'являється запах, потребує регулярного прання Може використовуватися тривалий час без прання завдяки антибактеріальним властивостям
Еластичність Висока еластичність. Зберігає форму після граничних навантажень або неакуратного поводження Достатня еластичність, але не стійка до розтягнення та розривів
Цінова категорія Широкий ціновий діапазон Дорога
Сфера застосування Усі види активного відпочинку та екстремального спорту. Найкращий варіант для холодних та вітряних погодних умов та малорухливих розваг.

Термобілизна з комбінованих матеріалів

Виробники в гонитві за досконалістю використовують комбінацію матеріалів для покращення властивостей термобілизни.

Як вибрати термобілизну: приклад комбінованої моделі

Комбінована термобілизна водночас добре виводить вологу і відрізняється високим рівнем збереження тепла. Зазвичай комбінують натуральні та синтетичні матеріали.  Наприклад, часто зустрічаються моделі термобілизни з мериносової вовни з синтетичними вставками у місцях підвищеного потовиділення. 

Також комбінована термобілизна може мати додаткові функції завдяки використанню різних матеріалів, наприклад захист від вітру чи води. 

Мінуси й плюси залежать від комбінації та конструкції, суміші часто відрізняються високою ефективністю, оскільки чудово доповнюють одне одного.

Особливості дизайну термобілизни

Підбір термобілизни залежить також від особливостей крою. Розглянемо детальніше на що варто звертати увагу:

 • Вид

Ідеальний вибір для холодної пори — комплект з термоштанів та термокофти. Для тепліших умов краще вибрати термофутболку та термошорти — так ви уникнете перегріву, але залишатиметесь в сухості та комфорті.

Вибір термобілизни для чоловіка

 • Крій

Активна термобілизна обовʼязково має облягати (але не надто перетискати), пасивна може сидіти вільніше.

 • Шви

Перед тим, як купити термобілизну, зверніть увагу на шви. Важливо аби вони не натирали, бо білизна щільно облягає тіло. Якісні моделі безшовні або мають плоскі шви. 

 • Додаткові вставки

Деякі виробники комбінують матеріали й технології для досягнення найкращих показників. Термобілизна може мати спеціальні вентиляційні вставки з іншого матеріалу або сіточки в місцях посиленого потовиділення. Також можуть бути посилені вставки в районі колін та ліктів, щоб уникнути розтягнення та швидкого зносу.

Яку термобілизну вибрати

Універсальний спосіб визначити, як вибрати теплу термобілизну — подивитися на вагу і щільність тканини. Багато виробників використовують стандартне маркування, залежно від ваги тканини:

 • Microweight

Легка термобілизна для теплої погоди й активного спорту. Відмінний вибір для бігу чи велоспорту влітку, восени чи навесні.

 • Lightweight 

Щільність термобілизни підходить для легких холодів. Вибирайте для подорожей в міжсезоння.

 • Midweight

Універсальна відповідь на питання, яка термобілизна хороша для активного та пасивного використання в холодний час.

 • Heavyweight

Утеплений варіант термобілизни, що допоможе впоратись з сильними морозами.

У всіх тіло по-різному регулює тепло, але загальні принципи залишаються незмінними. Добре подумайте, яка термобілизна краще підходить для поставлених завдань. Якщо ви мерзляк — вибирайте щільнішу білизну, але врахуйте, що якщо різко зросте навантаження або довкілля виявиться спекотнішим, ніж планувалося, є шанс трохи «закипіти».

Вибір термобілизни для жінки

Маленький секрет: чим спекотніше навколо, тим вільніше має сидіти білизна. У літню спеку краще мати достатню циркуляцію повітря під одягом. Чим щільніше сидить термобілизна, тим міцніше вона концентрує температуру, що виділяється тілом. Але передавлювати вона не має, тому обовʼязково перегляньте розмірну сітку.

Як підібрати розмір термобілизни

Вибрати розмір термобілизни просто, головне знати кілька секретів:

 • Термобілизна повинна сидіти щільно, але при цьому не обмежувати рухів, не давити, не натирати та не перетискати тіло.
 • Орієнтуйтесь на розмірну сітку виробника: зробіть відповідні заміри обʼєму грудей, талії, стегон, довжини рукавів, штанин та вашого зросту і порівняйте з даними таблиці. 
 • Звертайте увагу, що є чоловічі та жіночі моделі, що відрізняються кроєм. Також є моделі для дітей різного віку.
 • Якщо сумніваєтесь — зверніться за допомогою до консультантів. Наші менеджери завжди готові допомогти підібрати ідеальний розмір термобілизни.

Вибір термобілизни для всієї сімʼї

Як купити термобілизну

Термобілизна стала дуже популярним елементом одягу, тому її можна зустріти в різних магазинах і торгових майданчиках. Але, купуючи у не перевірених продавців, можна натрапити на термобілизну сумнівної якості або бавовняний комплект, що навпаки вбиратиме всю вологу в себе. 

Тож, як вибрати справжню термобілизну? Довіряйте професіоналам туристичного спорядження, навіть якщо купуєте комплект для повсякденного носіння. У нашому магазині представлений вибір термобілизни від провідних брендів, таких як F-Lite, Milo, Accapi, BodyDry, Lasting, X-Bionic, Fahrenheit та інших. Вибираючи серед асортименту в понад 300 моделей ви точно знайдете свою ідеальну термобілизну.

А якщо сумніваєтесь у виборі бренду, ми підготували для вас топ кращої термобілизни.

Як носити термобілизну

Розберімось тепер як правильно носити термобілизну:

 • Безпосередньо на тіло

Одягайте термобілизну одразу на тіло, щоб вона ефективно відводила вологу та утримувала тепло. Якщо одягнути під низ додаткову майку — білизна не зможе виконувати свої задачі.

 • Як базовий шар

Щоб почуватись комфортно дотримуйтесь принципу багатошаровості одягу. Першим шаром одягайте комплект термобілизни, далі утеплювальний шар (фліска, пухова куртка), а поверх захисний (трекінгові штани, мембранна куртка).

Підбір термобілизни для холодних умов

 • Універсально

Термобілизну можна використовувати під час активного відпочинку, занять спортом, а також як доповнення до повсякденного гардероба в холодний період року.

 • Залежно від температури

Вибирайте термобілизну відповідної щільності залежно від сезону. 

 • Вибирайте правильний розмір

Надто вільна білизна не виконуватиме своїх функцій, а надто тісна викликатиме дискомфорт.

 • Доглядайте

Дотримуйтеся інструкцій виробника щодо прання та догляду за термобілизною, щоб забезпечити її тривалу службу та збереження властивостей матеріалу. Також ознайомтесь з загальними рекомендаціями як доглядати за термобілизною.  

Як підібрати термобілизну та доглядати за нею

Скільки коштує термобілизна

Термобілизна від різних виробників може коштувати дуже по різному. Найдешевша термокофта на нашому сайті коштує 785 грн, а найдорожча — 8 125 грн. 

Підбір термобілизни бренду X-Bionic

Ціна залежить від матеріалу, щільності та бренду. Комбіновані та вовняні моделі дорожчі за синтетичні. Вибирайте в першу чергу необхідні вам показники, а тоді беріться до вибору бренду. Якщо сумніваєтесь — звертайтесь до наших експертів. Ми підкажемо чому якась модель коштує дорожче, ніж подібна, та чи варто вибрати її у вашому випадку. 

У статті розглянуто основні тонкощі та поради, які допоможуть правильно вибрати термобілизну. Якщо хочете купити термобілизну в Україні вигідно — запрошуємо в інтернет-магазин або мережу фізичних магазинів у Києві, Дніпрі та Запоріжжі. А якщо залишилися питання про вибір, склад або вартість термобілизни — зв'яжіться з нами й фахівці допоможуть підібрати потрібну модель.