Climbing Technology CRIC

Найкомпактніший та найфункціональніший затискач з блок-роликом. Реальний досвід використання в українських реаліях

 

Автор статті

Автор: Нізельник Артем
Спеціаліст з робіт на висоті  
IRATA L2, GWO BST
Instagram @artem_nizelnyk

 

Climbing Technology CRIC

В цій статті хотілось би розповісти про свій особистий досвід використання нового девайсу від Climbing Technology в реаліях українських робіт на висоті, розповісти про його переваги, недоліки та аргументувати чому ж саме я рекомендував би мати цей девайс у арсеналі кожному спеціалісту з промислового альпінізму. Технічних характеристик тут можливо і не буде, їх ви зможете знайти самостійно в описі до позиції на сайті, а також в інструкції користувача, натомість буде суб’єктивне бачення, особисті спостереження, рекомендації і кейси реального застосування, що, на мій погляд, може принести значно більше користі середньостатистичному спеціалісту з робіт на висоті.

CT Cric в роботі

Підйом по мотузці на невелику відстань

Почнемо ми з найпростішого варіанту використання девайсу — підйому по мотузці на не невелику відстань. 

Так, саме на невелику, бо кожен спеціаліст з робіт на висоті, який стикався з довгими підйомами по мотузці,  розуміє що для підйомів на 10, 20, 30 і, не дай бог, на більше метрів вгору, краще використати вбудований в систему кроль і силу ніг, щоб заощадити свої сили для самої роботи на висоті.

У випадку ж коли нам треба припіднятися на 1-2 поверхи чи на декілька метрів, або якщо ми рухаємося в горизонтальній площині методом маятника, використовуючи рознесені мотузки, то тут може бути доцільним застосування додаткових девайсів, що мають у складі блок-ролики.

І якщо раніше моїми найкомпактнішими варіантами були затискачі Petzl Nano Traxion разом з різноманітними карабінами з блок-роликами, то зараз завдяки CT Cric, ті самі маніпуляції можна виконати лише з одним девайсом, який саме і є найкомпактнішим і найзручнішим рішенням.

Використання пристроїв для підйому по мотузці

Також додатково до девайсу можна додати педаль під ногу, приєднавши її карабіном через спеціальний отвір, але я особисто не сказав би що воно того варте, адже зручності в процесі підйому вам це точно не додасть, а імовірний виграш у зменшенні зусиль на руки точно не вартий того часу, який ви будете витрачати на приєднання педалі, особливо якщо ці дії будуть повторюватися багато разів протягом роботи.

Ну і звичайно моєю особистою ремаркою буде те, що ідеальним поєднання у такому випадку буде комплект CMC Clutch + CT Cric, адже Clutch у своїй будові також має блок-ролик і підйом мотузкою за допомогою такого комплекту буде дуже приємним, але…

Враховуючи наші реалії кожен спеціаліст з робіт на висоті сам собі вирішить чи варто воно того, бо на відміну від CT Cric, СMC Clutch в українських магазинах поки що не представлений, дістати його важко та і вартість його в будь-якому випадку буде значно вищою ніж на будь-який інший спускових пристроїв, вже доступний на нашому ринку.

Мій же особистий досвід роботи з CT Cric в умовах підйому на невеликі відстані чи при роботі на рознесених мотузках показав, що девайс дійсно вартий уваги и після декількох тренувань я все ж навчився встановлювати його однією рукою.

Чи максимально це зручно? Ні.

Адже дійсно ще треба потренуватися, щоб вправно встановлювати його на мотузку і при роботі в товстих рукавичках відкрити кришку, натиснувши на кнопку, виходить не завжди з першого разу.

Чи є це максимально безпечним? Також ні.

Адже є ризик впустити девайс з висоти під час його встановлення на мотузку, особливо при роботі у товстих рукавичках. 

При таких умовах більш безпечним варіантом може бути, наприклад, Quick Roll Ascender від тої ж Climbing Technology, через наявність зручної ручки з великим отвором, але… Quick Roll Ascender це все ж таки девайс доволі вузького застосування, в той самий час, як Cric це мультифункціональний, дійсно компактний девайс, варіантів застосування якого безліч. 
Про декілька з них, моїх особистих варіантів, я і розповім далі.

Розроблена поліспаст система

Поліспаст системи

Так, звичайно ж найочевиднішим і найрозповсюдженішим варіантом використання CT Cric у спеціалістів з робіт на висоті буде використання його у системах поліспаст. Такі системи використовуються  для підйому вантажів, для порятунку постраждалих, чи для натягу мотузок у лайфлайн системах.

Про останній варіант, а саме про роботу з лайфлайн системами, я і хочу розповісти детальніше.

Адже, для підйому вантажів компактність девайсів не є такою критичною, а інколи і навпаки варто мати більші за розмірами і відповідно ефективніші блок-ролики; рятувальні роботи це окрема складна тема, яку і варто розглядати окремо. Ось саме роботи з лайфлайнами, на мій погляд, це дійсно найцікавіша тема, в цій темі я можу дати найбільше лайфгаків. Про цей тип робіт найменше інформації в інтернеті, ну і саме з цим типом робіт ми стикнулися на останньому проекті, де саме встановлення лайфлайн систем було нашим з напарником основним завданням при заміні мембран на даху пошкодженого після обстрілів ТЦ у Харкові.

На цьому обʼєкті нам необхідно було замінити 39 мембран і відповідно вздовж кожної з них повинні були бути натягнуті лайфлайни, щоб робітники могли безпечно переміщуватися по конструкціях даху і мати змогу працювати з мембранами. Тож використовувати поліспаст системи для натягу мотузок нам доводилось щодня.

Практичне використання CT Cric

І якщо в деяких місцях, таких як на фото зверху, ми могли встановити мотузки на спеціальні анкерні лінії, в нас було достатньо місця, щоб переміщувати затискач або прусік далі по мотузці, що дозволяло нам зробивши достатньо складну поліспаст систему, натягнути мотузки одразу, перев’язуючи вузол лише раз чи два, то в більшості випадків такої можливості  в нас не було. Місця, щоб розвернутися, було мало, доводилося натягувати додаткові перпендикулярні мотузки, до яких і кріпились страхувальні, або мотузки знаходилися занадто високо, тож нам треба було якось викручуватись.

Тут нам і ставала в пригоді зібрана мною, найкомпакніша, на мій погляд, поліспаст система, в яку входили:
CT Cric

  1. Petzl Grillon 4 м (можна замінити на Climbing Technology Finch Plus)
  2. Petzl Nano Traxion 2 шт. (можна замінити на Petzl Tibloc)
  3. Petzl Rollclip (можна замінити на будь-якій інший карабін з блочком)

Роботи у Харкові

Перевага такої системи в тому, що вона дійсно легка, компактна, мобільна, займає не багато місця на системі і комбінуючи і додаючи її елементи в залежності від ступеню створюємого натягу мотузок, можна отримати необхідний результат доволі легко.

Ну і в більшості випадків, коли ми вже натягнули основні лінії, до яких приєднували ті самі повздовжні лінії, призначені для страхування робітників під час виконання робіт, то для створення необхідного натягу було достатньо всього одного Petzl Grillon та одного CT Cric. Це і стало приводом моєї любові до цієї системи і саме цього девайсу.

При цьому варто зауважити, що CT Cric — це все ж таки зубчастий затискач і при дійсно великих навантаженнях він може пошкодити мотузку. Тому він і не є пристроєм самостраховки і його не варто використовувати для підйому важких вантажів чи натягу мотузки через складні поліспаст системи, де ви можете не відчути як створюєте перевантаження. Саме в таких випадках краще використовувати затискачі по типу Petzl Rescuesender, або старий добрий прусік із допоміжної коротенької мотузки.

І так, ми навантажували девайс додатково, щоб подивитися що буде з ним відбуватися. Мотузку він не зміг пошкодити, а ось щілина між кришкою та щічкою все ж таки збільшувалась на 1-2 мм. Після зняття навантаження вона через деякий час поверталась у попередній стан, тріщин на корпусі ми не помічали. Проте трохи тривожно нам все ж було, і не тільки через те, що це був Харків, де легше сказати коли немає повітряної тривоги, ніж рахувати скільки тривог вже було.

Приклад зібраної системи

Напевно найцікавішим, найнеочікуванішим та дійсно унікальним варіантом застосування зібраної мною системи за весь час робіт стало завдання, де нам необхідно було перемістити вузол на вже натягнутій мотузці, щоб він не давав з’їхати мотузкам натягнутим перпендикулярно до неї. Дуже хочеться вірити, що саме я єдиний хто зміг змитикувати таке, тож я просто повинен похвалитися і розповісти детальніше як саме це було.

Треба сказати, що стикнулись з проблемою переміщення вузлів на натягнутій мотузці ми через те, що вгадати де саме опиниться вузол після того, як мотузка буде натягнута і де цей вузол не буде заважати роботам, коли вони почнуться, а також де саме буде доцільніше його розмістити, щоб він не давав зʼїхати повздовжнім страхувальним мотузкам, було дійсно важко. Ми зав’язувавали ці вузли приблизно і довільно, а потім в процесі вже їх і треба було переміщувати.

Спочатку до розв’язання цієї проблеми ми віднеслися банально — задіяли 4 людей, двоє з яких тягнули мотузку з одного боку і двоє з іншого, а в проміжку де мотузка послаблювалася, один з людей переміщував вузол на необхідне місце. Звичайно, що такий варіант був не зручним чи ефективним, та і задіювати кожного разу додаткових людей не завжди була можливість, тому одного разу в мене і виникла така геніальна ідея, щоб застосувати поліспаст систему до розв’язання цієї проблеми.

Промислові роботи

Звичайно нічого принципово нового в цій системі немає, єдина її відмінність від стандартної полягає в тому, що встановлюється вона на одну і ту саму мотузку, по сторонах від вузла за допомогою затискачів.

Головною перевагою зібраної мною системи знову таки стала її компактність. Адже ми працювали в місцях де могло ще не бути або вже не бути страхувальник сіток, або місце було просто не зручним, або для того, щоб встановити і зняти затискачі з боків, до них було б важко дістатися. 
Ну і через компактність всіх елементів стало можливим стягнути мотузку сильніше і таким чином утворювалася більша петля, яка полегшувала пересування вузла.

За необхідності, систему можна було б скоротити ще, встановивши Cric не на мотузку Grillon, а на карабін, яким закінчується ця мотузка. Таким чином ми прибираємо можливість встановлення в отвір Cric додаткового карабіна з блок-роликом, але в більшості випадків зусилля, щоб достатньо стягнути мотузки, нам вистачило б і без нього.

Розповідати про той чи інший елемент мого спорядження я звичайно що  можу довго, і цей девайс  точно не є винятком. Я можу розповісти про те, що він може замінити Petzl Pro Traxion, може замінити одразу 3 елементи в поліспаст системі, чи про те як за допомогою нього можна, наприклад, спустити робітника у вузьку шахту і потім витягнути його з неї, можу, але чи варто…? Питання.

Звичайно що для спеціаліста, який працює достатньо довго на висоті, не може існувати якогось девайсу, який замінить все і одразу, бо завдання постійно змінюються, умови на об’єктах можуть бути дуже різними та і бачення у кожного спеціаліста своє, але те що саме цей девайс є дійсно корисним елементом будь-якого комплекту спорядження, те що він вартий своїх грошей є несумнівним.

Чи є він ідеальним? Ні
Систему переміщення його нижче по мотузці за допомогою маленької мотузочки, де девайс треба встановити в необхідне положення і докласти зусиль, щоб зубчики  відчинилися і більше не зачіпали мотузку під час руху вниз, назвати ідеальною важко. Та і чи витримає сама мотузочка випробування часом — це ще одне цікаве питання

Чи є це критичним? Також ні.
Адже до цього можна пристосуватися і завжди можна просто відкрити девайс, зняти його з мотузки і просто встановити де необхідно. Ну а мотузочку думаю за бажання можна буде і замінити

Чи є альтернативи? Звичайно ж. 
За бажанням можна зібрати декілька девайсів, які перекриють функціонал  Cric і будуть разом коштувати менше ніж Cric, але…

Знов таки чи варто воно того? Думаю що ні.
Ти придбав собі один девайс, який перекриває багато твоїх задач, збільшилась кількість задач — береш ще один. Збільшилась складність завдань — докуповуєш ще додаткове спорядження. В своїй базі одного CT Cric може бути достатньо, щоб перекрити базові завдання звичайного середньостатистичного спеціаліста з робіт на висоті. Його компактність і легкість буде несумнівною його перевагою перед нехай і трохи дешевшим, але більш громісткими комплектом. Особливо коли протягом дня ви переносите на собі багато спорядження і обладнання чи інструменту для роботи. А переносите все це пересуваючись своїми ногами.

Підсумовуючи свою розповідь хочеться сказати таке…

CT Cric

За той час, який CT Cric вже перебуває у вільному продажі, я побачив його у багатьох своїх колег на їхніх сторінках в соцмережах і багато хто з тих колег в своїх розповідях нахвалював цей девайс. Вони казали, що це дуже цікава річ і що вона має дуже багато варіантів застосування. Але досі я не помічав від них жодного реально цікавого сценарію застосування, окрім банального підйому по мотузці через спусковий пристрій.

Звичайно це гарний показник, коли професіонали обирають і рекомендують якийсь девайс. Проте і мені, і думаю іншим звичайним спеціалістам з робіт на висоті, важливо чути не тільки слова про ефективність і мультифункціональність того чи іншого девайсу, але і розуміти чому саме мені потрібен цей девайс і яку перевагу в роботі він може мені дати.

Я особисто свою перевагу від володіння і користування цим девайсом отримав, сподіваюсь що і когось зможу зацікавити придбати його. Щодо моїх колег, то сподіваюсь що в найближчому майбутньому реальних прикладів цікавого застосування CT Cric стане більше.